נעה שפיגל
נעה שפיגל

צה"ל הכריז הערב (שני) על שטח צבאי סגור למטיילים באזור פתחת קוניטרה ועמק הבכא, בעקבות הלחימה הפנימית בסוריה והירי התועה לעבר ישראל. הבוקר פגעו קליעים מהלחימה בבסיס אונדו"ף בצפון הגולן, וביומיים האחרונים תקפה ישראל מטרות של צבא אסד בתגובה לירי מהלחימה בין ג'בהת א-נוסרה לכוחות אסד בקוניטרה.

בצפון רמת הגולן ניכרה היום תנועה רבה, הן של כוחות צה"ל והאו"ם, והן של מטיילים, שרבים מהם באו לתצפת על המלחמה בצדו השני של הגבול. האזורים שסגר צה"ל מאופיינים בריכוזי קהל גבוהים, והכניסה אליהם תתאפשר לחקלאים בלבד – למעט בנקודות הסמוכות לגבול.

תיירים בתצפית קוניטרה, הבוקרצילום: נעה שפיגל

מכוניות פרטיות ואוטובוסים רבים עצרו היום בתצפית קוניטרה, בהם אוטובוס של תיירים נוצרים מארה"ב. הקטור מאזה, מורה מניו יורק, סיפר שהוא שמע כי אסד משתמש בנשק כימי, ושהרבה מדינות מעורבות במלחמה. "הדרך הקלה היא להיכנס בהם, אבל מה שצריך זה לעקוב אחרי דרכי ישו, להתחבר ולדבר", אמר. כשנשאל עם מי מהכוחות צריך לדבר, חייך מאזה ואמר שהוא יודע שזה מורכב. לידיה ווידבאין, חברתו לקבוצת התיירים, גם היא מניו יורק, אמרה שהיא לא מפחדת לטייל כי היא סומכת על מדריך התיירים "שלא יסכן אותנו".

גם תיירים מישראל הגיעו, ושני זוגות, קרובי משפחה משפרעם ומטובא זנגריה, טיפסו על אחת הגבעות בין המטעים כדי לתצפת. אחד מהם סיפר שחלק מהמשפחה ברחה לסוריה ב-48', אבל הם נשארו שם ואין להם קשר איתם כיום.

"יש תיירות דובדבנים ויש תיירות מלחמה", אמרה קרן טננבאום, הבעלים של חנות נוחות בצומת ווסט המרוחקת כחמישה קילומטרים מהגבול בקו אווירי, שממנה שומעים בצורה ברורה את הדי הפיצוצים. אופיר פוני ממצוק עורבים, שעובד בפלאפל ווסט הסמוך לצומת, סיפר שאתמול הוויטרינה שם רעדה. הוא הוסיף שהיום יש יותר תיירים מבדרך כלל. "בשבילם זו אטרקציה. לנו זו שגרה".

הלחימה בסוריה, הבוקרצילום: גיל אליהו

בשעות הבוקר המאוחרות עוד היה שקט מעבר לגבול, אבל בשעות הצהריים כבר התחדשו הקרבות, פטריות עשן רבות נראו מצדו השני של הגבול ואת רעשי הפגזים שמעו גם במקומות מרוחקים יותר.

כמה קליעים מהלחימה פגעו הבוקר בבסיס כוח משקיפי האו"ם בגולן (אונדו"ף) בעין זיוון, ושריפה פרצה במקום. מוקדם יותר תושבים באזור דיווחו ששמעו ירי תועה מהלחימה בסוריה לעבר שטח ישראל, אך בצה"ל מסרו שלא היו אינדיקציות ואיכונים במערכות ולא הופעלה אזעקה.

אתמול צה"ל תקף בסוריה בתגובה לירי תועה לשטח פתוח בצפון רמת הגולן, שמקורו במתקפה בה פתח בשבת ארגון ג'בהת א-נוסרה נגד כוחות אסד. לא היו נפגעים או נזק כתוצאה מהירי. צבא סוריה פרסם הודעה בעקבות התקיפה ובה הזהיר את ישראל לבל תתקוף שוב. שלשום תקף צה"ל 11 מטרות של צבא אסד בסוריה בעקבות ירי תועה של 11 פצצות מרגמה אל עבר ישראל במסגרת הקרבות בקוניטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ