אחרי 40 ימים: הסתיימה שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים

בסיומו של מו"מ לילי בין שב"ס לנציגי האסירים, בהם מרואן ברגותי, הגיעו הצדדים להסכמה על הכפלת מספר הביקורים החודשי מאחד לשניים. במרכז רמאללה חגגו מאות בני משפחות האסירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגיגות ברמאללה לאחר סיום השביתה, היום

שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים הסתיימה לאחר 40 ימים, כך מסר הבוקר (שבת) שירות בתי הסוהר. השביתה הסתיימה לאחר משא ומתן לילי בין שב"ס לנציגי האסירים, בהם מנהיג השביתה מרואן ברגותי, בסיומו הסכימו הצדדים על הכפלת מספר הביקורים בכל חודש, מביקור יחיד לשני ביקורים. בבתי החולים עדיין מאושפזים 18 אסירים.

בנוסף, שב"ס הודיע כי יתקיימו שיחות בעניין כמה דרישות נוספות של האסירים, המבקשים הקלות בתנאי כליאתם, אולם אלו ייערכו המשך. המגעים צפויים לעסוק בשעות סגירת האגפים, החזרת דפוס האכילה והבישול בבתי הכלא והחזרת האפשרות ללימודים. 

ל"הארץ" נודע כי בשבועיים האחרונים התקיימו פגישות בין בכירים בשב"כ לבכירים פלסטינים, בהן נדונו דרישות האסירים. בפגישות עלתה כוונתה של מערכת הביטחון להיענות לחלק מהדרישות ולשפר את תנאי האסירים. עם זאת, בשב"כ דרשו קודם להביא להפסקת שביתת הרעב. בצד הפלסטיני ציינו כי לאורך השיחות דרשו את הרחקתו של ברגותי מהמגעים. אולם, מקורבי ברגותי מסרו ל"הארץ" כי הוא השתתף במשא ומתן שנערך הלילה בכלא אשקלון, והיה בין אלו שהביאו לסיום השביתה.

מאות בני משפחות האסירים התאספו משעות הבוקר באוהל התמיכה במרכז רמאללה כשהם צוהלים ומחזיקים בתמונות קרוביהם שבכלא. במסיבת עיתונאים של מינהלת האסירים ברשות הפלסטינית שנערכה בצהריים אמר ראש המינהלת עיסא קראקע כי "האסירים הפסיקו את השביתה לאחר שנענו דרישותיהם". חבר הוועד המרכזי של הפתח ויו"ר הוועדה העליונה לתמיכה באסירים ג'מאל מחיסן אמר כי "השביתה הופסקה בתום 40 יום של מאבק, עמידה איתנה ומשא ומתן ארוך עם הנהגת השביתה, שבראשה מרואן ברגותי. שביתת האסירים סימלה את אחדות העם הפלסטיני". לדבריו, פרטי ההסכם עם שב"ס יימסרו מאוחר יותר.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן טען בעבר כי שב"ס לא ינהל משא ומתן עם האסירים השובתים ולא ייענה לדרישותיהם. עם זאת, נעשו ניסיונות מצד שב"ס להגיע להבנות בנוגע לשביתה טרם הגעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ השבוע לביקור באזור. בשירות בתי הסוהר הדגישו כי לא מדובר במשא ומתן עם האסירים אלא ב"הבנות", והוסיפו כי "סיום השביתה התאפשר בעקבות סיכום של מדינת ישראל עם הצלב האדום והרשות הפלסטינית על ביקור שני בחודש". לדברי שב"ס, בכל תקופת המחאה שבתו לפרקים 1,578 אסירים, רובם מארגון פתח, וכי יותר מ-750 אסירים הפסיקו את שביתתם טרם הושגו ההבנות. 

מרופאים לזכויות אדם נמסר: "בשביתת הרעב התקבלו דיווחים מדאיגים מאסירים על האופן שבו שב"ס נוהג כלפי השובתים. חשוב לחקור את התלונות כדי שהתנהגות כזו לא תשוב. אנו קוראים לשב"ס ולמשרד לביטחון פנים לבצע שינויים משמעותיים במערך הבריאות הכושל של שב"ס ובסופו של דבר להעביר את האחריות למשרד הבריאות".

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נפגש שלשום ברמאללה עם השליח המיוחד של ארה"ב לאזור ג'ייסון גרינבלט. לפי גורמים בכירים בלשכתו של עבאס, הפגישה התמקדה ברובה בשביתת האסירים. סוכנות הידיעות הפלסטינית ופא דיווחה כי השניים דנו בהשלכותיה של השביתה ובדרישות ההומניטריות של האסירים. בכיר פלסטיני אמר ל"הארץ" כי גרינבלט היה אמור להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו על מנת להביא לסיום השביתה. "האמריקאים מבינים מה ההשלכות של השביתה - אם היא תוביל למותם של אסירים או להבערת השטח. הבהרנו מפורשות לגרינבלט שהסוגיה הזו היא בראש סדר היום הציבורי הפלסטיני, ויש לסיים אותה לפני כל דבר אחר", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ