יותם ברגר
יותם ברגר

מתנחלים תועדו אתמול (ראשון) מיידים אבנים לעבר פלסטינים בנוכחות חיילים, סמוך למאחז גבעת רונן שבצפון הגדה המערבית. בסרטון מתועדים חיילי צה"ל עומדים בסמוך למיידי האבנים, וכעבור זמן מה מרחיקים את הפלסטינים מהמקום. המתנחלים יידו אבנים גם לעבר תחקירני ארגוני השמאל "יש דין" ו"רבנים לזכויות אדם", שתיעדו את התקרית.

בסרטונים מתועדים כעשרה מתנחלים ולפחות ארבעה חיילים שהיו במקום. המתנחלים, חלקם רעולי פנים, המשיכו ליידות אבנים לעבר הפלסטינים גם אחרי הגעת חיילים חמושים לזירה - שבהתחלה לא הגיבו לנעשה. באחד הסרטונים הגיעו המיידים למרחק מטרים ספורים מהתחקירנים, כשביניהם חוצץ חייל. בסרטון נראה שהחייל משוחח עם אחד המתנחלים, בעוד חבריו ממשיכים ביידוי האבנים. הוא מתקרב לתחקירנים, וכנראה מורה להם לעזוב. אחר כך הרחיק את המיידים. 

לפי זכריה סדה, תחקירן רבנים לזכויות אדם, התקרית החלה כאשר הישראלים יידו אבנים לעבר בית פלסטיני בפאתי בורין. "הגיעו משהו כמו 30-25 מתנחלים, ליד בתים פלסטינים בשטח בורין", אמר סדה ל"הארץ". "יש שם בית בודד לא מאוייש, הם באו על הגדרות שלו והתחילו לפגוע בעמודי חשמל, לזרוק אבנים לעבר הבתים הפלסטינים. הגעתי לשם ואז הם התחילו ליידות אבנים לעבר הפלסטינים".

לדברי סדה, מספר ילדים פלסטינים יידו לעברם אבנים בחזרה. "היו שם בהתחלה ארבעה או חמישה ילדים פלסטינים שהתחילו להחזיר ולזרוק עליהם חזרה אבנים. אחד או שניים מהמתנחלים זיהו את האוטו שלי שם באזור, לקחו צד שני והתחילו לזרוק אבנים על הרכב שלי. מדובר על איום חמור מאוד, וזה חוזר על עצמו בכל פעם".

סדה תקף את התנהלות הצבא בתקרית וטען כי הם הגנו על המתנחלים. "לקח לחיילים רבע שעה עד עשרים דקות להגיע, והם ממש עמדו ליד המתנחלים והתחילו לצעוק על הפלסטינים לחזור לבתים. במקום להחזיר את המתנחלים ואז הסיפור נגמר, הם התחילו לצעוק על הפלסטינים לחזור לבתים. הקצין קרא לחיילים לעלות למעלה, ריסס גז מדמיע על הפלסטינים ואפילו לחץ את ידו של אחד מרעולי הפנים. כל עוד התנהלות הצבא ממשיכה להיות בצורה הזו באירועים כאלה לא תפסיק האלימות באזור בכלל", סיכם סאדה.

לפני כשבוע דיווח "הארץ" על תקרית דומה באותו האזור. גם אז תועדו חיילים עומדים מנגד כאשר מתנחלים יידו אבנים לעבר פלסטינים. אז נטען על ידי דובר צה"ל כי "הכוחות ניסו להפריד בין הצדדים וביקשו מהמתיישבים להפסיק את זריקות האבנים". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אתמול בשעות הצהריים התקבל דיווח על שריפה באזור גבעת רונן, בעקבותיו הוקפץ כוח על מנת לכבותה. בנקודה נכחו פלסטינים אשר התחילו ליידות אבנים לעבר הכוח ובמקביל מתיישבים החלו להגיע. במקום התפתחו זריקות אבנים הדדיות עד להגעת כוח תגבור שפיזר את ההתקהלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ