נתניהו לשרי הליכוד: הפסיקו לתקוף את קציני צה"ל, הם לא קובעים מדיניות

רה"מ אמר את הדברים בתגובה לביקורת נגד מתאם פעולות הממשלה בשטחים בגין אישור התוכנית להרחבת קליקליה. ליברמן: שרים וח"כים מסיתים נגד מפקדי צה"ל מטעמים פוליטיים צרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, בחודש שעבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן הביעו היום (שני) תמיכה במתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, בעקבות האשמות נגדו עקב אישור תוכנית המתאר להרחבת קלקיליה. "תפסיקו לתקוף את קציני צה"ל. קציני צה"ל מבצעים מדיניות, הם לא קובעים מדיניות", אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד. 

ליברמן מסר בהודעה: "בשבועות ובימים האחרונים אנו עדים להשתלחויות פומביות, חוזרות ונשנות, של שרים וחברי כנסת נגד מפקדי צה"ל, בהם הרמטכ"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים". הוא הוסיף כי "שרים וחברי כנסת מנצלים את העובדה שלובשי המדים אינם יכולים להגיב להם, ומרשים לעצמם, מטעמים פוליטיים צרים, להסית נגד מפקדי צה"ל. שום אחריות לאומית או שיקול דעת".

ליברמן הדגיש כי "מפקדי צה"ל ממלאים אחר הנחיות הדרג המדיני". הוא הוסיף כי השרים וחברי הכנסת שמגלגלים את האחריות באמצעות הסתה פרועה ומסוכנת גורמים נזק לצה"ל ולחיילים. "זו תופעה חמורה ומסוכנת, הפוגעת בביטחון הלאומי של מדינת ישראל".

ביום שישי האחרון צוטטה טענת חבר הקבינט המדיני-ביטחוני השר זאב אלקין, כי מתאם הפעולות בשטחים "הוביל באף את הממשלה בהתנהלות שערורייתית" לאישור תוכנית קלקיליה. מדובר בהחלטת הקבינט מהשנה שעברה שבה אושרה תוכנית מתאר פלסטינית להרחבת קלקיליה, שבמסגרתה אמורות להיבנות 14 אלף יחידות דיור חדשות. בישיבת הממשלה האחרונה, ראש הממשלה בנימין נתניהו טען ש"שאינו זוכר" את ההחלטה.

ליברמן בכנסת, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

מדובר בתוכנית המהווה חלק משורה ארוכה של תכניות מתאר והיתרי בנייה לפלסטינים בשטחי סי בגדה המערבית, שבהם יש לישראל שליטה אזרחית וביטחונית מלאה. החלטת הקבינט נשמרה בחשאיות ולא פורסמה לציבור, בין השאר כדי להימנע מלחצים פוליטיים מצד הנהגת המתנחלים.

התכנית שגיבש האלוף מרדכי, הובאה על ידי ליברמן להצבעה בקבינט, כללה אישור של תכניות מתאר ומתן אישורי בנייה למבני ציבור ויחידות דיור לפלסטינים בשורה של כפרים בגדה המערבית. כך למשל, יורחבו תוכניות מתאר לכפרים בצפון הגדה ולעיר קלקיליה, יוקם מסדרון כלכלי בין יריחו לירדן, ייבנה אזור תעשייה מערבית לשכם וכן בית חולים בבית סאחור ליד בית לחם, ויוקמו גני ילדים ומגרשי כדורגל בכפרים פלסטינים. חרף העובדה שמדובר במספר פרוייקטים מצומצם יחסית, זהו מהלך שלא בוצע על ידי ישראל כבר שנים רבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ