דר שפיגל: גרמניה אישרה את עסקת מכירת הצוללות לישראל

לפי "דר שפיגל", גרמניה הכניסה סעיף לחוזה המאפשר לה לבטל את העסקה, הכוללת שלוש צוללות בשווי 1.5 מילארד אירו, אם יוכחו טענות לשחיתות במסגרת חקירת תיק 3000

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בטקס השקת הצוללת אח"י תנין בנמל חיפה, ב-2014
נתניהו בטקס השקת הצוללת אח"י תנין בנמל חיפה, ב-2014צילום: קובי גדעון / לע"מ

המועצה לביטחון לאומי בגרמניה אישרה השבוע את מכירתן של שלוש צוללות לידי ישראל, כך לפי דיווח בעיתון הגרמני "דר שפיגל". העסקה נמצאת בימים אלו בחקירת המשטרה תחת השם "תיק 3000", בחשד להפרת טוהר המידות. הדיווח, שיתפרסם במלואו מחר (שבת), מציין כי גרמניה הכניסה סעיף לחוזה המאפשר לה לבטלו אם יוכחו טענות לשחיתות בפרשה.

מדובר בצוללות מתוצרת התאגיד הגרמני תיסנקרופ, וממשלת גרמניה תסייע במימון של שליש מעלותן, המוערכת בכ-1.5 מיליארד אירו. הן אמורות להחליף דגמים ישנים יותר של צוללות המופעלות בידי חיל הים רק בעוד כעשור, כאשר אלו יצאו מכלל שימוש.

בימים אלו חוקרת המשטרה את רכישת "ספינות המגן" – ספינות שנועדו לאבטח את אסדות הגז, שנרכשו גם הן מתאגיד תיסנקרופ, וכן את ההסכם בנוגע לרכש הצוללות, בחשד להפרת טוהר המידות. תאגיד תיסנקרופ מיוצג בישראל על ידי איש העסקים מיקי גנור, כאשר פרקליטו הוא עורך הדין דוד שמרון – המשמש גם כפרקליטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בעבר דווח כי אחד מבין הנחקרים העתידיים בנושא הוא מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (במיל') אלי מרום (צ'ייני). מרום, כך נטען, היה מי שדחף להחלפת נציג תיסנקופ בישראל בעבר, שייקה ברקת, באיש העסקים גנור. שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, שהתנגד לרכש הצוללות בעת הזו, טען בעבר כי הוא סבור שיוגשו כתבי אישום בפרשה.

תהליך רכישת הצוללות עבר כמה התפתחויות. תחילה, התעניינו בישראל בעסקה נרחבת יותר, שתכלול גם שתי ספינות נגד צוללות. בסביבת יעלון טענו עם התפוצצות הפרשה כי מי שדרש לקדם עסקה נרחבת יותר היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו היה מעוניין גם להגדיל את צי הצוללות של צה"ל, ולהעמידו על תשע במספר, כך שהצוללות החדשות יתווספו לסד"כ הקיים בידי חיל הים.

עם זאת, עמדת מערכת הביטחון הייתה שאין מקום להגדיל את צי הצוללות של חיל הים, ובצה"ל גם סברו כי ניתן להסתפק בחמש צוללות בלבד – ולהוציא את אחת מהצוללות משירות כאשר הצוללת השישית תגיע לישראל בשנת 2019. רק לאחר דיונים שהתקיימו בנושא אפשרות הגדלת הצי הימי ירדה מהפרק, והוחלט כי שלוש הצוללות החדשות יחליפו את הצוללות הוותיקות יותר. כך, קרה גם לגבי היוזמה לרכוש גם ספינות נגד צוללות מהתאגיד הגרמני, שנדחתה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ