הקבינט החליט לא לקדם את הרחבת קלקיליה עד לדיון נוסף בתוכנית

השרים דנו בתוכנית לבניית 6,000 יחידות דיור לפלסטינים ליד העיר, אך לא הגיעו להחלטה. נתניהו בסיום הישיבה: עד לדיון הבא בנושא אכיפת הבנייה בשטחים, התוכנית לא תקודם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני קיים אמש (רביעי) דיון בתוכנית להרחבת קלקיליה בעקבות מחאות של שרי "הבית היהודי" וכמה משרי הליכוד נגד התוכנית. בסיום הישיבה, שנמשכה שלוש שעות, לא התקיימה הצבעה מחודשת על התוכנית, שאושרה בספטמבר האחרון, והשרים התפזרו ללא החלטה משמעותית.

בישיבת הקבינט השתתפו הרמטכ"ל גדי איזנקוט, אלוף פיקוד המרכז רוני נומה ומתאם הפעולות בשטחים יואב מרדכי, שסקרו את פרטי התוכנית בפני השרים. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בסיום הישיבה סיכם ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בעוד עשרה ימים יתקיים דיון נוסף לגבי מדיניות כוללת של אכיפת הבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית ואופן אישור תוכניות מתאר לבנייה לפלסטינים בשטחי C, שבהם שולטת ישראל מבחינה ביטחונית ואזרחית מלאה.

נתניהו אמר בסיום הישיבה כי בעשרת הימים שעד הדיון הבא יערכו המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון סקירות עומק לשרי הקבינט המדיני-ביטחוני לגבי פרטי "תוכנית קלקיליה". נתניהו הוסיף שעד לדיון הבא שיתקיים בנושא לאחר שובו מנסיעתו לפריז ולבודפשט "תוכנית קלקיליה" לא תקודם.

כמו כן הקבינט הנחה את היועץ המשפטי לממשלה לגבש עמדה בעניין חלוקת הסמכויות בגדה המערבית בין הממשלה לצבא. פקיד בכיר ציין כי בישיבה היה חוסר בהירות סביב השאלה איזה אישור של תכניות בנייה לפלסטינים בגדה יכול להתבצע על ידי אלוף הפיקוד או שר הביטחון ובאילו תוכניות צריכה לדון הממשלה.

"תוכנית קלקיליה", שאושרה בקבינט בספטמבר 2016, הפכה לנושא לעימות פוליטי פנימי בין שרי הבית היהודי וחלק גדול משרי הליכוד לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן. התוכנית כללה אישורים לבניית 6,000 יחידות דיור לפלסטינים בשטח C ליד קלקיליה עד שנת 2035.

עם זאת, בניסיון לסכלה הציגו אותה כמה גורמים בלובי המתנחלים בכנסת, בממשלה ובתקשורת לפני כמה שבועות ככזו הכוללת אישורים לבניית 14 אלף יחידות דיור. בעקבות לחצים של השר זאב אלקין וכמה שרים נוספים מהליכוד והבית היהודי החליט נתניהו לכנס דיון מחודש בנושא.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ