המשרד לעניינים אסטרטגיים מבקש להטיל איפול על מאבקו ב-BDS

משרדו של ארדן הפיץ תזכיר חוק המחריג את פעילותו מחוק חופש המידע. "ניהולה המוצלח של המערכה מחייב שמירתה תחת עמימות מרבית", נכתב בדברי ההסבר להצעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המשרד לעניינים אסטרטגיים הפיץ היום (שלישי) תזכיר חוק שיחריג את פעילותו מחוק חופש המידע. החוק נועד להבטיח את חשאיות פעילותו של המשרד נגד תנועת ה-BDS וגופים זרים הפועלים לקדם חרם על ישראל - גם באמצעות שורה של ארגונים אזרחיים הפועלים בשליחות ישראל בחשאי, בין היתר בקמפוסים בחו"ל.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "כדי לאפשר למשרד למלא את תפקידו בצורה אפקטיבית, מוצע להחריג מהוראות חוק חופש המידע את פעילות המשרד במסגרת האחריות המוטלת עליו על ידי הממשלה להובלת המערכה כנגד תופעת הדה-לגיטימציה והחרמות נגד ישראל". לפי המשרד, "ניהולה המוצלח של המערכה מחייב שמירתה תחת עמימות מרבית".

באוקטובר 2015 העניק הקבינט למשרד, שבראשו עומד השר גלעד ארדן, את ה"אחריות הכוללת להובלת המערכה כנגד תופעות הדה-לגיטימציה והחרמות כנגד ישראל". בדברי ההסבר שצורפו לתזכיר החוק מתואר מתווה הפעילות שגיבש המשרד נגד ארגונים הקוראים להחרמת ישראל, ומורכב מארבע "זרועות": התרעה, הרתעה, התקפה והסברה.

במארס השנה דיווח "הארץ" כי ארדן מבקש להקים מאגר מידע על אזרחים ישראלים התומכים בחרם על ישראל, כמה ימים לאחר שהכנסת אישרה חוק האוסר כניסה לישראל על תומכי חרם זרים. ארדן הסביר כי המאגר יכלול בעיקר מידע גלוי - פרסומים בתקשורת וברשתות חברתיות - והעריך כי יידרש מעקב אחר עשרות פעילים "משמעותיים". בעקבות הפרסום מסר ארדן כי "יש צורך לצפות את צעדיהם (של הפעילים) כדי לסכל מתקפות". במשרד המשפטים התנגדו ליוזמה וטענו כי לא ראוי שלמשרד תינתן הסמכות לעקוב אחר אזרחים ישראלים, המצויה רק בידי השב"כ. בשנה שעברה דווח על גיוס ראש "זירת השחרה" במשרד, האחראית לאסוף מידע על "ארגוני ומחוללי הדה-לגיטימציה במטרה ליצירת דה-לגיטימציה נגדית... לרבות באופן עקיף ובאמצעות גופים חוץ-ממשלתיים".

מפגינים קוראים לחרם על ישראל במרסיי, ב-2015
מפגינים קוראים לחרם על ישראל במרסיי, ב-2015צילום: ג'ורג' רוברט / איי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ