נציב קבילות החיילים: שחיקה, ירידת מוטיבציה והתנכלות מפקדים בגדודים המעורבים

הדו"ח מונה שורת ליקויים בגדודים שבהם משרתים יחד נשים וגברים - מביטול הנחיות רפואיות בידי מפקדים וכלה בכך שנשים נאלצות להתקלח במקלחות גברים ■ עוד מצביע הדו"ח על מחסור בתקנים בגלל הקיצוצים בצה"ל ועל עלייה במספר התלונות על גזענות

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי גדוד קרקל, ב-2015. המצולמים אינם קשורים לכתבה
גילי כהן

דו"ח נציב קבילות החיילים, המתפרסם היום (ראשון), מתייחס בהרחבה לתלונות של חיילים וחיילות המשרתים בגדודים המעורבים על התנכלות ונוקשות יתר מצד מפקדיהם. הנציב מדגיש כי לוחמות בצה"ל, ובפרט הלוחמות בגדודים המעורבים, תופסות מקום מרכזי ביותר במערך השדה של הצבא, אך קובע כי שורת ליקויים הנוגעים בפיקוד על הגדודים הללו ובאופן פעילותם, מובילה לירידה במוטיבציה של המשרתים בהם.

נציב קבילות החיילים: הקיצוצים הנרחבים בצה"ל פגעו במורל ויצרו תרבות של עיגול פינות

בין השאר, התלוננו החיילים מגדודי קרקל, ברדלס, אריות הירדן ולביאי הבקעה על כך שהמפקדים מתעלמים מתלונותיהם האישיות ומבטלים הנחיות של גורמי רפואה ובריאות הנפש. תוצאת ההתנהלות הזו, קובע נציב קבילות החיילים האלוף במילואים יצחק בריק, היא ירידה במוטיבציה של החיילות והחיילים לשרת בשירות קרבי. "המוטיבציה הנמוכה היא פועל יוצא של התנהלות פיקודית החורגת מנורמות הפיקוד ומערכי צה"ל, עד כדי אי עמידת המפקדים במשימה ובתוך כך פגיעתם בפרט", נכתב בדו"ח.

לפי הדו"ח, מרבית המפקדים בגדודים המעורבים באים מחטיבות חי"ר, ושם הם הורגלו להכשרה קשה המיועדת לגברים בלבד. מפקדים רבים כלל אינם רוצים לשרת ביחידות המעורבות וחלקם נאלצו לעזוב את תפקידיהם הקודמים כיוון שפעלו באופן לא ראוי, ובכל זאת שובצו בגדודים המעורבים. "משמעות הדבר ליחידות שעליהן פיקדו היא לעתים הרסנית, עד כדי קושי רב לשקם את הפלוגה (בעיות בריאות, פער מבצעי, היעדר מוטיבציה, בעיות משמעת עד כדי רפיון מבצעי-בטיחותי ואי עמידה במשימות)", נכתב בדו"ח.

חיילי גדוד קרקל, בשנה שעברה. המצולמים אינם קשורים לכתבהצילום: JACK GUEZ/אי־אף־פי

לפי נציב קבילות החיילים, משרתי הגדודים המעורבים עברו הכשרה בבסיסי חטיבות חי"ר, אך בבסיסים לא נוספו תקנים לרופאים והתשתיות בהם לא שונו. לפי הנציב, כתוצאה מכך מפקדים גברים נדרשו להיכנס למגורי הלוחמות כדי לערוך מסדרי בוקר, ונשים נאלצו להתקלח במקלחות הגברים בשל מספר זעום של מקלחות שהוקצה להן. עוד נקבע בדו"ח כי הכשרת הגדודים המעורבים בבסיסי חי"ר גורמת באופן ישיר לפגיעה בזכויות החיילים והחיילות ובמוטיבציה לשרת, במיוחד בקרב הלוחמות. "הן חשות שיכולותיהן נבחנות לעומת יכולותיהם וכישוריהם של החיילים בפלוגות החי"ר", נכתב. יש לציין כי צה"ל מקים בימים אלה בסיס הכשרה משותף לכל הגדודים המעורבים בבסיס סיירים.

הנציב קבע עוד בדו"ח כי משרתי הגדודים המעורבים נשחקים כיוון שהם מוצבים באותה גזרת פעילות לתקופה ארוכה - עד שנתיים. "מעדויות החיילים הבנתי כי יש פגיעה בערנות המבצעית, רמת השחיקה גבוהה וישנו קושי להתמודד עם חוסר גיוון משימות לאורך זמן, להבדיל מיחידות השדה המקיימות סבב בגזרות הפעילות", כתב האלוף (במיל') בריק. 

"ירידה בסטנדרטים"

הדו"ח מתייחס בפירוט גם להשלכות הקיצוצים בצה"ל. לפי הנציב, כתוצאה מהקיצוצים תקנים רבים כלל אינם מאוישים, בעיקר ביחידות הלוחמות בבסיסי הדרום. בין השאר, בגדודים מבצעיים חסרים שמונה רופאים וכמה מפקדי פלוגות מפקדה. בנוסף, יש מחסור בנגדי תקשוב, חימוש ובמנהלי מטבח. עקב המחסור בבעלי התפקידים, מפקדים נאלצים להתפשר על קצינים ונגדים פחות איכותיים, קובע הנציב, ואילו אלה שמשרתים בתפקידים הללו מתלוננים על עומס עבודה ושכר נמוך ואומרים כי עתידם אינו ברור – בעיקר נוכח התוכנית הרב-שנתית "גדעון", שיצרה חוסר ודאות לגבי המשך שירותם של אנשי קבע רבים. בבסיסי הדרום, קובע הנציב, "החריפה הבעיה עד כדי פגיעה ממשית ביכולת לתמוך במאמץ המתאמן והלוחם".

בסיס בדרום הארץ, ב-2011. לעתים הניסיון לחסוך מביא להגדלת העלויותצילום: אילן אסייג

לדברי הנציב, בחלק מהיחידות יש "חזרה לאחור", "תוך אי התחשבות בלקחי מלחמות ישראל". הנציב מביע חשש "משחיקתם של נכסים מקצועיים במערך תומך הלחימה, אשר נבנו שנות דור, ומפגיעה בסטנדרטים אשר נבנו וטופחו עשרות שנים. יש סכנה לכך שהתחליף הוא שטחיות, רדידות, ואי נגיעה בשורשי הבעיה". עוד קבע נציב הקבילות, שלעתים הקיצוץ בכוח אדם דווקא מגדיל עלויות במקום לחסוך בהן. כך קורה, למשל, כשציוד הולך לאיבוד או לא מטופל בזמן. מאז פרסום הדו"ח הקודם, שתיאר את המצב החמור ביחידות מחסני החירום, שעליו גם דווח ב"הארץ", מתאר הנציב כי ישנו שינוי בנושא. בין השאר, ישנה תוכנית להשקעה כספית.

"בשביל מה עלית?"

בשנת 2016, שבה עוסק הדו"ח, הוגשו 6,758 קבילות – כ-400 קבילות יותר מאשר בשנה הקודמת - וכ-58% מהן נמצאו מוצדקות. מרבית הקבילות עוסקות ביחסי מפקדים ופקודיהם. בשנה החולפת, נכתב בדו"ח, נרשמה עלייה בקבילות חיילים שהרגישו כי מעליבים אותם על רקע צבע עורם ומוצאם. כך, למשל, חיילת התלוננה שכאשר ביקשה לעבור לתפקיד אחר, אמר לה מפקדה: "בשביל מה עלית מאתיופיה?". במקרה נוסף, מפקדת החלה לשוחח על פרטים רומנטיים עם חיילת, אמרה כי היא "בחיים לא תצא עם אתיופי" והתייחסה מפורשות לצבע עורה של החיילת. 

קבילה נוספת העלתה כי בטקס שנערך לקראת סיום הכשרה צבאית, הוצגה תמונתו של חייל כשברקע הוקרן צילום של שני גברים המתנשקים בכלא – דבר שלא הותיר סימני שאלה בנוגע לנטייתו המינית. "העיסוק הפומבי והמפורש של מפקדי החניך בנטייתו המינית בקורס צבאי, ללא אישורו לכך – הוא אירוע משפיל, נורא ומביא למשבר אמון חריף כלפי גורמי הפיקוד, האמונים על שמירת זכויותיו ועל הגנתו מפני התנכלויות למיניהן, לרבות על רקע נטייה מינית", נכתב בדו"ח.

האלוף במיל' בריק הפנה בדו"ח את תשומת הלב למפקדים הנוהגים באלימות ובשיכרון כוח. כך, למשל, לפי הדו"ח, נהג קצין בדרגת רס"ן להתבטא באופן פוגעני כלפי חייליו וסטר לחייל במהלך נהיגה כאשר בלם בפתאומיות. במקרה אחר, העניש נגד בכיר את פקודו בכך שהורה לו לשבת על ספסל ביחידה ללא מעש בכל שעות היום, במשך יותר משבועיים, והתיר לחבריו לשוחח עמו רק בשעות מסוימות. קצין אחר, ששוחח עם חיילת בחמ"ל על נושאים אישיים, השפיל חיילת אחרת כאשר זו ניסתה להתערב בשיחתם. כשסיפרה החיילת לאחד החיילים בבסיס על הדברים, הקצין התערב בשיחה והקניט אותה שוב בפני חיילים אחרים מהיחידה. גם לאחר שניסתה לשוחח עמו בנושא בהמשך, הוא השיב לה בזלזול ובאמירות פוגעניות. בעקבות הדברים, המליץ נציב קבילות החיילים להדיח את הקצין מתפקיד פיקודי ולשחררו מצה"ל וראש אגף כוח האדם אכן סיים את שירותו של הקצין.

עוד מפנה הדו"ח זרקור לזלזול של מפקדים בתלונות החיילים. כך קרה כשבתגובה לדבריו של חייל כי הוא מתכוון לפצוע את עצמו בסכין השיב לו מפקדו: "אם אתה גבר, תחתוך, תחתוך". רק לאחר שאכן פצע את עצמו, הופנה החייל לטיפול אצל קב"ן. לאחר שהחייל הגיש קבילה, איים עליו מפקדו כי אם לא יבטל אותה – הוא יעמיד אותו לדין משמעתי על "פגיעה עצמית". בין קבילות נוספות שהתבררו כמוצדקות - חיילים ביחידות מיוחדות שהתלוננו על בעיות רפואיות, קיבלו ממפקדם תשובה כי הם "בכיינים" והעדיפו שלא לפנות לקבלת טיפול רפואי. במקרה אחר, התברר כי חיילים יצאו עירומים למסדר, במעין "מנהג יחידתי", מבלי ידיעת מפקדיהם הבכירים. 

תגובת דובר צה"ל

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדו"ח, בנוגע לטענות בדבר מחסור בכוח אדם ועומס משימות, כי "השינוי שבוצע בניהול השכר החל מינואר 2017 מאפשר למפקדים גמישות בתפעול המשימות תוך הפניית משאבים לתקנון כוח אדם נוסף להתמודדות עם העומס, בדגש על תומכי הלחימה ביחידות השטח". עוד מסרו בצה"ל כי בוצעה שורת מהלכים "לחיזוק תומכי הלחימה בחלק מיחידות השדה ובמחסני החירום".

בנוגע לגדודים המעורבים נמסר כי "בימים אלו מוקם בסיס אימונים ייעודי למערך הגבולות במחנה רמון ומבוצעות התאמות בהכשרת הקצונה של הגדודים שתועבר לבית הספר להגנת הגבולות בסיירים".

עוד נכתב כי בעקבות עבודת מטה שנערכה בשנה שעברה "הוקמה הכשרה אחודה לגדודים המעורבים, נבנה סרגל מאמצים מותאם ליכולות הפיזיולוגיות של נשים תוך שמירה על דרישות התפקיד, תוגבר המענה הרפואי עם רפואת מומחים ופיזיותרפיה, שופרה מעטפת התזונה, נקבע ליווי תזונאי צמוד לגדודים המעורבים ונעשתה התאמה של הציוד הקרבי לנשים". לפי דובר צה"ל, כבר היום ניתן לראות שיפור באחוז הפציעה וירידה בנשירה על רקע רפואי.

באשר לטענות בדבר מוטיבציה נמוכה בקרב הלוחמות נמסר כי "במהלך חמש השנים האחרונות צה"ל הכפיל פי חמישה את מספר הבנות המשובצות לתפקידי לחימה, וזאת נוכח המוטיבציה הגבוהה בקרב נשים לשרת כלוחמות לצד צורך מבצעי". 

באשר לטענות לגבי מפקדים המגיעים לגדודים המעורבים ואינם מרוצים משיבוצם נמסר מדובר צה"ל כי "ככלל השאיפה היא שמפקדים יצמחו מתוך היחידות אך מדובר בתהליך הדרגתי שדורש זמן. בשנים האחרונות התווספו לקורסי הפיקודי בגדודים תכנים המותאמים לאתגרי הפיקוד בגדוד מעורב. מקרים פרטניים בהם מפקדים אינם מצליחים לממש את יכולותיהם נבחנים ומטופלים בהתאם על ידי מפקדי המערך". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ