השרים אישרו: כספים שמופנים לאסירים ביטחוניים יקוזזו מהמסים המועברים לרשות הפלסטינית

על פי הסכמי אוסלו, על ישראל להעביר לרשות את כספי המסים שהיא גובה עבורה. לפי דברי ההסבר להצעה, שתעלה השבוע להצבעה בכנסת, הרשות מפנה כמיליארד שקלים בשנה לאסירים ביטחוניים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה שקד, ראש הממשלה נתניהו ושרים נוספים, בחודש שעבר בישיבת הממשלה
השרה שקד, ראש הממשלה נתניהו ושרים נוספים, בחודש שעבר בישיבת הממשלהצילום: אמיל סלמן

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק שלפיה ישראל תקזז את הכסף המועבר לאסירים ביטחוניים מכספי המסים שהיא גובה עבור הרשות הפלסטינית ומעבירה לה מדי שנה. ההצעה תעלה השבוע להצבעה בקריאה טרומית במליאה.

אי העברת כספי המסים שישראל גובה עבור הרשות מנוגדת להסכמי אוסלו, ובדברי ההסבר להצעת החוק מודגש כי ישראל מעבירה את הכספים "מבלי להביא בחשבון את תמיכת הרשות הפלסטינית בטרור באמצעות כספים אלו".

לפי הצעת החוק, הכספים שיקוזזו מתשלומי המסים הם כספים המופנים לאסירים שהורשעו בעבירות ביטחוניות על פי חוק העונשין וכן לכאלה שהורשעו ב"כל עבירה אחרת שהמניע לעבירה לאומני או שהיתה בעבירה אפשרות ממשית למתן שירות לארגון טרור או לאדם שרצה לפגוע בביטחון המדינה".

את הצעת החוק יזם ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), וחתומים עליה חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, ובהם יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר (ליכוד), יו"ר הקואליציה דוד ביטן (ליכוד), ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן ויו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ רוברט אילטוב.

על פי החוק הפלסטיני, חלק מתקציב הרשות, שרובו הגדול נסמך על סיוע אמריקאי ואירופי, מופנה למשכורות ולמימון הטבות לאסירים פלסטינים הכלואים בישראל ולקצבאות למשפחות פלסטיניות שקרובם נהרג או נפצע בסכסוך עם ישראל, רבים מהם מחבלים. 

לפי דברי ההסבר להצעת החוק, היקף התשלומים האלה מסתכם ביותר ממיליארד שקלים לשנה, וככל שהעונש שהושת על המחבל הפלסטיני חמור יותר, כך גדלה משכורתו. בדברי ההסבר להצעת מודגש כי מחבלים רבים מקבלים משכורת גבוהה בהרבה מהשכר הממוצע ברשות הפלסטינית. כך, למשל,  מחבל המעורב ברציחתם של 66 ישראלים ונשפט ל-67 מאסרי עולם, קיבל עד כה, מאז מעצרו בשנת 2002, כ-700 אלף שקלים.

בעקבות אישור החוק בוועדת השרים הודה להם שטרן על התמיכה בו ואמר: "הוכחנו היום שבנושאים של ביטחון המדינה אין אופוזיציה וקואליציה, אלא כולנו יכולים לפעול יחד למען אזרחי מדינת ישראל".

בשבועות האחרונים הביעו ראש הממשלה ובכירים בקואליציה תמיכה בהפסקת תשלומי המשכורות למחבלים. לפני כחודש אמר נתניהו:  "הם משלמים על בסיס שנתי, לעתים מאות מיליוני דולרים, לטרוריסטים שרצחו ישראלים, שרצחו אמריקאים. בעשור זה יכול לחצות את הרף של מיליארד דולר. המבחן הראשון לשלום זה לומר להם: 'אתם רוצים שלום? תוכיחו את זה. תתעמתו עם הטרור. תפסיקו לתגמל טרוריסטים'". במקביל לקידום החוק בישראל, בארה"ב מנסה הקונגרס לקדם חוק דומה שנקרא חוק טיילור פורס בהובלת הסנטור לינדזי גרהאם הרפובליקאי, יו"ר תת ועדת ההקצאות בוועדת החוץ של הסנאט.  

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ