חברת החשמל בעזה: תחנת הכוח היחידה שהיתה פעילה ברצועה הושבתה

חמאס הודיע אתמול כי התחנה הושבתה בשל מחסור חמור בדלק והדבר גרם לעלטה מוחלטת ברצועה. היום הוכנסו לשם משאיות סולר, מה שאמור לאפשר את הפעלתה באופן חלקי

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר פלסטיני יושב מחוץ לחנותו בעזה בשעות החשמל הבודדות שסופקו באזור באותו היום, שלשום
גבר פלסטיני יושב מחוץ לחנותו בעזה בשעות החשמל הבודדות שסופקו באזור באותו היום, שלשוםצילום: MAHMUD HAMS/אי־אף־פי

חברת החשמל ברצועת עזה הודיעה היום (חמישי) כי תחנת הכוח הפעילה היחידה ברצועה הושבתה. בעקבות השבתת התחנה לא יהיה ניתן לייצר עוד חשמל ברצועה. תושבי הרצועה מקבלים כעת חשמל במשך שעתיים ביום.

רשות האנרגיה ברצועת עזה הודיעה שמוקדם יותר הוכנסו משאיות סולר לרצועה, מה שאמור לאפשר את הפעלת תחנת הכוח באופן חלקי. במקביל, אחד מקווי החשמל ממצרים חזר לפעול.

אתמול הודיעו גורמים בחמאס כי השביתו את התחנה בעקבות מחסור חמור בדלק. לדברי פקידים מקומיים, השבתת התחנה גרמה לעלטה מוחלטת ברצועה. הקווים ממצרים מנותקים כבר זמן מה בשל בעיות תשתית ומחסור בחשמל באזור סיני. 

לפי חברת החשמל בעזה, המחסור היומי ברצועה עומד על 500 מגה-וואט. בהודעת החברה נמסר כי "לאי אספקת החשמל יהיו השלכות חמורות על החיים ברצועה בכל המישורים. אנו קוראים לכל בעלי העניין לפתור את המשבר". 

בחודש שעבר צמצמה חברת החשמל הישראלית את העברת החשמל לרצועה וכיום היא מספקת לה 70 מגה-וואט בעשרה קווים, לעומת כ–123 מגה-וואט שסיפקה לפני כן. הקיצוץ התרחש בעקבות החלטת הרשות להפחית 30% מהתשלומים על חשבונות החשמל של הרצועה. עד שהחלו השיבושים באספקת החשמל עמדה צריכת החשמל היומית ברצועה על כ-600 מגה-וואט.

רשות החשמל ברצועה הזהירה באחרונה כי החלטת הקבינט המדיני -ביטחוני לצמצם את אספקת החשמל בהתאם לדרישת יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס עלולה להוביל לאסון. מחמאס נמסר שההחלטה של ישראל היא החלטה הרת אסון ומזרזת את הידרדרות המצב עד כדי פיצוץ.

הרשות הפלסטינית מחריפה בחודשים האחרונים את הלחץ על חמאס במטרה להשיב לעצמה את השליטה ברצועה, שבה חיים יותר משני מיליון פלסטינים. למשבר החשמל, שהחל באמצע אפריל, תרמה החלטת הממשלה הפלסטינית שלא להפחית את המס על רכישת סולר להפעלת תחנת הכוח בעזה. מדובר בחלק משורת סנקציות שמפעיל עבאס על חמאס - בהן קיצוץ תקציב מערכת הבריאות ומניעה מחמאס להעביר למצרים תשלום על רכישת סולר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ