הבית הלבן גינה את הפיגוע בהר הבית וגיבה את החלטת ישראל לסגור את המתחם

בהודעת הבית הלבן נאמר כי יש לגלות "אפס סובלנות לטרור". לגבי סגירת הר הבית נכתב: "ישראל הבטיחה שאין בכוונתה לשנות את הסטטוס קוו, קוראים למנהיגים ואנשי האמונה לגלות הבנה" ■ אתמול עוכבו לחקירה עשרים אנשי וואקף, שלושה מהם נותרו במעצר

אמיר תיבון
ניר חסון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתפללים מוסלמים מחוץ לשער דמשק הסגור, היום בירושלים
אמיר תיבון
ניר חסון
וושינגטון

הבית הלבן גינה היום (שבת) בחריפות את הפיגוע שהתרחש אתמול בהר הבית, והעניק גיבוי להחלטת ממשלת ישראל לסגור באופן זמני את ההר למבקרים. בהודעה שפרסם היום דובר הבית הלבן, שון ספייסר, נכתב: "אתמול, העיר הקדושה ירושלים - עיר השלום - הפכה לזירה של טרור. אנו שולחים את תפילותינו למשפחות הקורבנות. ארצות הברית מגנה בתקיפות את מתקפת הטרור". 

עוד נכתב בהודעה כי יש לגלות "אפס סובלנות" לטרור וכי פיגועים כמו זה שהתרחש אתמול מנוגדים למאמץ להשיג שלום. "עלינו לגנות זאת במלים החזקות ביותר, לנצח את הטרור ולמגר אותו". בנושא הר הבית, ההודעה מציינת כי "המתקפה חייבה את ממשלת ישראל לסגור באופן זמני את הר הבית - חראם א-שריף - לצורך ביצוע החקירה. ישראל הבטיחה לעולם שאין לה כוונה לשנות את הסטטוס-קוו באתר הקדוש, החלטה שארצות הברית מברכת עליה. אנו קוראים לכל המנהיגים ואנשי האמונה לגלות הבנה". 

לאחר הפיגוע אתמול, שבו נהרגו שני שוטרים, רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי, המשטרה סגרה את מתחם הר הבית ולא אפשרה קיום של תפילות יום השישי בו. המתחם נותר סגור גם היום למתפללים ולאנשי הוואקף המוסלמי. גם העיר העתיקה כולה סגורה לפלסטינים שאינם מתגוררים בה. אתמול עוכבו לחקירה עשרים אנשי וואקף, שלושה מהם נותרו במעצר גם היום.

מינהלת הוואקף התכנסה היום בירושלים ופרסמה הודעת גינוי בעקבות סגירת המסגד והחיפושים שנערכו היום במקום. בהודעה מוגדרת ההתנהלות הישראלית "פשע שמצטרף לפשעים של הכיבוש הישראלי במסגד אל-אקצה ופגיעה בדת של האומה האיסלאמית". מינהלת הוואקף קראה להסרת כל ההגבלות בהר הבית לאלתר ולהחזרת הסטטוס-קוו למתחם. גורם בוואקף אמר מוקדם יותר ל"הארץ" כי "מתחילים לחשוב שיש פה מזימה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית". גם ראשי המוסלמית בירושלים פרסמו גילוי דעת המגנה את התנהלות המשטרה.

בפעם האחרונה נסגר מתחם הר הבית למוסלמים היה יום לאחר ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק בשנת 2014. הפעם האחרונה שבה בוטלו לחלוטין תפילות יום השישי בהר הבית היתה בשנת 1969.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ