תלמידים במזרח ירושלים משביתים את הלימודים לאות תמיכה באסירים

השביתה מתקיימת גם ברחבי הגדה. בשב"ס משוחחים בימים האחרונים עם נציגי האסירים, ואתמול אמרו גורמים בארגון כי בקרוב יושגו הבנות. כ-60 אסירים אושפזו אתמול עקב החמרת מצבם הבריאותי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר יסודי במזרח ירושלים, בפברואר

פעולות התמיכה באסירים הפלסטינים שובתי הרעב נמשכות, והיום (שני) מתקיימת שביתה כללית ברחבי הגדה. גם ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל שובתת, ובמזרח ירושלים השביתו גם את מערכת החינוך. הפגנת התמיכה נקבעה בזמן ביקורו הראשון של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בישראל היום, ונועדה להפעיל לחץ נוסף.

אתמול הודיע ראש העיר ירושלים ניר ברקת בעמוד הפייסבוק שלו כי הלימודים בבתי הספר העירוניים יתקיימו כרגיל. בתי הספר אכן נפתחו, אבל על פי ועד ההורים במזרח ירושלים רוב התלמידים לא הגיעו לבתי הספר. בהודעת איחוד ועד ההורים, שתורגמה בדף הפייסבוק "0202 - מבט מירושלים המזרחית", נאמר כי השביתה נערכת כ"הזדהות עם אסירי החירות ומתוך מחויבות כלפי שאר אזורי הארץ". 

אום אל פחם, 2015. השביתה החלקית כוללת את הרשויות המקומיותצילום: אייל טואג

"אנחנו חלק מהעם ולוקחים חלק בפעילות", אמר עדאל ג'זאווי, חבר ועד ההורים. "בתי הספר פתוחים וצוות המורים נמצא, אבל אין תלמידים וגם אם מגיעים כמה אז שולחים אותם הבית". 

השביתה בחברה הערבית היא חלקית, ונועדה להפגין תמיכה באסירים הפלסטינים שובתי הרעב. היא כוללת את הרשויות המקומיות ומוסדות הציבור הקשורים אליהן, למעט מערכת החינוך. בכמה יישובים, כמו סחנין ואום אל פחם, קיימת היענות חלקית מצד בעלי חנויות ובתי המסחר לשביתה.

אתמול פונו כ-60 אסירים לבתי החולים עקב החמרה במצבם הרפואי, ו-592 אסירים הועברו להשגחה במתחמים רפואיים שהוקמו בכלא. אתמול גם הצטרפו לשביתת הרעב 200 אסירים מכלא רימון, אשל ונפחא - כך על פי מטה השביתה, שלא דיווח אם מדובר באסירי חמאס. 

יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה אמר אתמול במסיבת עיתונאים בנצרת כי השביתה היא הצהרת תמיכה באסירים. "האסירים העלו דרישות לגיטימיות ואנושיות שאת חלקן הם קיבלו בעבר. מי שהופך את זה לעניין פוליטי זה נתניהו וממשלתו, במטרה לשבור את השביתה".

בשב"ס מקיימים בימים האחרונים שיחות עם נציגי האסירים, ואתמול אמרו גורמים בארגון כי בקרוב יושגו הבנות. בימים האחרונים התקיימה גם פגישה בין נציגי ביטחון פלסטינים לבכירי מודיעין וביטחון אמריקאים – כך מסרו ל"הארץ" מקורות פלסטינים המעורים בפרטים. בימים האחרונים מנסים גורמים בינלאומיים, ובהם ארה"ב, לקדם נוסחה שתביא לסיום השביתה. הנציגים הפלסטינים הבהירו כי הסוגיה עומדת בראש סדר היום הפלסטיני, וכי פתרונה תלוי בשתי דרישות מרכזיות: ביקורים ושיחות טלפון לבני המשפחה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ