לאחר 110 ימים בכלא צבאי, סרבנית הגיוס עתליה בן-אבא שוחררה מצה"ל

בן-אבא שוחררה בשל אי התאמה, לאחר שוועדת המצפון של צה"ל קבעה כי סירובה לשרת אינו נובע מפציפיזם. היא סרבנית הגיוס השלישית ששוחררה משירות צבאי בשנה האחרונה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

סרבנית הגיוס עתליה בן-אבא שוחררה היום (שלישי) מצה"ל אחרי 110 ימי מאסר בכלא צבאי. בן-אבא, בת 19 מירושלים, ריצתה ארבע תקופות מאסר ושוחררה בשל מה שהצבא מגדיר כאי התאמה לשירות. היא סרבנית הגיוס השלישית ששוחררה מצה"ל בשנה האחרונה.

ועדת אי התאמה לשירות בצה"ל החליטה לשחרר את בן-אבא הבוקר, לאחר שאתמול סירבו חברי ועדת המצפון של צה"ל לבקשה לשחררה. בהופעתה בפני ועדת המצפון, שמטרתה לברר אם הסירוב להתגייס נובע ממניעים פציפיסטיים או פוליטיים, נשאלה בן-אבא מה תעדיף - לקבל פטור משירות צבאי או לסיים את הכיבוש. חברי הוועדה קבעו כי מניעיה לסירוב אינם פציפיסטיים, משום שהשיבה כי היא בוחרת בסיום הכיבוש. בן-אבא עצמה כתבה מכתב לוועדת המצפון, בו הצהירה כי היא מסרבת "להיות חלק ממערכת שפוגעת במיליוני בני אדם בצידוק שקרי של ביטחון".

בצאתה מהכלא מסרה בן-אבא: "הצבא יכול לקרוא לפטור שנתן לי בכל שם שירצה, אך הלכה למעשה זהו פטור שניתן לי מתוקף סירובי הפשוט להשתתף במערכת הפועלת באמצעים אלימים לדיכויו של עם אחר, ומשליטה עליו כיבוש כבר 50 שנים".

לפני כשלושה חודשים שוחררה הסרבנית תמר זאבי לאחר שקיבלה פטור מטעמי מצפון. סרבנית נוספת, תמר אלון, שוחררה מצה"ל בשל אי התאמה לשירות בתום 130 ימים בכלא הצבאי. שלושתן לוו על ידי רשת "מסרבות", שתומכת בסרבני גיוס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ