תגובות חריפות להחלטת אונסק"ו |

נתניהו: נקצץ בכספי ישראל לאו"ם; ריבלין: שקרים אנטי-יהודיים

רה"מ התייחס להחלטת הארגון כי מערת המכפלה והעיר העתיקה בחברון הן אתרי מורשת פלסטיניים, ואמר כי ישראל "תמשיך לשמור על האמת". ליברמן: "ארגון מוטה פוליטית, מביש ואנטישמי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנס בבסיס צבאי סמוך לקצרין, בחודש שעבר

במערכת הפוליטית זועמים על החלטת ועדת המורשת העולמית של ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם - אונסק"ו - לפיה מערת המכפלה והעיר העתיקה של חברון הינן אתרי מורשת פלסטיינים.

"עוד החלטה הזויה של אונסק"ו", אמר בתגובה ראש הממשלה בנימין נתניהו, "לא אתר יהודי?! מי קבור שם - אברהם, יצחק ויעקב. שרה, רבקה ולאה. האבות והאימהות שלנו! והאתר בסכנה? הרי רק במקומות שבהם ישראל נמצאת, כמו חברון, מובטח חופש דת לכולם. במזרח התיכון מפוצצים את המסגדים, הכנסיות, בתי הכנסת, בכל שאר המקומות - במקומות בהם ישראל לא נמצאת".‎

‏מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו החליט לקצץ עוד מיליון דולר מכספי החברות שישראל מעבירה לאו"ם, ולהקצותם להקמת "מוזיאון למורשת העם היהודי בקריית ארבע ובחברון" ולפרוייקטים נוספים הקשורים בעיר.

בעקבות החלטת אונסק"ו במאי השנה, המותחת ביקורת על מדיניות ישראל בירושלים ובעזה, הודיע ראש הממשלה כי בכוונתו לקצץ מיליון דולר מדמי החבר לארגון. באפריל, בעקבות החלטה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם נגד ההתנחלויות, הורה נתניהו לקצץ שני מיליון דולר נוספים. ב-2016 העבירה ישראל לאו"ם דמי חבר בסך 11.7 מיליון דולר. בעקבות החלטת מועצת הביטחון 2334 נגד ההתנחלויות, שהתקבלה בדצמבר, הורה נתניהו לקצץ שישה מיליון דולרים מהכספים שישראל מעבירה לאו"ם. 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין הצטרף לדברי ראש הממשלה נגד ההחלטה. "ההחלטה של אונסק״ו מוכיחה שוב כי מדובר בגוף הנחוש להמשיך ולהפיץ שקרים אנטי-יהודיים בעודו דבק בשתיקתו בשעה שהמורשת האזורית נמחקת על ידי קיצוניים ברוטאליים", אמר ריבלין.

שר החינוך נפתלי בנט הגיב גם הוא. "מאכזב ומביש לראות איך פעם אחר פעם ארגון אונסק"ו מכחיש את ההיסטוריה ומעוות את המציאות כדי לשרת, בצורה מודעת, את המנסים למחוק את המדינה היהודית מעל המפה", כתב בנט בהודעה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר: "אונסקו הוא ארגון מוטה פוליטית, מביש ואנטישמי, שההחלטות המתקבלות בו הן שערורייתיות", אמר ליברמן.

שרת המשפטים איילת שקד הצטרפה למגנים. "החלטת אונסקו היא עוד כתם על הארגון הבינלאומי ועל כל אחת מהמדינות שהצביעו בעדה", אמרה. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הוסיפה: "זהו אות קלון לאונסק"ו שפעם אחר פעם מעדיף לעמוד לצד השקר".

גם חברי כנסת מהאופוזיציה התבטאו נגד ההחלטה. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כתב בטוויטר כי היא בזויה ושקרית. לדבריו, היא נובעת במקרה הטוב מבורות איומה ובמקרה הרע מצביעות ואנטישמיות. ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) כינתה את ההחלטה "כישלון מפואר של נתניהו להגן על ישראל בזירה הדיפולומטית". 

ברשות הפלסטינית בירכו על ההחלטה. שרת התיירות הפלסטינית, רולה מעיאעה, אמרה כי מדובר בהחלטה היסטורית המדגישה כי חברון והמסגד במערת המכפלה "שייכים לעם הפלסטיני מבחינה היסטורית".

חרף מאמצים דיפלומטיים אינטנסיביים בשבועות האחרונים, ישראל וארה"ב לא הצליחו לגייס די מדינות שיצביעו נגד ויסכלו את העברת ההחלטה. 12 מדינות תמכו בהחלטה, שלוש מדינות התנגדו ושש מדינות נמנעו. הצעת ההחלטה הפלסטינית כוללת שני סעיפים מרכזיים. הראשון קובע כי מערת המכפלה והעיר העתיקה של חברון הן אתרי מורשת פלסטינים ויירשמו ככאלה ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. הסעיף השני קובע כי מערת המכפלה והעיר העתיקה יוגדרו כאתרי מורשת שנמצאים בסכנה חמורה של פגיעה. משמעות הדבר היא שמדי שנה יתקיימו דיונים ויתקבלו החלטות בעניינם בישיבות הועד המנהל של וועדת המורשת של אונסק"ו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ