פרשנות |

במלחמת העצבים מול חיזבאללה, ישראל הנחיתה מכה מקדימה

ראש אמ"ן חשף באופן רשמי שתי התפתחויות: חיזבאללה מפר בגלוי את החלטת האו"ם האוסרת נוכחות צבאית מדרום לליטאני, ואיראן מקימה עבור חיזבאללה תשתיות לייצור נשק מדויק בלבנון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיעוד תצפית חיזבאללה שהציג צה"ל באו"ם
עמוס הראל
עמוס הראל

במלחמת העצבים המתנהלת בינה לבין חיזבאללה, הנחיתה אתמול ישראל מכה מקדימה. בסדרת הכרזות נחשף שינוי משמעותי לאורך גבול לבנון. חיזבאללה מפר כעת בגלוי את החלטה 1701 של מועצת הביטחון, שקבעה את כללי המשחק בין הצדדים עם תום מלחמת לבנון השנייה ב–2006. וישראל מאשימה את כוח האו"ם, יוניפי"ל, בהעלמת עין מכוונת ממהלכי חיזבאללה.

החלטת מועצת הביטחון אסרה נוכחות צבאית של חיזבאללה מדרום לנהר הליטאני. הארגון השיעי התעלם ממנה כמעט מיומה הראשון ופרס את כוחותיו, לרוב בבגדים אזרחיים ועם נשק מוסתר, בתוך הכפרים בדרום לבנון. בכפרים נבנה מערך מסועף של מפקדות, חדרי מבצעים ומחסנים של אמצעי לחימה. כשיוניפי"ל ניסה לעקוב אחר המתרחש, התפוצץ מטען ליד רכב של הגדוד הספרדי שלו ב–2007 ושישה חיילים נהרגו. המסר הובן היטב. מאז פחתה מאוד סקרנותם של אנשי האו"ם.

בשנה האחרונה עשה חיזבאללה מהלך נוסף. בכיסוי של ארגון "ירוק ללא גבולות", למען הסביבה, הוקמו כ–15 עמדות תצפית חדשות בקרבת הגבול. אתמול מחתה ישראל על כך במכתב לאו"ם, הופצו תמונות שנראו בהן אנשי חיזבאללה חמושים ליד הגבול וראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, טען בנאום בכנס הרצליה כי "חיזבאללה מגיע לטווח זריקת אבן מהגבול" וקרא ליוניפי"ל שלא לטמון את ראשו בחול. קצין בכיר בפיקוד הצפון הוסיף כי כוח האו"ם הפך מ"ארגון שתפקידו לאכוף את החלטה 1701, לעלה התאנה שלה". התקדמות חיזבאללה לגבול, אמר הקצין ל"הארץ", נעשית בתיאום הדוק עם צבא לבנון ובעיקר עם מערך המודיעין שלו.

המהלך של חיזבאללה נראה כניסיון לחזור למצב ששרר לאורך הגבול ערב המלחמה האחרונה. אז שימש מערך העמדות של הארגון השיעי למעקב צמוד אחר פעילות כוחות צה"ל וסייע גם בהכנת פעולת החטיפה של שני חיילי המילואים ליד זרעית, שבעטיה פרצה המלחמה. גם הפעם יכולה פריסת מערך העמדות לסייע לחיזבאללה באיסוף מודיעין הגנתי, לצד איסוף מודיעין לקראת מבצעים התקפיים. אך נדמה שלא פחות מכך יש כאן התרסה כלפי ישראל והמחשה כי הארגון אינו סופר עוד את האו"ם.

הלוי חשף אתמול באופן רשמי התפתחות נוספת, שעליה דווח בעבר בתקשורת הערבית: איראן מקימה עבור חיזבאללה תשתיות לייצור נשק מדויק בלבנון. מהלך דומה נעשה עם המורדים החות'ים בתימן. אפשר לשער שמטרתה של איראן היא לחסוך את מערך ההברחות המסועף, שבאמצעותו מועברים אמצעי לחימה מטהראן ללבנון, דרך סוריה. לפי התקשורת הזרה, ישראל מרבה לתקוף את שיירות הנשק כשהן עוברות בשטח סוריה. הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, אמר השבוע שצה"ל ימשיך לפעול כדי לסכל העברת נשק מדויק לחיזבאללה.

המידע והאזהרות מישראל אינם משקפים, ככל הידוע, שינוי בהערכות המודיעין בדבר מידת הסיכון לפרוץ מלחמה עם חיזבאללה. הסיכויים למהלך יזום של חיזבאללה בתקופה הקרובה נראים נמוכים, משום שהארגון עדיין מפעיל קרוב לשליש מכוחו הסדיר במלחמת האזרחים בסוריה, וההגנה על משטרו של בשאר אסד נותרה האינטרס העליון של פטרוניו האיראניים.

ועם זאת, בישראל מבינים שדי בשרשרת קצרה של תקריות וטעויות הדדיות כדי להצית מלחמה, כפי שכמעט קרה בינואר 2015, כששני חיילי גבעתי נהרגו במארב טילי נ"ט במורדות הר דב, לאחר שחיזבאללה האשים את ישראל בתקיפת שיירה מבצעית שלו ברמת הגולן הסורית. האפשרות להסלמה בשל מיס־קלקולציה נותרה בעינה — וגם בשל כך מוטרדת ישראל מפריסת עמדות חיזבאללה לאורך הגבול בלבנון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ