טראמפ יבקש מנתניהו ועבאס צעדים בוני אמון: ריסון ההתנחלויות והפסקת ההסתה

בכיר בבית הלבן אמר ל"הארץ" שביקור נשיא ארה"ב לא נועד להשיק יוזמת שלום, ויתמקד בשיקום היחסים המתוחים מתקופת אובמה. הקבינט ידון היום במהלך המדיני שטראמפ מעוניין לקדם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ, אתמול בריאד
טראמפ, אתמול בריאדצילום: BANDAR AL-JALOUD/אי־אף־פ
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יבקש בפגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מחר בירושלים ובפגישתו עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בבית לחם ביום שלישי כי שני המנהיגים יבצעו צעדים בוני אמון במטרה ליצור אווירה מתאימה לחידוש של שיחות השלום בין הצדדים, כך אמר ל"הארץ" בכיר בבית הלבן.

הבכיר ציין כי טראמפ יחזור בפני נתניהו על עמדתו לפיה ישראל צריכה לרסן את הבנייה בהתנחלויות ולבצע צעדים לשיפור מצב הכלכלה הפלסטינית, וידגיש שוב בפני עבאס שעל הרשות הפלסטינית לפעול להפסקת ההסתה והאלימות נגד ישראל. "הנשיא נתן הצהרה כללית לגבי עמדתו כלפי הבנייה בהתנחלויות והוא מקווה שממשלת ישראל תיקח אותה בחשבון", אמר הבכיר בבית הלבן. "הוא גם היה ישיר מאוד עם הנשיא עבאס לגבי מה צריך לעשות בעניין ההסתה והתשלומים למשפחות מחבלים. הוא היה די ברור בנושאים הללו והוא יהיה ברור לגביהם גם במהלך הביקור".

היום אחר הצהריים יתכנס הקבינט המדיני־ביטחוני בלשכת ראש הממשלה בירושלים כדי לדון בביקורו של הנשיא האמריקאי שינחת מחר בצהרים בישראל, ובמיוחד במהלך המדיני שהוא מעוניין לקדם כדי להתניע מחדש את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים ובין ישראל למדינות ערב. פקיד ישראלי בכיר ציין כי בדיון צפויים השרים לאשר צעדים בתחום הכלכלי "שנועדו להקל על מרקם החיים האזרחי בגדה המערבית וברצועת עזה".

בין ההצעות שיובאו לאישור השרים יהיו הפעלת מעבר אלנבי במשך 24 שעות ביממה למעבר פלסטינים לירדן וממנה, שדרוג המעברים בגדה המערבית דרכם נכנסים פועלים פלסטינים לישראל, אישור להרחיב אזורי תעשיה פלסטינים בתרקומיה שליד חברון ובג'למה שליד ג'נין וצעדים נוספים להקלה על סוחרים מרצועת עזה. עדיין לא ברור אם נתניהו יביא להצבעה בקבינט גם אישור של תוכניות בנייה לפלסטינים בשטחי סי בגדה, שבהם לישראל שליטה אזרחית וביטחונית מלאה. מהלך מסוג זה צפוי להיתקל בהתנגדות חריפה מצד שרי הבית היהודי וחלק משרי הליכוד.

ביקור טראמפ בישראל וברשות הפלסטינית:
יום שני
12:15 - נחיתה בנתב"ג
13:00 - פגישה עם ריבלין
14:30 - ביקור בכותל המערבי ובכנסית הקבר
18:00 - פגישה עם נתניהו
19:30 - ארוחת ערב במעון רה"מ
יום שלישי
10:00 - פגישה עם עבאס בבית לחם
13:00 - ביקור ביד ושם
14:00 - נאום במוזיאון ישראל
16:00 - המראה מנתב"ג

בכירים בבית הלבן מציינים כי ביקורו של טראמפ לא נועד להתניע שיחות שלום בין ישראל לפלסטינים או להשיק יוזמה מדינית חדשה. לדבריהם הממשל האמריקאי נמצא בשלבים מוקדמים מאוד של המאמץ המחודש להתנעת תהליך השלום ומעוניין להתנהל בצורה זהירה. "הנשיא חושב שהשלום אפשרי ושגישה חדשה יכולה לעבוד אבל הוא יודע שאנחנו בשלב מוקדם ביותר", אמר בכיר בבית הלבן. "לכן אנחנו עוד לא חושבים שהגיע הזמן להפגיש את המנהיגים או לקיים פגישה משולשת. זה פשוט מוקדם מדי".

טראמפ, שמעוניין להסתייע במדינות ערב כדי להתניע מחדש את תהליך השלום, יגיע לישראל באופן חסר תקדים בטיסה ישירה מריאד בירת סעודיה, לשם הגיע אתמול. תהליך השלום הישראלי־פלסטיני היה אחת הסוגיות המרכזיות שנדונו בפגישה בין טראמפ לבין מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל־עזיז. שר החוץ הסעודי עאדל ג'ובייר אמר לאחר הפגישה כי המלך הסעודי אמר לטראמפ שהוא משוכנע ביכולתו של האחרון להשיג התקדמות לקראת הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים וכי סעודיה תהיה מוכנה לסייע לארה"ב כדי להביא שלום בין ישראל לבין הפלסטינים וכן בין ישראל לבין מדינות ערב.

היום צפוי טראמפ להשתתף בריאד בפסגה עם עשרות ראשי מדינות מוסלמיות וערביות ולשאת בפניהם נאום שיציג את חזונו לגבי הקשר בין ארה"ב לעולם המוסלמי. בכיר בבית הלבן ציין כי הנאום לא צפוי לכלול התייחסות משמעותית לתהליך השלום הישראלי־פלסטיני אלא להתמקד בכך שעל מנהיגי העולם הערבי לקחת אחריות ופעול ברצינות נגד קיצונים מוסלמים.

חסימות ביום שני: דרך חברון, דוד רמז, דוד המלך ,ז'בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, פלומר, חטיבת י-ם, שער יפו, בתי מחסה, מעלה השלום, אגרון, קרן היסוד, בלפור, סמולנסקין.
חסימות ביום שלישי: דוד המלך, דוד רמז, דרך חברון, מנחת, מעבר רחל, גיחון, צרויה, עין רוגל לכיוון דרך חברון, דרך בית לחם לצפון, הרכבת לצפון, עזה, הרצוג, בייט, בזק, שניאור, בורלא, ניות , הרצל יד ושם.

הנאום המשמעותי יותר מבחינתה של ישראל יהיה זה שטראמפ יישא במוזיאון ישראל בירושלים ביום שלישי. בכירים בבית הלבן הדגישו כי טראמפ לא ינצל את נאומו בירושלים כדי להציג חזון לגבי תהליך השלום אלא יתמקד בברית בין ישראל לארה"ב. לדבריהם, הנאום גם לא יכלול הצהרה כלשהי שמשנה את המדיניות האמריקאית כלפי מעמדה של ירושלים או בנוגע להעברת השגרירות האמריקאית לעיר. "המסר בנאום בירושלים יהיה של ידידות וסולידריות. מסר של הכרה כנה בהיסטוריה של ישראל ומה שהיא עברה ואיך היא נולדה וכיצד היא משגשגת כיום", אמר בכיר בבית הלבן. "אל תצפו לחזון לגבי השלום בנאום — זו לא הסיבה בגללה הוא מגיע וזו לא הגישה של הממשל הזה להכתיב תנאים".

בכירים בבית הלבן ציינו שטראמפ מעוניין למקד את ביקורו בשיקום ושיפור יחסי ארה"ב־ישראל אחרי מה שהגדירו כשמונה שנים של "מערכת יחסים מתוחה" בתקופת נשיאותו של ברק אובמה. "אנו בהתחלה טובה ורוצים להראות לעם בישראל שהברית הזו עולה חזרה על המסלול הנכון".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ