מדינות המפרץ מציעות: צעדי נורמליזציה עם ישראל תמורת הקפאת בנייה חלקית בהתנחלויות

בוול סטריט ג'ורנל דווח כי המדינות מציעות בין היתר הקמת קווי טלקומוניקציה ישירים, מתן רשות טיסה מעל המרחב האווירי והסרת מגבלות על סחר. על פי הדיווח, הממשל האמריקאי וישראל עודכנו לגבי ההצעה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

מדינות המפרץ, ובראשן סעודיה ואיחוד האמירויות, גיבשו הצעה לפיה הן יסכימו לבצע שורה של צעדי נורמליזציה עם ישראל במידה וממשלת נתניהו תבצע צעדים משלה מול הפלסטינים כגון הקפאת בנייה חלקית בהתנחלויות בחלק מהגדה המערבית והקלת ההגבלות על סחר עם רצועת עזה, כך מדווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

הדיווח מתבסס על פרטים מתוך מסמך שגובש בדיונים בין נציגי כמה מדינות ערביות סוניות. לפי הדיווח, סעודיה ואיחוד האמירויות עדכנו גם את הממשל האמריקאי וגם את ישראל לגבי ההצעה.

המדינות הערביות מציעות לנקוט בצעדים כגון ייסוד קווי טלקומוניקציה ישירים בין ישראל וכמה ממדינות ערב, מתן רשות לחברות ישראליות לטוס מעל המרחב האווירי של מדינות המפרץ והסרת מגבלות שקיימות כיום על סחר עם ישראל. צעדי נורמליזציה נוספים שנבחנים הינם מתן ויזות לספורטאים ישראלים ולאנשי עסקים ישראלים שמעוניינים להגיע למדינות המפרץ. בתמורה דורשות המדינות הסוניות שממשלת נתניהו תנקוט בצעדים משמעותיים לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים ובראשם הקפאת בנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות.

שגריר ארה"ב יגיש היום את כתב האמנה שלו לנשיא

סלמאן מלך סעודיה, בחודש האחרוןצילום: Faisal Al Nasser/רויטרס

ככל שמתקרב ביקורו של דונלד טראמפ בישראל, מנסים בלשכת ראש הממשלה בירושלים ובמוקטעה ברמאללה להבין איזו יוזמה מדינית יציג נשיא ארה"ב, אם בכלל. נכון לעכשיו, פחות משבוע לפני בואו לאזור, לטראמפ אין עדיין תוכנית סדורה להתנעת תהליך השלום הישראלי־פלסטיני, אך יש בסביבתו הרבה התלהבות, שאפתנות ובעיקר נחישות לדחוף לפריצת דרך היסטורית.

שגריר ארה"ב החדש בתל אביב, דייוויד פרידמן, יתייצב היום בבית הנשיא בירושלים יחד עם השגרירים של ספרד ותאילנד, ויגיש את כתב האמנה שלו לראובן ריבלין. לאחר מכן הוא יתחיל מרוץ בן שבוע נגד השעון לסיום ההכנות לביקור טראמפ בישראל.

פרידמן ניהל בשבועות האחרונים לא מעט שיחות עם דיפלומטים ובכירים ישראלים. הוא חזר והדגיש כי לאור רצונו העז של הנשיא להשיג את "העסקה האולטימטיבית" בתהליך השלום, חשוב שישראל תשתף פעולה עם יוזמתו המדינית ותסייע לו להצליח.

פקיד ישראלי בכיר, שמעורה בתוכן המסרים שהעביר פרידמן, אך ביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית של הנושא, אמר כי השגריר האמריקאי החדש הסביר כי טראמפ מביא עמו הזדמנות גדולה לישראל, ושהנשיא מעוניין מאוד לסייע לה, בין השאר בהשגת הסכם שלום עם הפלסטינים. הוא ציין שכראיה לכך, כל האנשים שמינה טראמפ לעסוק בנושא ישראל הם בוגרי ישיבות. הבכיר הישראלי הוסיף כי העצה של פרידמן לבני שיחו הישראלים היתה להימנע מעימותים עם הנשיא, ולסייע לו להגשים את מדיניותו במזרח התיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ