תיסנקרופ: לא מצאנו ראיות לשחיתות בעסקת הצוללות עם ישראל

התאגיד הגרמני סייג את תוצאות הבדיקה הפנימית שביצע והדגיש כי היתה מוגבלת, כיוון שלא הורשה לחקור בישראל. תיסנקרופ סירבה להתייחס לפרסום לפיו החתימה על מזכר ההבנות בעסקה הוקפאה בשל חקירת המשטרה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוללת דולפין של חיל הים שנרכשה מגרמניה, בשנה שעברה בנמל חיפה
לוגו רויטרס
רויטרס

התאגיד הגרמני תיסנקרופ הצהיר היום (שלישי) כי לא מצא ראיות לשחיתות בעסקת הצוללות עם ישראל, זאת בהתבסס על בדיקה פנימית שביצע. פקידים במשרד הביטחון הגרמני וגורמים בתאגיד סירבו להגיב לפרסומים בישראל, לפיהם החתימה על הסכם הרכישה נדחתה לאור ההתקדמות בחקירת המשטרה. 

החברה טענה כי לעת עתה הסתיימה הבדיקה, שתוצאותיה מנקות כל חשד לשחיתות בעסקה לרכש הצוללות וספינות הקרב. יחד עם זאת, תיסנקרופ ציינה כי הבדיקה היתה מוגבלת מכיוון שהחברה לא הורשתה לחקור גם בישראל, ובגלל שלבצעי הבדיקה לא היו סמכויות דומות לאלה שיש למשטרה.

"בהתבסס על אמצעי החקירה שיכולנו להפעיל, לא מצאנו סימנים לשחיתות – לא בעניין הצוללות ולא בעניין ספינות הקרב", נכתב בהצהרה. "יחד עם זאת, תוצאות החקירה הן לחלוטין זמניות".

מתיסנקרופ נמסר ל"הארץ" כי הם אינם יכולים להתייחס לאפשרות של נסיגה מעסקת הצוללות אם תתגלה שחיתות, כפי שעוגן בהסכם בין ישראל לגרמניה, משום שמדובר בהסכמים בין הממשלות.

בתאגיד הדגישו כי מאז שנודע להם על הטענות כלפי מיקי גנור, ששימש כנציגם בישראל, הם השעו את קשריהם עמו. "בנקודת זמן זו תיסנקרופ אינה נושא של חקירות ישראליות או גרמניות. עם זאת, חשוב לנו להגיע לשורש העניין: החברה שלנו דוגלת בעסקים ללא רבב", נמסר בהצהרה מטעם החברה. "בעינינו, ציות הוא אלמנט מרכזי לניהול תאגידי טוב, ומשמעותו רחבה יותר מאשר ציות לחוק ותו לא. מסיבה זו אנחנו עוקבים מקרוב אחר האירועים הנוכחים בישראל".

משרד הביטחון הגרמני, כמו גם גורמים בתיסנקרופ, סירבו להגיב לפרסומים בישראל הבוקר, לפיהם החתימה על מזכר ההבנות לרכישת הצוללות מגרמניה הוקפאה בשל חקירת בשל התקדמות החקירה בתיק 3000. על פי גורם במועצה לביטחון לאומי, המזכר היה אמור להיחתם בשבוע הבא בגרמניה, וכעת החתימה נדחתה למועד לא ידוע.

בחודש שעבר דיווח העיתון הגרמני "דר שפיגל" כי גרמניה אישרה את העסקה למכירת שלוש הצוללות, אך הכניסה לחוזה סעיף המאפשר לה לבטלו אם יוכחו טענות לשחיתות בפרשה. זאת בעקבות סיכום שהושג בנושא בין ישראל לגרמניה לאחר שהקנצלרית אנגלה מרקל דחתה כמה בקשות של נתניהו לחתום על מזכר ההבנות.

בתוך כך, הבוקר העיד במשרדי להב 433 האלוף (במיל') עמוס גלעד, שהיה ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון 13 שנה, עד מארס האחרון. לגלעד היה תפקיד מרכזי בכל עסקאות הרכש ובגיבוש חוות הדעת על השפעת העסקאות הללו באזור. על פי דיווחים, גלעד מחזיק במידע על שאירע במהלך רכישת הצוללות מתאגיד תיסנקרופ בידי מצרים - רכישה ששר הביטחון לשעבר יעלון התנגד לה.

כפי שפורסם אתמול, המשטרה מנהלת משא ומתן מתקדם להסכם עד מדינה עם המתווך בעסקה, איש העסקים מיקי גנור. לדברי מקורות המעורים בפרשת כלי השיט, ההסכם זכה לאור ירוק בפגישה בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ונציגי המשטרה והפרקליטות. במשטרה סבורים כי אם אכן ייחתם הסכם עד מדינה עם גנור, הדבר יוביל להסתעפות בפרשה ויחייב זימון חשודים נוספים לחקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ