ליברמן: לא חי בשלום עם עסקת הנשק הענקית בין סעודיה לארה"ב

שר הביטחון הוסיף בראיון בגלי צה"ל כי לישראל יש דרך להתמודד עם העסקה. על ההדלפה של טראמפ לרוסיה אמר ליברמן כי העניין לובן עם ארה"ב: עשינו את כל הבירורים וביצענו תיקון נקודתי

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, לפני כשלושה שבועות
ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, לפני כשלושה שבועותצילום: אמיל סלמן

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (רביעי) לראשונה לעסקת הנשק בין ארה"ב וסעודיה, שעליה דווח בעת ביקורו של הנשיא טראמפ בריאד לפני כמה ימים. בראיון בגלי צה"ל מתח ליברמן ביקורת מרומזת על העסקה ואמר: "אני לא חי בשלום עם כל מרוץ החימוש במזרח התיכון. עסקאות הנשק באזור הגיעו ל-215 מיליארד דולר וזה סכום בלתי מבוטל. לכן אני לא חי טוב עם מרוץ החימוש והרכישה הסעודית הענקית". ליברמן הוסיף כי ישראל עוקבת אחר ההתפתחויות ואמר: "יש לנו דרך להתמודד גם עם זה".

שר הביטחון התייחס גם להדלפת המידע המסווג לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ולשגריר רוסיה בארה"ב סרגיי קיסליאק, המיוחסת לנשיא טראמפ, ואמר: "כל מה שהיינו צריכים ללבן עם החברים בארה"ב, נעשה. עשינו את כל הבירור ונעשה ליבון של כל הסוגיה ואין טעם להמשיך". ליברמן הוסיף: "עשינו תיקון נקודתי, ויש שיתוף פעולה מודיעיני חסר תקדים".

על רקע עסקת הנשק שעליה חתם עם סעודיה, הבטיח הנשיא טראמפ לראש הממשלה בנימין נתניהו כי ארה"ב תפעל כדי לשמר את היתרון האיכותי של צה"ל על יתר הצבאות במזרח התיכון. שר החוץ של ארה"ב רקס טילרסון אמר לכתבים אמריקאים ב"אייר פורס 1" כי העסקה לא סותרת את ההתחייבות האמריקאית ליתרון של צה"ל על מקבילותיו באזור, ואמר כי הוא בטוח שיהיה ניתן להשיב על החששות הישראליים בנושא זה. 

העסקה, בגובה 110 מיליארד דולר, כוללת טנקים, ספינות קרב, מערכות להגנה מפני טילים, מכ"מים ומערכות קשר וטכנולוגיית סייבר שארה"ב תמכור לסעודיה. בנוסף, כחלק מהעסקה נקבע כי 150 מסוקי בלק-הוק שיצרנית הנשק לוקהיד-מרטין תמכור לממלכה יורכבו בסעודיה ולא בארה"ב. ההסכם שנחתם כולל גם שיתוף פעולה והסכום הכולל שלו צפוי להיות 350 מיליארד דולר, שייפרסו לאורך העשור הקרוב.

ישראל רוכשת מארה"ב נשק מתקדם - לרוב באמצעות שימוש בכספי סיוע אמריקאי. במסגרת ההסכם שנחתם בשנה שעברה בין המדינות, הוגדל סכום הסיוע והוא יגיע ל-3.8 מיליארד דולר בשנה. מימוש ההסכם יחל בשנת 2019 ויימשך עשור. 

בישראל לא פירטו עד כה מהם אמצעי הלחימה שירכשו בכספי הסיוע, וסביר כי רכישת הנשק הסעודית תהיה שיקול בדיונים המפורטים אל מול האמריקאים בנושא. בעבר דווח כי חיל האוויר מעוניין ברכישת מטוסי תדלוק חדשים, אך גם ברכישת אמצעי לחימה אחרים, כמו מטוסי אף-15 או טייסת שלישית של מטוסי אף-35, בעלי יכולת המראה אנכית. במערכת הביטחון יש גם הסבורים כי צריך להשקיע את המימון האמריקאי דווקא ביבשה - למשל בייצור נגמ"ש "איתן" על גלגלים שפותח בישראל באחרונה.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ