עתירה לבג"ץ נגד הקמת ההתנחלות למפוני עמונה: תמנע גישה לאדמות פרטיות

העותרים – ראש מועצת הכפר ג'אלוד וארגון "יש דין" – דורשים בעתירה להקפיא את קידום הליכי התכנון ל"עמיחי" וטוענים להיעדר שקיפות בהליך שאיפשר להכריז על שטח השיפוט של ההתנחלות

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר
יותם ברגר

ראש מועצת הכפר ג׳אלוד שבמרכז הגדה המערבית, עבדאללה חאג׳ מוחמד, וארגון "יש דין" עתרו היום (חמישי) לבג"ץ נגד הקמת ההתנחלות החדשה "עמיחי", שנועדה לשכן את מפוני עמונה. תכנון ההתנחלות, ובה כ-100 יחידות דיור אף שמעמונה פונו 40 משפחות - מצוי בשלבים מתקדמים והשבוע אף החל ביצוע עבודות עפר במיקומה המיועד, סמוך להתנחלות שילה.

העותרים טוענים בעתירה כי האופן שבו הוכרז תחום שיפוט ההתנחלות יצר "מובלעות של אדמות פרטיות" שהגישה אליהן תמנע נוכח היותן בתוך שטח תחום השיפוט של "עמיחי". העותרים מבקשים מבג״ץ לקבוע כי הנוהל לקביעת תחום שיפוט בגדה, שמאפשר לכלול אדמות פרטיות שהופקעו מבעליהן או נתפסו צבאית, אינו חוקי. העותרים מבקשים להקפיא את קידום הליכי התכנון ל"עמיחי" עד להחלטה בעתירה. הם מפרטים שורת נימוקים משפטיים שמרכזם היעדר שקיפות בהליך שאיפשר להכריז על שטח השיפוט והקידום התכנוני של עמיחי.

ב-29 במאי חתם אלוף פיקוד מרכז רוני נומה על צו שהגדיר את תחום השיפוט של ההתנחלות החדשה באזור ״גוש שילה״, שבשטח המועצה האזורית מטה בנימין. תחום השיפוט כולל בתוכו מעין ״כיסים״ של אדמות שאינן אדמות מדינה, ועל כן לא ניתן להקים עליהן את ההתנחלות.

בעתירה טוענים העותרים כי חלק מהאדמות האלה, שיהיו למובלעות בשטח ההתנחלות עמיחי, הן אדמות פרטיות ספציפיות של תושבי ג׳אלוד. כשתוקם ההתנחלות צפויה להימנע בפועל גישת פלסטינים לשטחים אלה, כפי שקורה בהתנחלויות רבות שסמוך להן או בתוכן קרקעות פרטיות של פלסטינים, וזאת מסיבות ביטחוניות.

קראוונים זמניים למפוני עמונה בעפרה, בינוארצילום: אמיל סלמן

חוק ההפקעה, שמאפשר להפקיע בדיעבד אדמות פרטיות של פלסטינים עליהם נבנו בתי התנחלויות, נדון בימים אלה בבג״ץ בנפרד. החוק, שחוקק סביב אירועי פינוי עמונה, נועד לאפשר מניעה של פינוי מאחזים שהוקמו באופן לא חוקי על אדמות פרטיות. עם זאת, החוק אינו רלוונטי בנקרה זה, שכן האדמות הפרטיות באזור עמיחי הן בגדר מובלעות בתוך ההתנחלות, כך לפי התכנון, והבתים לא יוקמו עליהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ