המינהל האזרחי החרים מערכות סולאריות ביתיות של קהילת רועים בבקעה

המערכות הביתיות נועדו בעיקר להפעלת מקררים בהם מאוחסנות גבינות, מקור הפרנסה העיקרי של המשפחה, ותרופות לצאן ולמשפחה

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי המערכות הסולאריות בח'לת חמד, הבוקר
עמירה הס

המינהל האזרחי החרים הבוקר (רביעי) שתי יחידות של מערכת אנרגיית שמש ביתית ששימשו קהילת רועים קטנה בצפון בקעת הירדן, ובה כ–25 נפשות. היחידות שהוחרמו, שנתרמו על ידי האיחוד האירופי, כוללות שמונה לוחות סולאריים, ארבע סוללות ושני שנאים, והן הותקנו במקום לפני כשלושה חודשים. 

בשמונה בבוקר הופיעו בקהילת ח'לת חמד שבח'ירבת תל אל חימה שני ג'יפים צבאיים ובהם שישה חיילים וארבע חיילות, ארבע מכוניות של המינהל האזרחי, שתי מכוניות שבהן הוסעו הפועלים שפירקו את המערכות ומשאית. הכוח עזב עם הציוד המוחרם כעבור כשעה וחצי, דיווח ל"הארץ" תחקירן "בצלם", עארף דרארמה, שהיה במקום.  

המערכת הביתית נועדה בעיקר להפעלת מקררים, שבהם מאוחסנות גבינות – מקור הפרנסה העיקרי של המשפחה, ותרופות – הן לצאן והן לבני המשפחה.  
המינהל האזרחי לא מסר צווי הפסקת עבודה או הריסה לפני ההחרמה, אלא רק במהלכה. מסירת צווים לפני ההחרמה היתה מאפשרת לתושבים לנקוט צעדים מינהליים ומשפטיים נגדה. גורם צבאי אמר ל"הארץ" שהלוחות הוחרמו בהתאם לצו תפיסת טובין אשר מאפשר תפיסת ציוד לא חוקי אשר טרם קובע בקרקע, ללא מסירת צווים.

בספטמבר 2016 פסקו שופטי בג"ץ שעל המדינה להחזיר לוחות סולאריים שהוחרמו כשנה קודם לכן מהקהילה הבדואית בחאן אל אחמר, שממזרח לירושלים. זאת בעקבות עתירתו של עו"ד שלמה לקר נגד ההחרמה. הלוחות אכן הוחזרו. 

בשבוע שעבר החרים המינהל האזרחי מערך חשמל היברידי (לוחות סולאריים ומנוע דיזל) שהקים הארגון קומט־מי לפני כתשעה חודשים בכפר הפלסטיני ג'ובת א־דיב שממזרח לבית לחם. גם במקרה זה לא נמסרו צווי הפסקת עבודה טרם ההחרמה. הולנד, שתרמה כחצי מיליון אירו לפרויקט חיבור לחשמל של קומט־מי בכפרים פלסטיניים שונים ומתוכם כ-350 אלף לפרויקט בג'ובת א־דיב, מחתה בפני ישראל ודרשה את החזרת הציוד המוחרם.  

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה:  יחידת הפיקוח של המנהל האזרחי ביצעה הבוקר תפיסה של שמונה לוחות סולריים אשר הוצבו לפני כשבועיים באופן בלתי חוקי וללא קבלת האישורים הנדרשים. במהלך התפיסה בעלי הפאנלים ידו אבנים על הלוחות ואף שברו ארבעה מתוכם". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ