ישראל העבירה לאיראן מסרי אזהרה: לא נסבול הקמה של מפעלי נשק בלבנון

המסרים הועברו באחרונה למדינות אירופיות המקיימות קשרים עם טהראן, על רקע הסיוע האיראני לחיזבאללה. נתניהו: רואים בחומרה את הנסיונות של איראן לצייד את חיזבאללה בנשק מתקדם

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילם בגבול רמת הגולן, אתמול
חיילם בגבול רמת הגולן, אתמולצילום: JALAA MAREY/אי־אף־פי

ישראל מעבירה בשבועות האחרונים מסרי אזהרה לאיראן, באמצעות כמה מדינות אירופיות שיש להן יחסים דיפלומטיים עם המשטר בטהראן, ולפיהם היא תראה בחומרה הקמת מפעלים לייצור נשק לחיזבאללה על אדמת לבנון. דיפלומטים אירופאים שמעורים בתכני המסרים, אך ביקשו לשמור על עילום שם, ציינו כי ישראל הבהירה שלא תסבול הקמת מפעלים איראניים לייצור נשק לחיזבאללה בלבנון.

פקיד ישראלי בכיר אישר את הדברים, ואמר כי ישראל הבהירה למדינות מערביות רבות שהתמיכה של המשטר בטהראן בחיזבאללה היא הסוגיה המרכזית שבה הקהילה הבינלאומית צריכה לעסוק בהקשר האיראני. הבכיר הוסיף כי ישראל סבורה שהקמת מפעלי נשק איראניים בלבנון עלולה לערער באופן חמור את היציבות בה. "הממשלה בלבנון אינה יכולה להשפיע על הסוגיה הזו, ולכן הכתובת לטיפול בנושא נמצאת אצל גורמים אחרים שיש להם השפעה על הנושא".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לנושא. "אנו רואים בחומרה את הנסיונות של איראן להתבסס צבאית בסוריה ולצייד את חיזבאללה בנשק מתקדם דרך סוריה ובלבנון", אמר. הוא התייחס גם לחילופי הירי ברמת הגולן אתמול ואמר כי ישראל "אינה מקבלת טפטוף מכל סוג שהוא – לא מרגמות לא רקטות ולא זליגת ירי מכל סוג ובכל חזית. אנו מגיבים בעוצמה על כל פגיעה בשטחנו או באזרחנו". 

בשבוע שעבר אישר ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, כי איראן מסייעת לחיזבאללה להקים בלבנון תעשייה צבאית.

בחודש מארס דיווח העיתון "אל ג'רידה", היוצא לאור בכוויית, כי משמרות המהפכה האיראניים הקימו כמה מפעלים לייצור נשק בלבנון עבור חיזבאללה. לפי הדיווח, הארגון הלבנוני מפעיל ומנהל את המפעלים בעצמו בשלושת החודשים האחרונים. העיתון הכווייתי, שבעבר שימש צינור לפרסום מידע שמקורו בישראל, ציטט מקור ביטחוני איראני שאמר כי המפעלים יכולים לייצר סוגים שונים של טילים, בהם כאלו המגיעים לטווח של יותר מ–500 קילומטרים, טילי חוף־ים, טילים נגד טנקים וכן כלים בלתי מאוישים הנושאים עמם חומרי נפץ. לפי הדיווח, חלק מהנשק נוסה במלחמת האזרחים בסוריה, ונחל הצלחה.

לפי הדיווח בעיתון, הפעילות האיראנית היא תגובה להפצצות המיוחסות לישראל של שיירות נשק המיועד לחיזבאללה בסוריה ושל מפעל לייצור נשק עבור חיזבאללה בסודאן. במקום להעביר לידי הארגון בלבנון נשק תקני, הקימו האיראנים כמה מפעלים המסוגלים לייצר מרכיבים שונים של רקטות ואמצעי לחימה. כדי להימנע מתקיפה ישראלית של אותו ייצור אמל"ח מתקדם, הוקמו המפעלים מתחת לאדמה (לפי העיתון הכווייתי, בעומק של יותר מ–50 מטרים), והם אינם מייצרים את אמצעי הלחימה בשלמותם אלא בחלקים.

האלוף הלוי אישר את הפרסום בעיתון הכווייתי בנאום שנשא בכנס הרצליה ביום חמישי. הוא אמר כי חיזבאללה מקים בלבנון תעשייה צבאית באמצעות ידע מאיראן ומעביר אמצעי לחימה לדרום המדינה. "בשנה האחרונה איראן פועלת להקים תשתיות ייצור עצמי של נשק מדויק גם בלבנון וגם בתימן", אמר האלוף הלוי. "אנחנו לא יכולים להישאר אדישים לזה, ואנחנו לא".

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בחודשים האחרונים מגבירה ישראל את פעילותה הדיפלומטית, הן בערוצים שקטים והן בתקשורת, בכל הנוגע לפעילות חיזבאללה בלבנון. לדבריו, ישראל פועלת בעיקר מול המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם ואחראיות על יישום החלטות 1701 ו–1559 שעוסקות במצב בדרום לבנון, בפעילות חיזבאללה ובפירוק המיליציות בלבנון.

ראש אמ"ן הרצי הלוי ביקר בניו יורק לפני כמה שבועות, ותדרך את שגרירי המדינות החברות במועצת הביטחון בעניין מפעלי הנשק האיראניים למען חיזבאללה בלבנון, ולגבי הפעילות הצבאית של חיזבאללה בדרום לבנון, תחת כיסוי של ארגון לשמירה על הטבע, דבר שמהווה הפרה של החלטה 1701.

בשבוע שעבר הונחו שגרירי ישראל במדינות החברות במועצת הביטחון להגיש מחאות רשמיות בשל הפעילות הזו של חיזבאללה בדרום המדינה. בנוסף לזה, שלחה משלחת ישראל לאו"ם מכתב למזכ"ל האו"ם ובו פרטים על פעילות חיזבאללה בדרום לבנון ועל העובדה שכוח יוניפי"ל אינו עושה די לעצור את הפעילות הזו, או לפחות לדווח עליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ