גילי כהן
גילי כהן

על רקע הדיווחים כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חשף בפני רוסיה מידע מסווג שמסרה לו ישראל, כתב הבוקר (רביעי) שר הביטחון אביגדור ליברמן בחשבון הטוויטר שלו כי "היחסים הביטחוניים בין ישראל לבת בריתנו הגדולה ארצות הברית, הם עמוקים, משמעותיים וחסרי תקדים בהיקפם ובתרומתם לעוצמתנו. כך היה וכך זה יימשך". ליברמן כתב את הדברים בעברית ובאנגלית.

השר לענייני מודיעין ישראל כץ התייחס גם כן הבוקר לסוגיה, ואמר כי "יש לנו אמון מלא בקהילת המודיעין האמריקאית, ושיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות למול איומי איראן ושלוחיה ודאעש ומסונפותיו יימשך ויעמיק".

טראמפ, כך דווח אתמול, חשף מידע מסווג בפני שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושגריר רוסיה בארה"ב סרגיי קיסליאק בפגישתם בבית הלבן בשבוע שעבר, וסיפק להם פרטים העלולים לפגוע ביחסים בין מדינתו לבעלת ברית במזרח התיכון. הדיווח התפרסם אתמול בוושינגטון פוסט, ומאוחר יותר הודה טראמפ שחלק מידע עם הדיפלומטים הרוסים. אמש דווח בניו יורק טיימס כי לפי בכירים בארה"ב, המידע שהעביר טראמפ הגיע מישראל.

בסדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ שזו זכותו המלאה כנשיא לחלוק מידע עם הרוסים. "העובדות נגעו לטרור ולבטיחות טיסה... אני רוצה שרוסיה תגביר את מאמציה ללחימה בדאעש ובטרור", הוסיף. עם זאת, לפי בכירים ששוחחו עם הוושינגטון פוסט, המידע נוגע לתוכנית של דאעש בסוריה. 

הבוקר דיווחה רשת החדשות ABC כי במסירת המידע המסווג, סיכן טראמפ את חייו של מרגל מטעם ישראל בשורות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). בישראל לא הגיבו על הדיווח.

הדיווח מתבסס על דברים שאמרו לרשת החדשות בכירים בהווה ובעבר בקהיליית המודיעין של ארה"ב. לדבריהם, המרגל סיפק מודיעין לגבי תוכנית של דאעש לפוצץ מטוס נוסעים בדרכו לארה"ב באמצעות פצצה מוכמנת במחשב נייד ומידע זה הועבר מישראל לארה"ב על סמך התחייבות אמריקאית שהמקור לא ייחשף. לפי הבכירים, המידע היה אמין מספיק ובעקבותיו הודיעה ארה"ב כי היא שוקלת לאסור העלאת מחשבים ניידים לכל הטיסות מאירופה למדינה. קודם לכן הודיעה ארה"ב כי היא אוסרת על העלאת מחשבים ניידים לטיסות המגיעות אליה משדות תעופה מסוימים במדינות מוסלמיות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ