עבאס לטראמפ: מוכן להתחיל במשא ומתן מיידי עם ישראל

כך לפי סיכום פגישת המנהיגים אתמול בבית לחם, כפי שפרסם הבית הלבן. פקיד אמריקאי בכיר: ממשל טראמפ רוצה לקבוע עקרונות מוסכמים לתהליך השלום ולקרב בין ישראל למדינות ערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמר למקבילו האמריקאי דונלד טראמפ במהלך פגישתם אתמול בבית לחם כי הוא "מוכן להתחיל במשא ומתן באופן מיידי" עם ישראל, כך לפי סיכום הפגישה שפרסם הלילה (רביעי) הבית הלבן. בתוך כך, פקיד אמריקאי בכיר אמר הלילה כי הממשל מעוניין לקבוע "עקרונות מוסכמים", שבהתאם להם יתנהל תהליך השלום.

ממשל טראמפ מעוניין להביא להתחממות יחסים פומבית בין ישראל למדינות ערב, במסגרת הניסיון להתניע מחדש את תהליך השלום במזרח התיכון. פקיד אמריקאי בכיר אמר כי תחת היוזמה המדינית החדשה של הממשל, "הצעד הראשון יהיה לקחת מערכות יחסים שהינן חמות וחזקות, אך מתנהלות בערוצים שקטים, ולהפוך אותן לפומביות יותר". הוא הוסיף כי הממשל גם מעוניין "להציג שורה של עקרונות מוסכמים שכל הצדדים ירצו לפעול לאורם".

עבאס וטראמפ בבית לחם, אתמול
עבאס וטראמפ בבית לחם, אתמולצילום: Evan Vucci/אי־פי

הפקיד לא פירט את העקרונות עליהם חושב ממשל טראמפ בנוגע לתהליך השלום. עם זאת, הוא הדגיש כי הממשל רוצה לשמור על עקרון מרכזי של דיסקרטיות וניהול מגעים שקטים עם הגורמים השונים. "אנו מקווים שככל שנצליח לבנות יותר אמון, כך נצליח להגיע לדיאלוג פתוח כמוהו לא התקיים מעולם (בין מדינות האזור, ב"ר). אני סבור שזה ייתן לנו סיכויי הצלחה גדולים מבעבר", הוסיף.

לדבריו, הממשל לא מצפה בקרוב להגיע להסכם בין ישראל לפלסטינים, שאותו לא הצליחו להשיג במשך כמה עשורים. הפקיד הבכיר הוסיף כי מטרת נסיעתו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון היתה בעיקר להקשיב וללמוד את עמדות הצדדים, וכן לשמוע מה יש לשאר המדינות באזור לומר. "המטרה היתה לנסות ליצור תנופה ואופטימיות באזור, לגבי הסיכויים להשיג שלום", אמר הפקיד.

בסיכום פגישת טראמפ ועבאס שפרסם הלילה הבית הלבן נמסר כי במהלך הפגישה "טראמפ חזר והדגיש את אמונתו כי שלום בין ישראלים לפלסטינים אפשרי", וכי "טראמפ ועבאס חזרו על מחויבותם להשיג שלום אמיתי וממושך בין הפלסטינים לישראלים". עוד נכתב כי "הנשיאים טראמפ ועבאס הסכימו להמשיך בדיונים בנושא התשלומים לאסירים הפלסטינים והצורך לשפר את הכלכלה הפלסטינית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ