פרשנות |

עוד שוטרים ערבים לא יפתרו את הבעיה

פתיחת תחנות משטרה ביישובים הערביים לא יניבו תוצאות בלי שינוי מדיניות. תושבי הערים הערביות הם אזרחים לכל דבר, לא איום ביטחוני – אבל גם הם צריכים לענות על שאלות קשות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת המשטרה בכפר קאסם, הבוקר
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אחת הסדרות הפופולריות בעולם הערבי בחודש הרמדאן היא "שער השכונה" ("באב אלחארה"). עלילת הסדרה הסורית מתפתחת כבר תשע עונות והדמויות בה ממשיכות להתחלף – אבל הדימוי של המשטרה המקומית, הפועלת בחסות המנדט הצרפתי, לא השתנה. הקצין האחראי בשכונה הוא איש מושחת, שתרומתו לביטחונם האישי של התושבים אפסית. תושבי השכונה החלו לטפל בעצמם בבעיות כמו סכסוכים וגורמי פשיעה מסוכנים, ואף ממדרים את תחנת המשטרה כמעט לחלוטין – מה שמוביל לא פעם לעימותים וחיכוכים.

המצב שנוצר לאחרונה בכפר קאסם לא רחוק מכך. תושבי העיר מתמודדים בשנים האחרונות עם אלימות קשה הכוללת מקרי ירי, והם משוכנעים שגורמי פשיעה ומשפחות פשע עומדים מאחורי חלק גדול מאירועי הרצח בשנים האחרונות. מתחילת השנה נרצחו בכפר קאסם שבעה בני אדם – שישה מהמקרים על רקע פלילי, שלא דווח על פענוחם.

שניים מהנרצחים היו פעילים בוועדת השמירה המקומית הפועלת בחסות העירייה כבר שנים, ובשנתיים האחרונות הפכה לדומיננטית מאד. פעילים בוועד ובעירייה מספרים שמדובר בקבוצה שמטרתה למלא את הוואקום שהותירה המשטרה. לדבריהם, ועדת השמירה ממלאת תפקיד מרכזי בפתרון סכסוכים ובמניעת אלימות. תושבי כפר קאסם סבורים כי הפעילות הזאת הובילה לחיכוך עם גורמי הפשע המאורגן – סכסוך שגבה קורבנות.

צעד חיוני או לא, הקמת הוועד מדגישה את חוסר האמון שרוחשים תושבי העיר למשטרה. בכפר קאסם, להבדיל מיישובים ערביים אחרים, פועלת תחנת משטרה מקומית. אך במקום שהדבר יתרום לתחושת הביטחון האישי של התושבים, המגמה הפוכה לגמרי. התקרית הלילה, שבה נורה תושב העיר על ידיד מאבטח בתחנה, רק מגבירה את תחושת הניכור.

במשטרה פועלים כבר חודשים לגיוס שוטרים ערבים ופתיחת תחנות משטרה חדשות ביישובים הערביים. על פניו זהו צעד חיוני לשיפור השירותים והביטחון, אך בפועל הפרויקט לא מניב תוצאות. הסיבה פשוטה: המשטרה לא צריכה רק להגדיל את המשאבים, אלא לשנות את המדיניות שלה כלפי האזרחים הערבים –  אזרחים לכל דבר, ולא איום ביטחוני. יש להציג תוצאות במאבק בפשיעה המאורגנת ולהוביל לשינוי מהותי ביחס לחברה הערבית. במדינה מתוקנת צריכה להיות משטרה אחת שוויונית לכולם, ולא אחת ליהודים ושנייה לערבים; במעשים, ולא בהצהרות.

לצד זאת, החברה הערבית צריכה להתמודד עם שאלות קשות לא פחות, ולהפנים שהמשטרה היא חוליה משמעותית במאבק באלימות, גם אם לא היחידה. המרקם החברתי הולך ונפרם, והפשיעה המאורגנת מחלחלת לתוך חלקים גדולים בחברה. בהיעדר מסגרות מתאימות לצעירים רבים ובשל חינוך לקוי, ארגוני הפשיעה מוצאים כר פורה ביישובים רבים.

חינוך, תרבות, שינוי השיח הציבורי והשקעה בדור הצעיר חייבים להיות בראש סדר העדיפויות של המנהיגות המקומית והדתית. המרחב הציבורי, שלא נמצא בראש מעיינם של מי שנתפסים כדור המשכיל והמשפיע, נשאר פרוץ. אם שני הצדדים יפנימו את המסר וימצאו מכנה משותף, יהיה אפשר לדבר על עתיד אופטימי. אחרת, מה שקרה בכפר קאסם יהיה עוד פרק מדמם בסדרה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ