נתניהו על החלטת טראמפ: "קיום שגרירויות מחוץ לבירה מרחיק את השלום"

הפלסטינים בירכו על עיכוב העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, ואמרו כי ההחלטה נותנת סיכוי לשלום. הרצוג: "נתניהו למד היום שיעור נוסף, מי שרוצה בהכרה בינלאומית צריך להגיע להסדר מדיני אמיץ"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וטראמפ בפגישתם במלון המלך דוד בירושלים, בשבוע שעבר
ברק רביד
ג'קי חורי

לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחסה הערב (חמישי) להחלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לעכב את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. "עמדתה העקבית של ישראל היא שהשגרירות האמריקאית, כמו שאר השגרירויות, צריכה להיות בירושלים, בירתנו הנצחית", נמסר מלשכת נתניהו.

עוד נמסר כי "קיום שגרירויות מחוץ לבירה מרחיק את השלום, מכיוון שהוא תורם להחייאת האשליה הפלסטינית, שלעם היהודי ולמדינתו אין קשר לירושלים. על אף האכזבה מאי-העברת השגרירות בעת הזאת, ישראל מעריכה את דברי הידידות של הנשיא טראמפ ומחויבותו להעברת השגרירות בהמשך".

מנגד, בלשכתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הביעו שביעות רצון מהחלטת טראמפ. דובר הנשיא הפלסטיני נביל אבו רודיינה אמר כי ההחלטה שלא להעביר את השגרירות לירושלים היא צעד חיובי וחשוב שמסייע לקידום השלום. לדברי אבו רודיינה, ההחלטה מוכיחה את רצינות הממשל במאמציו למען כינון השלום ובניית גשרי אמון, במיוחד אחרי הפסגה בריאד :"אנחנו מוכנים להמשך שיתוף הפעולה עם הנשיא טראמפ וממשלו למען השגת שלום צודק ובר קיימא", אמר.  גם השגריר הפלסטיני  בוושינגטון, ד"ר חוסאם זומלוט, אמר שההחלטה "עולה בקנה אחד עם המדיניות ארוכת השנים של ארה"ב ועם הקונצנזוס הבינלאומי ונותנת הזדמנות לשלום".

השר נפתלי בנט התייחס להחלטה של טראמפ, ואמר: "אין שלום המבוסס על חלוקת ירושלים. עיכוב העברת השגרירות דווקא מקשה על הסיכוי לשלום אמת מכיוון שהוא מטפח ציפיית שווא בקרב הפלסטינים לחלוקת ירושלים, דבר שלעולם לא יקרה. רק הכרה מלאה בירושלים מאוחדת בריבונות ישראל תשים סוף לאשליות ותסלול אפשרות לשלום אמת עם שכנינו".

השר המופקד על המשרד לירושלים ומורשת, זאב אלקין, אמר בתגובה: "מקומן של כל השגרירויות הוא בבירתנו ירושלים. אני קורא לנשיא האמריקאי להודיע על העברת השגרירות בהזדמנות הבאה, עוד במהלך שנת היובל לאיחודה של העיר".

השר יריב לוין הגיב אף הוא ואמר כי "הנשיא טראמפ הוא ידיד אמת של ישראל. דווקא משום כך האכזבה על אי העברת השגרירות היא גדולה. This is not the way to make America great again".

גם באופוזיציה התייחסו להחלטה של נשיא ארה"ב. "העברת שגרירות ארה"ב, כמו גם כל שגרירות אחרת לירושלים, היא דבר מתבקש", אמר ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג. עוד אמר הרצוג: "לצערי, נתניהו למד היום שיעור נוסף, שאין קיצורי דרך ומי שרוצה בהכרה בינלאומית צריך להגיע להסדר מדיני אמיץ.  את מה שמבין טראמפ, אני מקווה שלאחר 50 שנה גם נתניהו יפנים".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה כי זו "החלטה נכונה לזמן הזה. בבית הלבן מאותתים לממשלה שטראמפ מנסה לייצר מהלך עם הפלסטינים. העברת השגרירות עוד היתה עלולה לפוצץ את העניין - לפני שברור בכלל מהו". לדבריה, "העברת השגרירות, כפי שרוצה ישראל, לא תעגן את הריבונות הישראלית בירושלים; אם כבר, היא היתה עשויה לדחוק עוד מדינות בעולם להכיר במדינה פלסטינית שירושלים בירתה".

מוקדם יותר היום חתם טראמפ על הצו הנשיאותי המעכב את יישום החוק להעברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. פקידים בכירים בבית הלבן אמרו כי הממשל האמריקאי עדכן היום את ישראל ואת הפלסטינים בהחלטתו של טראמפ.

הבית הלבן הפיץ הודעה רשמית שבה נכתב כי טראמפ החליט לדחות את העברת השגרירות כדי לנסות למצות את הסיכויים להסכם שלום ישראלי-פלסטיני, ולנוכח מחויבותו לביטחון הלאומי של ארה"ב. עם זאת, בהודעה הודגש כי אין לפרש את הצעד הזה כנסיגה מתמיכתו בברית הישראלית-אמריקאית, וכי הוא מתכוון לממש את הבטחתו בעתיד. "השאלה היא לא האם זה יקרה, אלא מתי", נכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ