הוצאו להורג שלושת המורשעים בהתנקשות בבכיר חמאס מאזן פוקהא

אשרף אבו לילה, בן 38 שירה בפוקהא, נורה למוות במתחם סגור של משרד הפנים בעזה. לצדו נתלו שני הפלסטינים שהודו בסיוע לו, הישאם אלעאלול בן 43 ועבדאללה אחמד בן 38

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מובילים את המורשעים ביציאה מבית הדין הצבאי בעזה, ביום ראשון
שוטרים מובילים את המורשעים ביציאה מבית הדין הצבאי בעזה, ביום ראשוןצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

משרד הפנים ברצועת עזה הוציא היום (חמישי) להורג את שלושת הפלסטינים שהורשעו בהתנקשות בבכיר הזרוע הצבאית של חמאס, מאזן פוקהא. בשבוע שעבר הודיע הארגון כי השלושה הודו במעשים ובכך שפעלו בשליחות ישראל.

אשרף אבו לילה, בן 38 שירה בפוקהא, נורה למוות במתחם סגור של משרד הפנים בעזה. לצדו נתלו שני הפלסטינים שסייעו לו, הישאם אלעאלול בן 43 ועבדאללה אחמד בן 38. ההוצאה להורג לא היתה פתוחה לציבור והוזמנו אליה אנשים ספורים.

ביום ראשון נגזר דינם של השלושה בבית דין צבאי בעזה. במסיבת עיתונאים שקיים חמאס אמר מנכ"ל משרד הפנים של הארגון כי השלושה הודו שקיבלו הוראות ממנגנוני המודיעין בישראל כדי לבצע את ההתנקשות. לדברי המנכ"ל, גנרל תאופיק אבו-נעים, אבו לילה נבחר בקפידה על ידי ישראל, במטרה להסיט את תשומת הלב מאחריותה.

בסרטון וידאו באורך 14 דקות שהציג הארגון אמר אבו לילה: "הייתי בקשר עם קצין מודיעין בשם 'בלאל'. ביום ההתנקשות התקשרתי לבלאל והמתנתי ליד מסעדה סמוכה למקום מגוריו של פוקהא. כשהוא הגיע עם מכוניתו, התקרבתי אליו כדי שיוריד את חלון הרכב. אז יריתי לעברו ששה כדורים וברחתי במסלול מילוט שנקבע מראש על ידי המפעיל הישראלי". אחד משותפיו סיפר בסרטון: "התבקשנו למסור מידע על אנשי חמאס, כולל מאזן פוקהא בשכונת תל אל-הוא. עקבתי אחרי פוקהא, צילמתי את מקום מגוריו באמצעות הטלפון והעברתי את המידע לקצין מודיעין ישראלי המכונה 'סעיד'".

ארגוני זכויות אדם ברצועה הביעו התנגדות נחרצת להוצאה להורג, ואף פנו במהלך השבוע לשלטונות חמאס כדי לערוך משפט חוזר לשלושה. לדבריהם, המשפט שנערך למורשעים היה לא הוגן ולא על פי הכללים הבינלאומיים המקובלים. כך, למשל, לא ניתנה להם האפשרות לערער על גזר הדין, ועונשם יושם במהירות. "הוצאתם החפוזה להורג של אנשים, בהתבסס על החלטת בית דין צבאי מיוחד שאינה ניתנת לערעור ורק ימים ספורים לאחר ההכרזה על מעצרם ושידור הודאותיהם המצולמות, מעידה כי מדובר בשלטון מיליציה ולא בשלטון החוק", אמרה שרה לאה ויטסון, מנהלת חטיבת המזרח התיכון בארגון Human Rights Watch.

פוקהא, ממשוחררי עסקת שליט שהפעיל חוליות טרור בגדה המערבית, נהרג במארס בהתנקשות בשכונת תל אל-הוא סמוך לחוף הים ברצועה. לפי הפרסומים בעזה, היורה השתמש באקדח עם משתיק קול. דובר המשטרה הפלסטינית ברצועה איימן אל-בטניג'י אמר כי פוקהא נורה ארבע פעמים בראשו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ