תקרית מביכה סביב ביקור טראמפ בכותל: דיפלומטים אמריקאים דחו סיוע ישראלי בטענה שזה שטח הגדה

צוות הקונסוליה בירושלים סירב לדון עם נציגי לשכת רה"מ על סידורי התקשורת לביקורו של הנשיא באתר הקדוש בטענה כי לישראל אין סמכות במקום

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בפאלם ביץ', 2016
טראמפ בפאלם ביץ', 2016צילום: דון אמרט / אי-אף-פי

תקרית דיפלומטית התרחשה היום (שני) בהכנות לביקורו של נשיא ארה"ב דולנד טראמפ בישראל: דיפלומטים מהקונסוליה בירושלים סרבו לדון עם נציגי לשכת ראש הממשלה על סידורי התקשורת לביקורו של טראמפ בכותל המערבי. זאת, בטענה כי מדובר באתר הנמצא בגדה המערבית, ולכן לממשלת ישראל אין סמכות על האתר. על התקרית דווח לראשונה בחדשות 2.

בימים האחרונים שוהה בישראל משלחת הכנה מארה"ב, שעוסקת בסידורי האבטחה ובהכנות הלוגיסטיות והתקשורתיות לביקורו של הנשיא טראמפ ב-22 במאי. חברי המשלחת בראשות סגן ראש הסגל בבית הלבן לענייני מבצעים ג'ו הייגין, עורכים ישיבות תיאום עם אנשי משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה. בין היתר, הם מסיירים באתרים השונים אליהם צפוי טראמפ להגיע.

מוקדם יותר היום הגיעו חברי המשלחת לסיור בכותל, שם צפוי הנשיא לערוך ביקור שמוגדר כפרטי, ושאליו לא יצטרף נציג של ממשלת ישראל. לחברי המשלחת של ארה"ב הצטרפו שני נציגים ממערך ההסברה במשרד ראש הממשלה, במטרה לבחון האם המשלחת תהיה זקוקה לסיוע בתקשורת, הכנת מקומות לעיתונאים וצלמים והיערכות להעברת שידור ישיר מהאתר הקדוש.

פקיד ישראלי בכיר שמעורה בפרטי האירוע ציין כי אנשי משרד רה"מ שאלו את חברי המשלחת לאיזה סיוע הם זקוקים. בתגובה, פנו אליהם דיפלומטים מהקונסוליה בירושלים, שאחראית על הקשרים עם הרשות הפלסטינית, ואמרו כי אינם יכולים לשוחח על הנושא עם פקידי ממשלה מישראל.

הכותל המערבי, 2016צילום: גיל כהן מגן

הדיפלומטים ציינו כי הכותל המערבי הוא חלק מהגדה המערבית, תוך שהם רומזים כי לממשלת ישראל אין כל ריבונות במקום. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי נציגי משרד רה"מ הגיבו בכעס ואמרו כי הדברים אינם מקובלים עליהם. אנשי משרד רה"מ הודיעו כי הם מושכים ידם מעיסוק בנושא.

"אמרנו שאנחנו לא מתכוונים להעניק כל סיוע בתחומי התקשורת והלוגיסטיקה לביקור טראמפ בכותל המערבי", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "הבהרנו שהעמדה שלהם לא מקובלת עלינו, אבל ראש המשלחת האמריקאית עמד שם ולא התערב", הוסיף.

נציגי לשכת רה"מ מיהרו לדווח לממונים עליהם על התקרית, נתניהו עודכן והנחה את שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר לפנות לבית הלבן לדרוש הבהרות. "האמירה של הדיפלומטים לפיה הכותל המערבי הוא שטח בגדה המערבית, התקבלה אצלנו בתדהמה", אמר בכיר בלשכה. "אנחנו משוכנעים שאמירה זו מנוגדת למדיניות הנשיא טראמפ, כפי שבאה לידי ביטוי בהתנגדותו התקיפה להחלטת מועצת הביטחון האחרונה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ