טראמפ: מנהיגים ערבים אמרו לי שיתקרבו לישראל אם תהיה התקדמות עם הפלסטינים

נתניהו הביע נכונות לשתף פעולה עם נשיא ארה"ב כדי לקדם שלום, אך נמנע כמעט לחלוטין מלהזכיר את הפלסטינים, והתמקד במדינות ערב

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וטראמפ בירושלים, הערב
נתניהו וטראמפ בירושלים, הערבצילום: MANDEL NGAN/אי־אף־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בפגישותיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא ראובן ריבלין היום (שני) בירושלים כי מנהיגי מדינות ערב עמם נפגש אתמול בסעודיה הביעו נכונות להתקרב לישראל ולחמם את הקשרים איתה, במידה ותחול התקדמות בתהליך השלום עם הפלסטינים, כך אמר ל"הארץ" פקיד ישראלי בכיר.

הפקיד הישראלי הבכיר, שמעורה בתוכן השיחות אך ביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, ציין כי טראמפ הדגיש שכל מנהיג ערבי עמו נפגש, ובמיוחד מלך סעודיה סלמן, העלו את הסוגיה הפלסטינית, אמרו כי היו רוצים לראות התקדמות בתהליך השלום והביעו נכונות לסייע. "טראמפ דיבר בלי הפסקה על פגישותיו בסעודיה ואמר שהעולם הערבי רוצה שלום וכי הוא סבור שגם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס רוצה שלום", אמר הפקיד הבכיר.

טראמפ הדגיש מסר דומה בהצהרות לתקשורת שהוא ונתניהו נשאו לפני ארוחת הערב במעון ראש הממשלה בירושלים. "בביקורי בסעודיה נפגשתי עם מנהיגים רבים מהעולם הערבי והמוסלמי, לרבות המלך סלמן", אמר טראמפ, "המנהיגים הללו מבטאים את הדאגה המשותפת לכולנו לגבי דאעש, לגבי שאיפותיה ההולכות וגדלות של איראן, לגבי בלימת התקדמותה של איראן ונגע הקיצוניות שפשט בחלקים גדולים מדי בעולם המוסלמי. אני מאמין שרמה חדשה של שותפות אפשרית ואכן תקרה. כזאת שתביא ביטחון גדול יותר לאזור זה, כולל ניסיון מחודש להביא שלום בין הישראלים והפלסטינים, ואני מודה לראש הממשלה על מחויבותו לתהליך השלום. זה לא קל. שמעתי שזאת אחת העסקאות הקשות ביותר שיש. אבל יש לי הרגשה שנגיע לשם בסופו של דבר. כך אני מקווה".

טראמפ סיפר על ביקורו בסעודיה גם בפתח פגישתו עם הנשיא ריבלין וסיפר לו כי המנהיגים עמם נפגש שם הפגינו גישה חיובית כלפי ישראל, במיוחד בגלל שותפות האינטרסים בבלימת האיום האיראני בעקבות הסכם הגרעין. "מה שקרה באיראן דחף רבים בעולם הערבי לכיוון ישראל", אמר טראמפ, "ראיתי תחושות שונות כל כך כלפי ישראל ממדינות שעד לא מזמן לא הרגישו דברים טובים כל כך כלפי ישראל. זה דבר חיובי מאוד... זה אתגר אבל זו גם הזדמנות. יש לכם הזדמנות גדולה".

גם בנאומו בטקס קבלת הפנים בנתב"ג בצהריים וגם בהצהרות המשותפות עם טראמפ בערב הביע נתניהו נכונות לשתף פעולה עם נשיא ארה"ב בניסיון לקדם הסכם שלום, אבל נמנע כמעט לחלוטין מלהזכיר את הפלסטינים והתמקד בעיקר במדינות ערב. "אני מצפה לקדם איתך שלום באזור שלנו כי סכנות חדשות הופכות אויבים ישנים לשותפים. זה חדש ומבטיח", אמר נתניהו בהצהרות המשותפות עם טראמפ. "זה לא יהיה פשוט אבל לראשונה מזה הרבה שנים, ולראשונה בחיי, אני רואה תקווה אמתית לשינוי. המנהיגים הערביים שנפגשת איתם יוכלו לעזור לשלום אמיתי".

בטקס קבלת הפנים בנתב"ג אמר נתניהו כי ידה של ישראל מושטת לשלום, כולל עם הפלסטינים. באותה נשימה הדגיש נתניהו את תנאיו להשגת הסכם שלום עם הפלסטינים. "השלום לו אנו חותרים הוא שלום אמיתי ובר קיימא, שבו המדינה היהודית זוכה להכרה, הביטחון נשאר בידיה של ישראל והסכסוך מסתיים אחת ולתמיד", אמר נתניהו. "אדוני הנשיא, בדיוק טסת מריאד לתל אביב. אנו מייחלים שיבוא יום שבו יוכל ראש ממשלה ישראלי לטוס מתל אביב לריאד".

מחר יגיע טראמפ לבית לחם וייפגש עם עבאס. בכירים בבית הלבן ציינו כי בפגישה צפוי טראמפ להביע תמיכה בזכות הפלסטינים לכבוד ולהגדרה עצמית. מיד לאחר מכן יבקר טראמפ ב"יד ושם" ומשם ייצא למוזיאון ישראל כדי לשאת את נאומו המרכזי של ביקורו בישראל. נאומו של טראמפ צפוי להתמקד בברית בין ישראל לארה"ב, אך להזכיר גם את תהליך השלום.

לפני ארוחת הערב בבית ראש הממשלה קיימו נתניהו וטראמפ פגישת עבודה במלון "המלך דוד" בירושלים. חלק גדול מהפגישה התקיים בארבע עיניים ויתר הפגישה עם צוותי יועצים. בתחילת הפגישה התייחס טראמפ באריכות להסכם הגרעין עם איראן ותקף בחריפות את קודמו בתפקיד ברק אובמה. "איראן צריכה להיות אסירת תודה לארה"ב", אמר טראמפ. "איראן השיגה הסכם נהדר עם הממשל הקודם. זה לא ייאמן. אני חושב שהאיראנים היו רחוקים ששה חודשים בלבד מכישלון מוחלט אבל אנחנו נתנו להם חבל הצלה וגם עושר ושגשוג ויכולת להמשיך את הטרור. לא משנה לאן אנו הולכים במזרח התיכון, אנחנו רואים את טביעות האצבעות של איראן. במקום להודות לארה"ב הם עכשיו מרגישים מחוזקים. זה היה נורא מצד ארה"ב להיכנס לעסקה הזו. האמינו לי – לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ