השופט בדיון בערעור אזריה: לא ברור למה החייל נחשב לא אמין כשהמ"פ שלו החליף גרסאות

"אחת ההנמקות של בית הדין היא על פניה מעט צורמת", אמר השופט סגל. התובע: אדם שפועל בתום לב לא צריך להחליף חמש גרסאות. פרקליטו של החייל טען כי העובדה שהמחבל הפצוע הזיז את ידו מהווה תקיפה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזריה עם הוריו בפתח הדיון השלישי בערעורו בבית המשפט הצבאי בקריה, הבוקר
גילי כהן

יום הדיונים השלישי בערעור על הרשעתו של החייל אלאור אזריה בהריגת מחבל פלסטיני פצוע החל הבוקר (רביעי) בהרכב מורחב של בית הדין הצבאי לערעורים. הדיון יתמקד בערעור התובע הצבאי, סא"ל במילואים נדב ויסמן, המבקש להחמיר את עונשו של אזריה בטענה שזה לא הולם את חומרת ההרשעה.

השופט צבי סגל ביקר את הכרעת בית הדין ואמר כי לא ברור מדוע השופטים הדגישו שאזריה החליף גרסה תוך שעה וחצי ולפיכך נחשב ללא אמין, כשהמ"פ רס"ן תום נעמן אמר בעדותו השנייה במצ"ח דברים שלא אמר בעדותו הראשונה כמה שעות לפני כן. "אני ערכאת ערעור - ונתקלתי במכשול. אחת ההנמקות למה בית הדין לא מאמין לאזריה היא על פניה מעט צורמת, מעט לא ברורה - כי אחרי עמוד או שניים יש דבר אחר (כלפי המ"פ)", אמר.

התובע הצבאי השיב כי "בית הדין הסתכל על המכלול, על כל הנתונים שהוצגו לו ורחש אמון לרס"ן נעמן כשהסתכל לו בעיניים". לדברי ויסמן, "אין מה להשוות בין גרסה שמשתנה חמש פעמים, כשהחייל סותר את עצמו וגם סותר את עצמו מול כל היתר".

בפתח הדיון פירט סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, מהם הנימוקים המשפטיים שמאפשרים להציג את הירי של אזריה ככזה שבוצע מתוך הגנה עצמית. לדברי שפטל, העובדה שהמחבל הפצוע הזיז את ידו בעת ששכב על הקרקע מהווה תקיפה. "אין תקיפה יותר ברורה מזו, זו אם כל התקיפות", קבע.

הפרקליט טען עוד כי העובדה שאזריה ירה בראשו של המחבל מלמדת שחשש מפני מטען. "אם לא היה חושש שזה מטען, לא היה יורה לו בראש. אבל על הגוף יש חגורת נפץ - ככה הוא חושב ומאמין", אמר שפטל. השופט צבי סגל ניסה לברר מדוע, אם כך, החייל לא ירה בידו של הפלסטיני. "מה לעשות, חגורת נפץ גורמת למוות של כל הסביבה, ולכן זה מאוד פרופורציונלי לירות בראש", השיב שפטל.

התובע ויסמן אמר כי טענת קיומו של מטען והחשש מפניו הוצגה לבית הדין ונדחתה על ידו. בהמשך אמר ויסמן על אזריה כי "אדם שפועל בתום לב, לא צריך להחליף חמש גרסאות". זאת, לאחר שבמהלך המשפט התביעה הציגה את אזריה כמי ששיקר פעמים רבות במהלך עדותו במצ"ח ובפני הרכב השופטים.

התובע התייחס להשוואה בין מקרה אזריה למקרה של מח"ט בנימין, אל"מ ישראל שומר, שתועד יורה למוות בפלסטיני שיידה לעברו אבנים ואמר כי הם שונים וכי לא נעשתה אכיפה בררנית. "יש הבדל בין מי שרוצה להרוג (אזריה, ג"כ) לבין מי שלא רוצה להרוג (שומר, ג"כ). נוהל מעצר חשוד מטרתו לא להרוג אלא לעצור ולכן כל השוואה בין המקרים היא בלתי מבוססת", טען. ויסמן הביע תמיהה בנוגע למדיניות קביעת העונשים של בית הדין הצבאי. "חייל שהורשע בהריגה ברף הנמוך עקב משחק בנשק קיבל ארבע שנות מאסר לריצוי בפועל, אז איך מטילים על המערער שנה וחצי?" שאל.

בית הדין הצבאי לערעורים ערך החודש שני דיונים בערעורים שהגישו הן ההגנה והן התביעה בתיק. בדיון הראשון שנערך לפני שבועיים טען שפטל לאכיפה בררנית כלפי אזריה, ואמר כי המקרה שלו דומה למקרים קודמים שבהם אנשי צבא ומשטרה ירו בפלסטינים ולא הועמדו על כך לדין. הפרקליט נתן 17 דוגמאות למקרי ירי בפלסטינים שהיו לדבריו "חמורים יותר עשרות מונים" מזה של אזריה, אך לא הובילו להעמדה לדין. בין השאר, הוא הזכיר את המקרה של מתנדב המשטרה שירה במחבל פצוע בתל אביב במארס בשנה שעברה ושמח"ש סגרה את התיק נגדו ואת המקרה של שוטר מג"ב שירה בחשוד בפיגוע דריסה בירושלים ביוני 2010. גם התיק הזה נסגר. 

משפט אזריה - סיקור נרחב | כמה שנים נגזרו על החייל הקודם שהורשע וכיצד אלאור אזריה יכול לקבל חנינה | מהחייל ת' ועד ראש הממשלה: דמויות מרכזיות בפרשת אזריה | כך קעקעו השופטים את כל טענותיו של אזריה | ממשלת לה פמיליה (יוסי ורטר) | 97 עמודים, 40 אלף מלים: הכרעת הדין המלאה | התעקשות הסנגוריה להציג את אזריה כגיבור הבטיחה את הרשעתו (עמוס הראל) | משפחת המחבל: נרדוף את אזריה עד לבית הדין הבינלאומי | שאגת אזריה: היוצרות התהפכו, והצבא נזעק להגן על הדמוקרטיה (אמיר אורן)

בתגובה ביקש התובע הצבאי מהשופטים לדחות את הבקשה לצרף את מקרי אי ההעמדה לדין כראיות ואלו קיבלו את עמדתו. בין השאר אמר ויסמן: "רוב התיקים נסגרים, וטוב שהם נסגרים, כי ברוב המקרים חיילי צה"ל יורים כדין". הוא חזר על כך ששופטי בית הדין לא ייחסו אמינות כלשהי לדבריו של אזריה, ולכן דחו את גרסתו.

בדיון השני בערעורים בשבוע שעבר כפר עו"ד שפטל בכך שאזריה אמר לחבריו בזירה את המשפט: "הוא דקר חבר שלי, מגיע לו למות". טענתו המרכזית היתה שהחיילים שהעידו ששמעו את אזריה אומר זאת טעו וכי האמירה לא תועדה באף סרטון שצולם בזירת הירי. בתשובה לטענה, הדגיש התובע ויסמן כי אחד מבין העדים שעמד על כך, חברו לפלוגה מ', כתב בעצמו את האמירה הזו בעת עדותו, בשל כשל בדיבור ממנו הוא סובל. 

אזריה, חייל בחטיבת כפיר, הורשע בתחילת השנה בהריגת המחבל הפלסטיני עבד אל־פתח א־שריף. אזריה ירה בא־שריף ששכב פצוע על הקרקע, 11 דקות אחרי שנורה כשדקר חייל אחר בחטיבת כפיר. שופטי בית הדין הצבאי, בראשות אל"מ מאיה הלר, גזרו על אזריה שנת מאסר וחצי בכלא הצבאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ