ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (שישי) בטלפון עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בעקבות הפיגוע בהר הבית, בו נורו למוות שני שוטרים. נתניהו יזם את השיחה כדי להעביר מסר לפיו יש להרגיע את בשטח ולמנוע הסלמה נוספת, ועבאס גינה את הפיגוע. 

על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית, עבאס התקשר גם למלך ירדן וביקש את התערבותו מול ישראל על מנת למנוע הסלמה. השליח האמריקאי גייסון גרינבלט שיבח את העובדה שעבאס גינה את הפיגוע.

מדובר בשיחה ראשונה בין נתניהו לעבאס מזה שנה. במהלך השיחה אמר עבאס כי הוא מתנגד לכל אלימות מכל סוג, במיוחד במקומות פולחן דתי. עבאס ביקש מנתניהו לבטל הצעדים עליהם החליטה ישראל בעקבות הירי ובראשם סגירת הר הבית בפני מתפללים. עבאס הזהיר מההשלכות של צעדים אלה וכן מניצול אפשרי שלהם על ידי גורמים שונים לשינוי הסטטוס-קוו בהר הבית.

נתניהו אמר לעבאס כי לא התבצע ולא יתבצע כל שינוי של הסטטוס-קוו בהר הבית מצד ישראל, וביקש מהנשיא הפלסטיני לפעול להרגעת הרוחות. כמו כן ביקש מעבאס להפסיק את קריאת תנועת הפת״ח לפלסטינים במזרח ירושלים ובגדה המערבית עלות להר הבית.

רחבת שער שכם, היוםצילום: ניר חסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אחר הצהריים (שישי) הערכת מצב נוספת עם גורמי הביטחון והנחה לפרק את סיכום האבלךים שהקימו משפחות המחבלים באום אל-פחם. בדיון הוחלט כי חקירת הפיגוע תימשך בהר הבית במהלך סוף השבוע ובהתאם להערכת מצב שתתקיים ביום ראשון, ייפתח ההר באופן הדרגתי למתפללים ומבקרים. בהערכת המצב נכחו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, המפכ"ל רוני אלשיך, ראש שב"כ נדב ארגמן ומתאם הפעולות הממשלה בשטחים פולי מרדכי.‎

בשעות הצהריים, בתום תפילה בשער שכם, עוכב לחקירה המופתי של ירושלים בחשד שקרא למאמינים מוסלמים לפרוץ להר הבית. 20 שומרים נוספים מהווקף עוכבו לחקירה, ולדברי גורם בווקף, "גם אם המופתי קרא למאמינים לבוא להתפלל, אין בכך הסתה". המשטרה מונעת לגמרי כניסה לעיר העתיקה, ומאות מוסלמים שניסו להיכנס הורחקו. 

עמר אלכסוואני, השיח של המסגד הדרומי באל-אקצא, אמר כי "מניעת תפילת שישי לראשונה מאז שנת 1969 היא מסר לעולם הערבי והמוסלמי ודבר מסוכן שמצית את המצב במסגד אל-אקצא וסביבו".

שני השוטרים נהרגו הבוקר מירי בכניסה למתחם הר הבית בירושלים. שוטר נוסף נפצע באורח בינוני. המחבלים, שלושה תושבי אום אל-פחם, נורו למוות. בהוראת המשטרה נסגרו שערי הר הבית והשטח פונה מאנשים. כמו כן הודיעה המשטרה על ביטול תפילות יום השישי, לראשונה זה שנים.‎ השוטרים שנהרגו הם רס"מ האיל סתאוי (30), תושב מרר, ורס״מ כמיל שנאן (22), תושב כפר חורפיש ובנו של הח"כ לשעבר שכיב שנאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ