בפעם השנייה בשבוע: מזל"ט ישראלי נפל בשטח הרצועה

המידע שעל כלי הטיס נמחק באופן אוטומטי ועל כן אין חשש לדליפת מודיעין. ביום חמישי התרסק מזל"ט מדגם זהה, "רוכב שמים", באזור בית לחם ואותר על ידי צה"ל

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"רוכב שמיים", ב-2011
"רוכב שמיים", ב-2011צילום: דובר צה"ל

מטוס זעיר ללא טייס (מזל"ט) של ישראל מדגם "רוכב שמים" נפל אמש (שני) בדרום רצועת עזה, כך נמסר מצה"ל. זו הפעם השנייה תוך שבוע שכלי טיס מסוג זה מתרסק במהלך פעילות צבאית, לאחר שביום חמישי התרסק "רוכב שמים" באזור בית לחם ואותר על ידי צה"ל. 

"רוכב שמים", המיוצר על ידי "אלביט", שוקל שבעה קילוגרמים ומצויד במצלמות. הוא פועל כך שאם הוא נופל ומאבד קשר עם מפעיליו המידע שנמצא עליו נמחק באופן אוטומטי. לדברי מפקד ביחידה שהפעילה את המזל"ט, במרבית הפעמים שבהן נופל "רוכב שמים", הסיבה לנפילה היא כשל טכני ולא טעות של מפעיליו.

לאחר כל מקרה כזה, באלביט ובחיל התותחנים מתחקרים את הסיבה לנפילה. לפי המפקד, בהתחשב במספר השעות שבהן פועל "רוכב שמים" בשמי האזור, היקף הנפילות שלו נמוך מהמשוער על ידי היצרנית אלביט בכמעט 30%.

"רוכב שמים" מיועד לשימושם של מפקדי גדודים ואופן ההפעלה שלו שונה מיתר אמצעי הלחימה של צה"ל: צוותים מגדוד "רוכב שמים" מצוותים לגדודי חי"ר ומפעילים עבור מפקד הגדוד את כלי הטיס הזעיר, בשיטת פעולה הדומה לזו שבה פועלת יחידת "עוקץ".

במאי התרסק מזל"ט נוסף של צה"ל מדגם "רוכב שמים", המופעל על ידי חיל התותחנים, הפעם באזור לבנון. בכל הפעמים שבהן התרסק כלי הטיס ואיבד קשר עם מפעיליו, נמסר מצה"ל כי אין חשש לחשיפת מידע סודי, דוגמת גילוי אזור התצפית בו פעל כלי הטיס או לחשיפת הנתונים השמורים עליו. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ