מפקד חיל הים ההודי יגיע הערב לביקור בישראל וייפגש עם הרמטכ"ל

הודו מתעניינת בכלי השיט והטיס להגנה על אסדות הגז, ולאחרונה דיווחה התעשייה האווירית על כמה עסקאות משמעותיות. במהלך ביקורו, שיימשך חמישה ימים, ייפגש סוניל לנבה גם עם מפקד חיל הים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת "ברק 8"  במהלך ניסוי, נובמבר 2015
גילי כהן

מפקד חיל הים ההודי, סוניל לנבה, יגיע הערב (ראשון) לביקור בן חמישה ימים בישראל, במהלכו ייפגש עם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט ומפקד חיל הים, האלוף אלי שרביט. בהודו דווח כי במהלך ביקורו, יסקור מפקד חיל הים ההודי את ההתקדמות בנוגע ל"פרויקטים משותפים וליוזמות עם ישראל".

אחד הדברים שבהם הודו מגלה עניין בישראל הוא אופן ההגנה על אסדות הגז במסגרת שטח המים הכלכליים של ישראל בים התיכון. תוכנית האבטחה של האזור כוללת רכש ארבע ספינות משמר מתוצרת תאגיד תיסנקרופ הגרמני, וכן שימוש בכלי טיס בלתי מאוישים וביכולות איסוף מודיעין לגבי אפשרויות פגיעה באסדות – אם באמצעות ירי טילים, או שימוש בכלי שיט או בכלי טיס שיתקפו את האסדות. "האיומים הם שונים לחלוטין (בין הצבאות), אבל בסוף, גם הם רוצים ללמוד מה הטכנולוגיות שבהן אנו משתמשים – ומה הקונספט", אמר בנושא קצין בחיל הים. "גם עולם הטרור משתנה, ומגיעים שם למסקנה שבהשקעה נמוכה, פגיעה בפלטפורמה כזו של אסדה יכול ליצור משבר אסטרטגי, או פגיעה חמורה במדינה".

כחלק מההתעניינות ההודית בנושא, הוקמה קבוצת עבודה משותפת, המתמקדת ביכולות ניטור והגנה על השטח הימי הרחב. "יש להם איום מפקיסטן, אז בהודו מנסים ללמוד מדברים שהם דומים אצלנו. יש כוונה להמשיך ולשתף פעולה, ולראות איפה האתגרים חופפים. זהו צורך משותף, גם שלהם וגם שלנו", הוסיף הקצין.

חילות הים בהודו ובישראל מפעילים את מערכת הטילים "ברק 8", שהותקנו בספינות החילות. המערכת אמורה להיות הפתרון לאיום הטילים על ספינות חיל הים, כמו לדוגמה טיל היאחונט המתקדם. בתעשייה האווירית, מפתחת המערכת, מגדירים את ה"ברק 8" כמערכת הגנה אווירית, והיא חלק מפרויקט פיתוח משותף להודו ולישראל. התעשייה האווירית דיווחה בחודשים האחרונים על כמה עסקאות משמעותיות עם הודו. בחודש אפריל הודיעה כי חתמה על חוזה להעברת מערכת "ברק 8" בגרסתה היבשתית, וכן לגבי התקנת מערכת "ברק 8" בנושאת מטוסים של חיל הים ההודי, בעלות מוערכת של של כשני מיליארד דולרים. לפני שלושה שבועות דווח עוד כי מערכות ההגנה "ברק 8" יותקנו גם על גבי ארבע ספינות של חיל הים ההודי - בעלות של כ-630 מיליון דולרים נוספים. בחודש הבא צפוי לבקר בישראל ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, ובתעשיות הביטחוניות הישראליות צופים כי ביקורו בישראל ילווה בהודעות על חתימת חוזים נוספים לאספקת אמצעי לחימה למדינה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ