השרים אישרו: יידרש רוב מיוחד לחלוקת ירושלים, אך 61 ח"כים יוכלו לבטלו

השר בנט, שיזם את ההצעה, אמר כי החוק ימנע כל היתכנות לחלוקת ירושלים, אך חוק יסוד מקביל, חוק משאל העם, קובע נוהל שונה למסירת שטחים. משפטן שבחן את ההצעות: יידרשו הבהרות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט בישיבת סיעה, בשבוע שעבר
בנט בישיבת סיעה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר (ראשון) את הצעתו של שר החינוך נפתלי בנט לתיקון חוק יסוד: ירושלים, שקובעת כי על מנת לחלק את ירושלים יידרש רוב מיוחד של 80 חברי כנסת. עם זאת, לפי ההצעה, ניתן יהיה לבטל סעיף זה באמצעות רוב של 61 חברי כנסת בלבד – רוב שסיכויי הקואליציה לגייסו גבוהים ממילא.

ההצעה, שהגיש בנט יחד עם ח"כ שולי מועלם רפאלי מסיעתו, תצטרך לעבור עוד ארבע קריאות בכנסת, אך גם אם תאושר סופית במתכונתה הנוכחית, יידרשו המחוקקים להבהרות בעקבות חוק יסוד מקביל – חוק יסוד משאל העם. חוק זה קובע נוהל שונה למסירת שטחים בריבונות ישראלית, כולל בירושלים: כך, הוא מחייב כבר היום רוב של 80 ח"כים לחלוקת ירושלים ואולם הוא מאפשר להעביר את שטחיה גם באמצעות רוב נמוך יותר של 61 ח"כים ובתנאי שהמהלך יאושרר במשאל עם.

משפטן שבחן את שני החוקים אמר ל"הארץ" כי "מאחר שמדובר בשני חוקי יסוד מקבילים, הנוסח החדש של בנט לחוק יסוד ירושלים לא בהכרח גובר על חוק יסוד משאל העם ויהיה עליו להכניס הבהרות של ממש להצעה שלו כדי שזו תגבר".

השר בנט אמר לאחר אישור הצעת החוק כי "פעמיים עיר הבירה ניצלה מאסון החלוקה שהובילו אהוד אולמרט ואהוד ברק שהחזיקו ברוב זמני בכנסת. זה נגמר. חוק ירושלים מאוחדת שעבר היום בוועדת שרים לחקיקה ימנע כל היתכנות לחלוקת ירושלים. אחדות סביב חוק ירושלים מאוחדת יחזק את מעמדנו בעולם וימנע לחצים עתידיים על ישראל".

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה כי "בהתחשב בניסיון העבר, בו שני ראשי ממשלה ניסו לחלק את ירושלים במסגרת הסדר מדיני מסוכן, יש למנוע מראש את הפגיעה בבירת ישראל".

עיון בהצבעות הכנסת מלמד כי הממשלות השונות הצליחו עד היום לגייס רוב של 61 ח"כים לפחות לוויתור על שטחים: בהסכמי אוסלו תמכו 61 ח"כים ואילו בתוכנית ההתנתקות תמכו 67 ח"כים. לעומתם, בהסכם השלום עם מצרים, שכלל את החזרת סיני, תמכו 105 ח"כים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ