מלך ירדן עבדאללה שוחח עם נתניהו וגינה את הפיגוע בהר הבית

לפי סוכנות הידיעות הירדנית, המלך עבדאללה אמר כי אסור לאפשר לגורמים שונים לנצל את המצב לערעור היציבות וקרא להשבת הרגיעה בהר הבית. לדבריו, הוא מתנגד לאלימות במקומות פולחן דתיים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומלך ירדן עבדאללה שוחחו בטלפון אמש (שבת) בעניין הפיגוע בהר הבית. לפי סוכנות הידיעות של ירדן, המלך עבדאללה גינה את הפיגוע והדגיש כי אסור לאפשר לגורמים שונים לנצל את המצב לערעור היציבות ולפגיעה בביטחון.

סוכנות הידיעות הירדנית דיווחה כי המלך אמר כי הוא מתנגד לאלימות מכל סוג ובמיוחד במקומות פולחן דתיים. הוא ביקש מנתניהו לפתוח מחדש את הר הבית למתפללים והדגיש את חשיבות מניעת ההסלמה והשבת הרגיעה במתחם. מוקדם יותר אמש הודיעה לשכת ראש הממשלה כי החל מהצהריים ישראל תפתח בהדרגה את מתחם הר הבית למתפללים ומבקרים.

מלך ירדן עבדאללה בביקורו בצרפת, בחודש שעברצילום: Gonzalo Fuentes/אי־פי

הפיגוע בהר הבית גרם למתיחות בין ישראל לירדן בסוף השבוע. דובר הממלכה ההאשמית תקף את ישראל בחריפות על רקע ההחלטה לסגור את הר הבית למתפללים וטען כי מדובר בהפרה של הסטטוס-קוו. בכירים בירושלים הגיבו וקראו לירדן להפסיק לשלהב את הרוחות.

העימות הפומבי בין שתי המדינות החל כשבמקביל לשיחת הטלפון בין נתניהו לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, פנו הפלסטינים לממשלת ירדן וביקשו שתפעל לפתיחה מחודשת של הר הבית למתפללים.

שעה קלה לאחר מכן פרסם דובר ממשלת ירדן, ד"ר מוחמד אל-מומני, הודעה ובה קרא לישראל לפתוח את הר הבית ואת מסגד אל-אקצא מיד בפני המתפללים ולא לנקוט בצעדים שמשנים את הסטטוס קוו במקומות הקדושים בירושלים. הוא הוסיף כי הממלכה דוחה כל התקפה על זכות המוסלמים לקיים את טקסיהם הדתיים בחופשיות במקומות הקדושים להם. הוא הדגיש שירדן תמשיך להשתמש בכל הכלים הדיפלומטיים, המשפטיים והמדיניים המצויים ברשותה כדי לסכל כל נסיון לשנות את הסטטוס קוו המשפטי וההיסטורי בירושלים.

בירושלים לא נשארו חייבים ופקידים ישראלים בכירים בסביבת ראש הממשלה הגיבו בחריפות. "ישראל דוחה את ההודעה הירדנית ביחס לפיגוע", אמרו הפקידים הישראלים הבכירים. "במקום לגנות את הפיגוע בחרה ירדן לתקוף את ישראל, המגנה על המתפללים ושומרת על חופש הפולחן במקום. ישראל לא תסבול פגיעה במקומות הקדושים והיא שומרת על הסטטוס קוו בהם. ראוי שכל הצדדים המעורבים, ובכללם ירדן, ישמרו על איפוק וימנעו משלהוב הרוחות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ