בוטל עונש המאסר לתושבת נצרת שנופפה בסכין מול שוטרים בעפולה

ביהמ"ש המחוזי קיבל את ערעור אסראא עאבד, והיא תישלח לעבודות שירות. עאבד הגיעה באוקטובר 2015 לתחנה המרכזית בעפולה עם סכין בניסיון להתאבד על ידי ירי של כוחות הביטחון

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל היום (שלישי) את ערעורה של אסראא עאבד, תושבת נצרת שנופפה בסכין מול שוטרים בתחנה המרכזית בעפולה באוקטובר 2015, והיא תישלח לעבודות שירות בלבד. לפי כתב האישום שהוגש נגדה, עאבד הסובלת מבעיות נפשיות לא התכוונה לבצע פיגוע וניסתה להתאבד על ידי ירי של כוחות הביטחון. 

ביולי האחרון נגזרו על עאבד שישה חודשי מאסר בפועל על אף המלצת שירותי המבחן להטיל עליה עבודות שירות. הרכב הכולל את השופטים יפעת שטרית וחנא סבג בראשות שופטת המחוזי אסתר הלמן קיבל היום את ערעורה של עאבד וקבע כי תישלח לעבודות שירות בלבד.

הזירה בה נורתה עאבד בעפולה, ב-2015צילום: גיל אליהו

עורך הדין אלביר מני, המייצג את עאבד, מסר כי הוא מברך על התוצאה, "אשר לדעתי יש בה אמירה נכונה ופרופורציונלית למעשה של גברת עאבד, אשר בסופו של יום לא היתה לה שום כוונה לפגוע במאן דהו מהסובבים אותה". 

באוקטובר 2015 הגיעה עאבד, גרושה ואם לילדה בת 10, לתחנה המרכזית בעפולה והחזיקה סכין באורך של 19 סנטימטרים באופן מאיים וצעקה לשוטרי מג"ב שהיו במקום: "אתם טרוריסטים". שוטרי מג"ב צעקו לה לשמוט את הסכין וכשלא עשתה זאת — ירו בה ופצעו אותה באזור האגן. עאבד הואשמה בסעיפים של החזקת סכין ואיומים. לפי כתב האישום, היא ניסתה להתאבד כמה פעמים בעבר, בין היתר על רקע מערכת יחסים שהסתיימה. 

מסרטונים שתיעדו את התקרית והופצו לאחר האירוע, ניתן היה לראות כי עאבד נורתה מטווח קרוב, מכמה כלי נשק, בשעה שעמדה ללא נוע. התיעוד גרר ביקורת על התנהלות כוחות הביטחון וח"כים מהרשימה המשותפת וממרצ האשימו את המאבטחים במקום בהפעלת כוח מופרז. כשבועיים לאחר התקרית, הבהיר היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין כי "שימוש בירי לאחר שכבר נמנעה  הסכנה לשלמות הגוף או לחיי אדם יהווה חריגה מהוראות הדין". במענה לפניות האגודה לזכויות האזרח ועדאלה הוסיף וינשטיין: "על רקע ריבוי אירועי הטרור באחרונה נדרשת הקפדה יתרה על הוראות הפתיחה באש".

תיעוד הירי בתחנה המרכזית בעפולה באוקטובר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ