יום אחרי הפיגוע, הר הבית והעיר העתיקה עדיין סגורים לפלסטינים; הוואקף: עוד פשע של הכיבוש הישראלי

רק פלסטינים שגרים בעיר העתיקה מורשים להיכנס אליה וראשי ההנהגה המוסלמית בעיר פרסמו גילוי דעת שמגנה את התנהלות המשטרה. ח"כ ג'בארין: מתנגדים לשימוש בנשק ובאלימות במאבקנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסום ליד הכניסה למסגד אל אקצה, אתמול

המשטרה ממשיכה לסגור את הר הבית בעקבות פיגוע הירי אתמול (שישי) ולמנוע ממתפללים מוסלמים ומעובדי הווקף להיכנס למקום. גם העיר העתיקה כולה סגורה לפלסטינים שאינם מתגוררים בה.

מינהלת הוואקף המוסלמי התכנסה היום בירושלים ופרסמה הודעת גינוי בעקבות סגירת המסגד והחיפושים שנערכו היום במקום. בהודעה מוגדרת ההתנהלות הישראלית "פשע שמצטרף לפשעים של הכיבוש הישראלי במסגד אל-אקצה ופגיעה בדת של האומה האיסלאמית". מינהלת הוואקף קראה להסרת כל ההגבלות בהר הבית לאלתר ולהחזרת הסטטוס-קוו למתחם. גורם בוואקף אמר מוקדם יותר ל"הארץ" כי "מתחילים לחשוב שיש פה מזימה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית". גם ראשי המוסלמית בירושלים פרסמו גילוי דעת המגנה את התנהלות המשטרה. תיעוד הרחובות הריקים בעיר העתיקה היום:

בחמאס קראו היום לעם הפלסטיני להגביר את האינתיפאדה נגד ישראל והמתנחלים למען ההגנה על מסגד אל-אקצה. בהודעה שפרסם דובר החמאס פאוזי ברהום נטען כי ישראל "מנסה לקבוע עובדות בתוך המתחם וסגירת המסגד היא פשע חדש נגד המקום הקדוש ויש להיאבק נגד החלטות אלו בכל מחיר".

זמן קצר אחרי הפיגוע שאירע אתמול בבוקר, שבו נהרגו שני שוטרים בשער הכניסה להר הבית, פינתה המשטרה את שטח ההר וסגרה את כל השערים. כדי למנוע התקהלות בסמוך לשערים נסגרו לתנועה גם כל שערי העיר העתיקה. מהבוקר יכולים רק פלסטינים שמציגים תעודת זהות עם כתובת בעיר העתיקה להיכנס. תיירים וישראלים מורשים להיכנס ללא הפרעה. רוב החנויות ברובע המוסלמי עדיין סגורות. 

מאז שעות הבוקר עורכים כוחות גדולים של משטרה חיפושים נרחבים בשטח הר הבית. לדברי גורמים פלסטינים, השוטרים נכנסו לכל המבנים והמסגדים בהר, כולל בית הדין השרעי, ארכיון הווקף והמסגדים השונים. בחלק מהמקומות ביקשו השוטרים לפרוץ את הדלתות, אך לבקשת הווקף הותר לנציג לפתוח את הדלתות כדי למנוע נזק. בווקף טוענים כי השוטרים גורמים נזקים בהר. 

בשעות האחרונות נערכה ישיבה רבת משתתפים של ראשי הציבור הערבי וההנהגה הדתית בירושלים. בגילוי דעת שהתפרסם לאחר מכן ישנו גינוי לפעולות המשטרה וקריאה לפתיחה דחופה של המסגדים והסרת המגבלות. מהמשטרה נמסר כי ההגבלות יימשכו בכפוף להערכת המצב והפעילות המבצעית.

ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת), תושב אום אל-פחם, אמר היום כי "הציבור הערבי בישראל אימץ מאז קום המדינה את דרך המאבק הפוליטי, המבוססת על שיטות מאבק ציבוריות, אזרחיות ולא-אלימות. אנו דבקים בשיטות אלו, ומתנגדים לכל שימוש בנשק ולנקיטה באלימות במאבק שלנו. לפיכך, אנו קוראים לכל הצעירים הערבים לשמור על האופי הציבורי-עממי של מאבקנו - ולמנוע בכך כל פגיעה בדרכנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ