בכיר ישראלי: השליח האמריקאי יבוא לישראל בקרוב לשיחות על חידוש תהליך השלום

לפי מקורות ישראלים ופלסטינים, הממשל בוושינגטון רוצה לשמוע את עמדותיהם של נתניהו ועבאס בסוגיות הליבה של הסכסוך כדי להחליט אם וכיצד לגבש מסמך עקרונות כבסיס לחידוש המו"מ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גברינבלט ונתניהו, במארס בירושלים

הממשל האמריקאי מגביר את מגעיו עם ישראל והפלסטינים לקראת האפשרות של גיבוש מסמך עקרונות אמריקאי שישמש בסיס לחידוש המו"מ. פקיד ישראלי בכיר אמר כי השליח האמריקאי לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט צפוי לבוא בקרוב לישראל ולהיפגש בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וברמאללה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. הפקיד הישראלי ציין כי הביקור עשוי להתקיים בשבוע הבא או מיד לאחר סיום חודש הרמדאן ב-24 ביוני. פקיד אמריקאי בכיר אישר כי גרינבלט מנסה לתאם ביקור בישראל, אך עדיין לא נקבע מועד סופי לכך.  

לפי מקורות ישראלים ופלסטינים, הממשל האמריקאי מעוניין לשמוע מנתניהו ומעבאס את עמדותיהם לגבי סוגיות הליבה השונות – גבולות, ביטחון, פליטים, ירושלים והתנחלויות – כדי למפות את הפערים ולהחליט אם וכיצד לגבש מסמך עקרונות שישמש בסיס לחידוש המשא ומתן.

"לאמריקאים יש רעיונות וטיוטות של עקרונות לחידוש המו"מ", אמר מקור ישראלי שמעורה במגעים בין ארה"ב לבין ישראל והפלסטינים. "הבית הלבן עשה עבודת הכנה והתייעץ עם שורה של גורמים כדי למפות את עמדות הצדדים והשיחות עם נתניהו ועבאס הם חלק מהתהליך הזה".

פקיד פלסטיני בכיר אמר כי עבאס ויועציו רואים בחיוב את העובדה שבממשל בוושינגטון רוצים לעסוק בשיחות על עמדות הצדדים בנוגע לסוגיות הליבה ולא רק בסוגיות שוטפות של המצב בשטח. לדבריו, הצד הפלסטיני עדיין לא מגדיר את השיחות שיתקיימו עם גרינבלט בשבוע הבא כתחילתו של תהליך חדש או כתחילת משא ומתן, אלא יותר כשלב שבו ממשל טראמפ עדיין מגבש את הדרך שבה הוא מעוניין לנסות ולחדש את שיחות השלום. 

הפקיד הפלסטיני הבכיר ציין כי במהלך פגישתו של טראמפ עם הנשיא עבאס בבית לחם לפני כמה שבועות, העלה הנשיא האמריקאי רעיון שלפיו הפלסטינים והישראלים ישלחו בנפרד צוותים בני חמישה אנשים לוושינגטון כדי להתחיל בשיחות. לדבריו, הפלסטינים רואים את הרעיון בחיוב וממתינים לסיום הרמדאן כדי לנסות ולקבוע מועד לביקור של משלחת פלסטינית בוושינגטון.

לפני שבועיים פורסם ב"הארץ" כי הממשל האמריקאי שוקל לגבש מסמך עקרונות לפתרון סוגיות הליבה שעל בסיסו ינהלו ישראל והפלסטינים משא ומתן על הסדר קבע לסיום הסכסוך. בבית הלבן טרם התקבלה החלטה סופית לגבי השאלה האם לגבש מסמך עקרונות, אך ההערכה בישראל וברשות הפלסטינית היא כי העובדה שהשליח גרינבלט מתחיל למפות את עמדות הצדדים עשויה להיות הכנה לכך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו רמז בישיבת סיעת הליכוד לפני שבועיים כי הבית הלבן עשוי להציג בקרוב מסמך עקרונות לחידוש המו"מ. "בממשל הנוכחי יש רצון עז לשים משהו על השולחן", אמר בדיון הסגור בישיבת סיעתו בכנסת. "לנו יש הרבה עמדות חשובות שלנו, ואין זה אומר שמה שאנחנו אומרים מקובל עליהם".

בתוך כך, שר החוץ של ארה"ב רקס טילרסון אמר בשימוע בוועדת החוץ של בית הנבחרים בוושינגטון כי הנשיא טראמפ אמר בפגישתו עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בבית לחם לפני כמה שבועות כי הוא מצפה ממנו לפעולות להפסקת תשלום הקצבאות למחבלים ולמשפחות של מחבלים.

לדברי טילרסון, הנשיא הבהיר לעבאס שיש לו "חלון מסוים של סבלנות" וכי הוא רוצה לראות את הסוגיה נפתרת, ואם הדבר יתארך יתר על המידה, הוא עשוי "לאבד עניין" בתהליך השלום. שר החוץ האמריקאי הבהיר כי אם זה יקרה, עלולות להיות לכך השלכות על היקף הסיוע האמריקאי לרשות הפלסטינית. בתקציב הנוכחי של משרד החוץ ל-2018, הסיוע לפלסטינים צפוי לעלות, בשעה שהסיוע לרוב מדינות ערב הולך לספוג קיצוץ של עשרות אחוזים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ