גילי כהן
גילי כהן

ראש השב"כ נדב ארגמן אמר היום (שלישי) כי מאז תחילת 2016 הצליח שירות הביטחון הכללי "לאתר מבעוד מועד למעלה מ-2,000 מפגעים בודדים פוטנציאליים, באמצעות התאמות טכנולוגיות ומודיעיניות". מאות מהם נעצרו, חלק הועברו לידי הרשות, וחלק קיבלו שיחות אזהרה.

בכנס שבוע הסייבר באוניברסיטת תל אביב הוסיף ארגמן כי "באמצעות מודיעין איכותי שהתקבל במערך הסייבר שלנו, כבר סוכלו פיגועים רבים. ההצלחה לאתר מפגע בודד מהווה אתגר עצום. השיפורים הטכנולוגיים פורצי הדרך, יחד עם היכרות שטח ועבודה מבצעית, תרמו רבות להורדת רף הטרור ולהתמודדות מוצלחת של ישראל מול איום פיגועי הבודדים".

לדברי ראש השב"כ, "בשנה האחרונה מתמודד שב"כ יחד עם שותפיו בקהילת המודיעין וההגנה בסייבר, מול מגוון אתגרים בתחום זה: מאיומים מעצמתיים, דרך איומים מצד ארגוני טרור, ועד להאקרים יחידים שפעלו מטעם עצמם. לצורך סיכול איומים אלה, מימשנו עשרות פעולות ומבצעים מתוחכמים ומוצלחים. ועדיין, לאור מאפייניו המתעתעים של הסייבר, ראוי שנישאר צנועים וזהירים לגבי יכולתנו לקבל תמונה הרמטית על הנעשה במרחב זה". הוא הוסיף כי "אנו לומדים את דפוסי הפעולה של היריב, ויודעים להכות בו בהפתעה במגוון דרכים ושיטות. האקרים ברחבי העולם הפועלים לפגוע בישראל, חווים מעת לעת תקלות בלתי צפויות".

לפי חודשיים פורסם ב"הארץ" כי בתוך מעט יותר משנה זוהו כ–2,200 פלסטינים, שלהערכת מערכת הביטחון נמצאו בשלבים שונים של כוונות והכנות לביצוע פיגועים, לרוב בדקירה או בדריסה. יותר מ–400 מהם נעצרו בידי צה"ל ושב"כ. חלקם הועמד לדין ואחרים הועברו למעצר מינהלי, מבלי שטיב החשדות נגדם הובהר להם ומבלי שאלה נבחנו לעומק בידי סמכות שיפוטית. שמותיהם של עוד כ–400 הועברו לרשות הפלסטינית, והם נעצרו בידי המנגנונים בגדה ועברו שיחות אזהרה מפני יציאה לפיגועים נגד ישראל. היתר, ולעתים הוריהם, קיבלו שיחות אזהרה מצד שב"כ וצה"ל. 

פעילות גופי המודיעין ברשתות, בעיקר ברשתות חברתיות, העלתה ביקורת בנוגע לשמירה על פרטיותם של גולשים, אך גם בנוגע לעובדה שחלק מהם נחקרים עוד לפני שעשו דבר. ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף הרצי הלוי, התייחס בשבוע שעבר בכנס הרצליה לנושא ואמר כי "אם קבוצה מדברת ברשת על ביצוע פיגוע, ומתחילה לרכוש אמצעים, היינו רוצים לחיות במדינה שיודעת לפני - ולא בדיעבד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ