צה"ל העביר למשפחתו של אברה מנגיסטו תיעוד שלו חוצה את הגבול לעזה

חמישה חודשים לאחר בקשת המשפחה, הועבר לידיה הסרטון באישור הרמטכ"ל. בצה"ל אומרים כי העיכוב נגרם כתוצאה מהליך אישורים מורכב, שכלל גם היבטים ביטחוניים שלא ניתנים לפירוט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמו של מנגיסטו ובני משפחה נוספים בהפגנה למען השבתו, באפריל
אמו של מנגיסטו ובני משפחה נוספים בהפגנה למען השבתו, באפרילצילום: אילן אסייג

צה"ל העביר לידי משפחתו של אברה מנגיסטו תיעוד שבו הוא נראה חוצה את הגבול לרצועת עזה. הרמטכ"ל גדי איזנקוט אישר למסור למשפחה את התיעוד, והוא הועבר אתמול (שבת) לידיה לאחר חמישה חודשי המתנה.

מנגיסטו

לפני חמישה חודשים הגישה משפחתו של מנגיסטו, שחצה את הגבול לעזה בספטמבר 2014 ומאז נעדר, בקשה לקבל לידיה את התיעוד של בנם חוצה את הגבול. אתמול, לאחר שהרמטכ"ל אישר את המהלך החריג, הסרטון הועבר לידי המשפחה. העברת התיעוד התעכבה מסיבות משפטיות, ובצבא אומרים כי נדרש הליך אישורים מורכב להעברתו, שכלל גם היבטים ביטחוניים שלא ניתנים לפירוט.

אגרנש מנגיסטו, אמו של אברה, אמרה: "הבן שלי מתמודד עם מגבלה נפשית והדאגה לחייו היא יומיומית. מסירת הקלטת אינה מסירה את האחריות מהמדינה לפעול להחזרתו של אברה בחזרה לארצו''.

כשלושה חודשים לאחר שחצה, הוצגו למשפחת מנגיסטו התחקיר הצה"לי וסרטון החצייה על ידי מפקד אגודת עזה דאז, תת-אלוף איתי וירוב ובנוכחות מתאם השבויים והנעדרים מטעם משרד ראש הממשלה, אל"ם במיל' ליאור לוטן.

מנגיסטו חצה את הגבול בין ישראל לרצועת עזה בספטמבר 2014, באזור הסמוך לחוף זיקים. מצלמות התצפית הצבאיות שתיעדו את התקרית, הבחינו בו מגיע אל הגדר במקום והגדירו אותו כחשוד. התצפיתניות אף זיהו כי הוא נושא עמו תיק, מה שעורר את חשדן כי מדובר בפלסטיני שמנסה לחזור לרצועת עזה. כוח צבאי המוצב בגזרת עזה הוקפץ לאזור, אך מנגיסטו, שהתברר מאוחר יותר כאזרח ישראלי, הצליח לטפס על הגדר ונעלם. 

מאז החלה המשפחה במאבק לשחרור בנם, היא דאגה להבהיר כי מדובר במקרה הומניטרי בשל העובדה שמנגיסטו לוקה בנפשו. לדבריהם, מצבו הנפשי הרעוע פגע בשיקול דעתו ותרם לכך שחצה את גדר המערכת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ