ברק רביד

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט לא להעביר בשלב זה את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים ולחתום על הצו הנשיאותי שיקפיא את יישום החוק בנושא, כך אמרו בכירים בבית הלבן לסוכנות הידיעות בלומברג.

בכיר בבית הלבן ציין כי הסיבה להחלטה היא העובדה שממשל טראמפ סבור כי האפשרות להשגת התקדמות במו"מ בין ישראל לפלסטינים נראית מבטיחה, וזאת לאור העובדה שהפלסטינים אינם מציבים תנאים מוקדמים לקיום שיחות עם ישראל. "אנחנו לא חושבים שזה יהיה נבון להעביר עכשיו את השגרירות לירושלים", אמר הבכיר לבלומברג, "הבהרנו מה עמדתנו בנושא ומה היינו רוצים שיקרה, אבל אנחנו לא מנסים להתגרות באף אחד כאשר כולם מתנהגים בצורה טובה".‎

בימים האחרונים אמרו בכירים אמריקאים לעמיתיהם בישראל כי גם אם טראמפ יחתום בסוף החודש על הצו הנשיאותי המקפיא שוב את יישום החוק להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, הוא נותר מחויב לכך. פקידים ישראלים בכירים שמעורים במסר האמריקאי אך ביקשו לשמור על עילום שם ציינו כי הבכירים האמריקאים הדגישו כי טראמפ נחוש להעביר את השגרירות עד סוף הקדנציה שלו וביקשו מישראל לגלות סבלנות.

טראמפ התקשר אתמול לנתניהו ודן עמו על ההכנות לביקורו הקרוב בישראל, כך אמר ל"הארץ" פקיד ישראלי בכיר. דבר השיחה, שהתקיימה מיד לאחר שיחה עם עבדאללה מלך ירדן, לא פורסם באופן יזום על ידי הבית הלבן או לשכת ראש הממשלה. בלשכת רה"מ אישרו את קיום השיחה.

הפקיד הישראלי ציין כי השיחה התקיימה בסביבות השעה 17:00 אחר הצהריים, זמן קצר לפני כניסתו של נתניהו לאירוע עם שר האוצר משה כחלון בלוד, ונמשכה כ-20 דקות. לדברי הגורם הבכיר, השיחה לא עסקה בפרסומים בארה"ב בדבר מידע מודיעיני שאותו הדליף טראמפ לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בפגישתם בשבוע שעבר. הניו יורק טיימס דיווח אתמול כי המקור למידע שמסר טראמפ הוא המודיעין הישראלי. 

נתניהו נפגש אתמול בלשכתו בירושלים עם שגריר ארה"ב החדש דיוויד פרידמן, כמה שעות אחרי שזה הגיש את כתב ההאמנה שלו לנשיא ראובן ריבלין. נתניהו התייחס בפגישה לסוגיית העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים ואמר לפרידמן כי עמדת ישראל היא ששגרירות ארה"ב צריכה לעבור לירושלים, כמו גם כל שאר השגרירויות הזרות.

בתחילת השבוע אמר שר החוץ של ארה"ב רקס טילרסון כי טראמפ בוחן מה תהיה השפעת מימוש ההבטחה להעביר את השגרירות לירושלים על תהליך השלום. טילרסון אמר בראיון לרשת NBC כי הנשיא "פועל בזהירות" בעניין הזה, מכיוון שהוא רוצה להבין את עמדות שני הצדדים לגביו.‎

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ