ליברמן: שיפור המצב ההומניטארי בעזה תלוי בביקור השבויים הישראלים

שר הביטחון אמר בשעת שאלות ותשובות בכנסת כי פתרון הסוגיה הפלסטינית אינו תנאי לשיפור היחסים עם מדינות ערב. עוד אמר כי העומס במעברים לא נגרם מחשש ביטחוני, אלא מבירוקרטיה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בכנסת, היום
יהונתן ליס

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שני) כי המצב ההומניטארי בעזה לא ישתפר עד שיתאפשר ביקור של הצלב האדום אצל שבויי חמאס הישראלים. על היחסים עם מדינות ערב אמר ליברמן כי אי אפשר להתנות את פיתוחם בפתרון הסוגיה הפלסטינית. ליברמן התייחס גם לעומס במעברים בין ישראל לשטחים, ואמר כי הוא נגרם בגלל הבירוקרטיה הישראלית ולא בגלל חשש ביטחוני. את הדברים אמר בשעת שאלות ותשובות בכנסת.

שר הביטחון קרא לאפשר לצלב האדום לבקר את חיילי ישראל בשבי חמאס, ואמר כי עד אז לא יהיה שיפור במצב ההומניטארי בעזה. לדבריו, "בשבי החמאס נמצאים שני חיילים שלנו ושני אזרחים. זה שלא באה שום תביעה מהקהילה הבינלאומית ומחלק מהבית הזה לזכות אלמנטרית של הצלב האדום לבקר אותם, זה אומר דרשני. יש כאן אנשים שמתמחים בדיבור על כיבוש וזכויות אדם אבל כשזה מגיע לארגון טרור כמו חמאס, לעולם זה לא מגיע לשום גינוי או תביעה".

ליברמן רמז כי שלושת הפלסטינים שהוצאו להורג בחשד למעורבות בחיסולו של בכיר חמאס מאזן פוקהא לא היו קשורים לאירוע. "יכולים היו להאשים אותם גם בהתנקשות ביורש העצר פרנץ פרדיננד לפני מלחמת העולם הראשונה באותה הצלחה. לא שמעתי גינוי על כך שהוצאו שלושה פלסטינים להורג בלי משפט, בלי עורכי דין, בלי הוכחות ובלי שום דבר".

"הניתוק עם קטאר - פתח לשיתוף פעולה במאבק בטרור"

שר הביטחון התייחס לניתוק היחסים בין סעודיה, מצרים, איחוד הנסיכויות, בחריין ותימן עם קטאר, ואמר: "גם במדינות ערב מבינים שהסכנה האמיתית לכל האזור היא לא ישראל, היהודים או הציונות – אלא הטרור". הוא ציין כי המדינות המתונות ניתקו את הקשר עם קטאר "לא בגלל ישראל ולא בגלל הסוגיה הפלסטינית, אלא בגלל החשש מטרור איסלאמי קיצוני". שר הביטחון הוסיף כי המהלך הוא פתח לשיתוף פעולה במאבק בטרור.

ליברמן הזכיר את ביקורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בסעודיה בחודש שעבר, שם דיבר "בראש ובראשונה על קואליציה נגד טרור". שר הביטחון הדגיש כי ישראל פתוחה לשיתופי פעולה, וכי "הכדור כרגע בצד השני". הוא הוסיף כי אין קשר בין הסוגיה הפלסטינית ליחסי ישראל עם מדינות ערב המתונות. "עובדה שחתמנו על הסכמי שלום עם מצרים וירדן בלי שום קשר לסוגיה הפלסטינית. עם קשר, אבל בלי לחכות לאותו הפתרון. גם פה אסור להתנות את התפתחות הקשרים עם מדינות ערב המתונות בפתרון הסוגיה הפלסטינית".

הוא המשיך להתייחס לסוגיה הפלסטינית ואמר: "אפשר להגיד שליברמן מתנחל ונתניהו קיצוני. לא יהיה שום ראש ממשלה שיציע יותר משאולמרט הציע באנאפוליס והעובדה היאא שאבו מאזן סירב לחתום. לפני זה היה ברק וערפאת בקמפ דייויד. גם שם היתה הצעה מרחיקת לכת שלעולם לא תחזור על עצמה, כך לפחות אני מקווה. גם שם הפלסטינים סירבו לחתום. בוא נפסיק עם ההלקאה העצמית. לא הכל תלוי בנו".

על עסקת הנשק בין ארה"ב לסעודיה אמר שר הביטחון כי מטרת ישראל היא לשמור על היתרון האיכותי. "תפקידנו הוא לא למנוע עסקאות בין ארה"ב למדינות ערב המתונות, אלא לשפר את הפער האיכותי. ב-2016 נמכר פה באזור נשק בסך של 216 מיליארד דולר. ב-2017 נעבור את השיא זה. כל מה שניתן לעשות נעשה על ידי צה"ל ומשרד הביטחון בכל הרמות. אני בטוח שגם במקרה הזה, למרות ההיקף האדיר של העסקה, נוכל לשמר את הפער האיכותי. אני חושב שיש גם אוזן קשבת בצד השני".

"העומס במעברים נגרם בשל הבירוקרטיה הישראלית"

שר הביטחון אמר עוד כי העומס במעברים בין ישראל לשטחים לא נגרם בשל חשש ביטחוני, אלא בגלל בירוקרטיה. "במעברים אלה עוברים פועלים שעובדים באופן קבוע, 130 אלף פלסטינים שמועסקים בישראל. רובם לא מהווים בעיה ביטחונית". ליברמן הסביר כי רוב המעברים אינם באחריות הצבא, וכי חלקם נמצאים באחריות המשרד לביטחון הפנים, משרד הביטחון ורשות שדות התעופה. הוא הוסיף כי הציע לאחד את כולם תחת רשות אחת. "זה פשוט לא נכון איך שהסיפור מטופל במעברים", סיכם.

בהתייחסו לפעולות תג מחיר אמר ליברמן: "אנחנו נוקטים יד קשה נגד נוער הגבעות, אבל מערכת המשפט מקלה איתם. מי שתוקף את חיילי צה"ל חייב לשאת בעונש בלי קשר לזהות שלו – נערי גבעות, פלסטינים או חרדים". ליברמן אמר כי הפעולות שנעשו בשנה האחרונה כוללות צווי ריתוק, מעצרים מינהליים והגשת כתבי אישום, "כפי שלא נעשה באף שנה, לזכרוני". שר הביטחון הדגיש כי לא הועבר תקציב לנוער הגבעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ