הבית הלבן מתנער: דברי הדיפלומטים האמריקאים על הכותל אינם משקפים את עמדת הנשיא

דובר רשמי מטעם הבית הלבן התנער מדבריהם של דיפלומטים מהקונסוליה בירושלים, לפיהם הכותל המערבי אינו תחת ריבונות ישראלית. "ההתבטאויות אינן משקפות את עמדת ארה"ב", מסר הדובר

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס תמיכה בטראמפ בירושלים, 2016
כנס תמיכה בטראמפ בירושלים, 2016צילום: אוליבייה פיטוסי

הבית הלבן מתנער מדבריהם של דיפלומטים בקונסוליה בירושלים הערב (שני), לפיהם הכותל הינו חלק מהגדה המערבית.

דובר רשמי מטעם הבית הלבן אמר הערב ל"הארץ" כי הוא מתנער מהדברים שאמרו דיפלומטים מהקונסוליה האמריקאית לנציגי לשכת ראש הממשלה, לפיהם האתר הקדוש אינו תחת ריבונות ישראלית. "ההתבטאויות האלה, אם אכן נאמרו, לא זכו לאישור הבית הלבן והן אינן משקפות את עמדת ארה"ב ובהחלט אינן משקפות את עמדת הנשיא", אמר הדובר.

מוקדם יותר הערב פורסם כי תקרית דיפלומטית אירעה בהכנות לביקורו הצפוי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בישראל ב-22 במאי. הדיפלומטים סירבו לדון עם נציגי לשכת רה"מ על סידורי התקשורת לביקורו של הנשיא בכותל בטענה כי לממשלת ישראל אין סמכות על האתר. על התקרית דווח לראשונה בחדשות 2.

בימים האחרונים שוהה בישראל משלחת הכנה מארה"ב, שעוסקת בסידורי האבטחה ובהכנות הלוגיסטיות והתקשורתיות לביקורו של הנשיא טראמפ. חברי המשלחת בראשות סגן ראש הסגל בבית הלבן לענייני מבצעים ג'ו הייגין, עורכים ישיבות תיאום עם אנשי משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה. בין היתר, הם מסיירים באתרים השונים אליהם צפוי טראמפ להגיע.

מוקדם יותר היום הגיעו חברי המשלחת לסיור בכותל, שם צפוי הנשיא לערוך ביקור שמוגדר כפרטי, ושאליו לא יצטרף נציג של ממשלת ישראל. לחברי המשלחת של ארה"ב הצטרפו שני נציגים ממערך ההסברה במשרד ראש הממשלה, במטרה לבחון האם המשלחת תהיה זקוקה לסיוע בתקשורת, הכנת מקומות לעיתונאים וצלמים והיערכות להעברת שידור ישיר מהאתר הקדוש.

פקיד ישראלי בכיר שמעורה בפרטי האירוע ציין כי אנשי משרד רה"מ שאלו את חברי המשלחת לאיזה סיוע הם זקוקים. בתגובה, פנו אליהם דיפלומטים מהקונסוליה בירושלים, שאחראית על הקשרים עם הרשות הפלסטינית, ואמרו כי אינם יכולים לשוחח על הנושא עם פקידי ממשלה מישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ