מתנחלים הקימו ארבעה מבנים לא חוקיים באזור גוש עציון

השטח אינו בבעלות המדינה ולא הוסדר כאדמה פלסטינית פרטית, וייתכן שהמדינה תנסה להכריז עליו כשלה בעתיד. פלסטינים הטוענים לבעלות על האדמה עתרו לבג"ץ בבקשה שיאסור על אכלוס המבנים

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המבנים הלא חוקיים, אתמול
המבנים הלא חוקיים, אתמולצילום: אמיל סלמן

מתנחלים הקימו בימים האחרונים ארבעה קרוואנים על שטח שאינו מוגדר כאדמות מדינה באזור גוש עציון. ארבעת המבנים היבילים הקטנים הוקמו בניגוד לחוק וללא כל היתר. השטח המדובר, סמוך להתנחלות נווה דניאל, מוגדר כאדמות סקר – מעמדו החוקי טרם הוסדר, וייתכן שהמדינה תנסה להכריז עליו כאדמת מדינה בעתיד.

גופי אכיפת החוק בשטחים אישרו בפני "הארץ" כי המדינה מודעת לניסיון הקמת המאחז, אך עד כה לא הוצאו נגד הקרוואנים צווי הריסה. עם זאת, הודגש כי על פי דין ניתן להחרים מבנים הניתנים להובלה בתוך 60 יום מהקמתם ומבלי להוציא צווי הריסה. מאחר שהמבנים הוקמו רק בימים האחרונים, ייתכן שבמינהל האזרחי מתכוונים להחרימם בדרך זו.

ביקור במקום מגלה כי המבנים הוקמו סמוך לחלקות מעובדות באזור עיירת אל חאדר, צפונית לנווה דניאל. המבנים החדשים ממוקמים אחרי שער האבטחה של המאחז שדה בועז. דרך עפר כבושה מובילה אליהם, והם אינם נראים מהכביש הראשי של שדה בועז.

כמה פלסטינים מהאזור ועיריית אל חאדר הגישו היום עתירה לבג״ץ באמצעות עו"ד ג׳יאת׳ נאסר, בדרישה למנוע את אכלוס המבנים. העותרים, שטוענים לבעלות על האדמות, טוענים כי ״התסריט שהתרחש בשלהי שנת 2012 חוזר על עצמו בימים אלה ממש... ביום חמישי האחרון בשעות הלילה המאוחרות פלשו מתנחלים... והחלו להקים קרווילות חדשות על החלקות... העבודות נמצאות בעיצומן והמבנים טרם אוכלסו". העותרים דורשים להוציא צו שיאסור על אכלוס המבנים באופן מיידי. 

ב-2014 הוצבו באותו אזור ארבעה קרוואנים על שטח פרטי פלסטיני. הם פונו במסגרת הבנה בין משרד הביטחון וחברת הקבלן "אמנה" המקימה מבנים בשטחים, לעתים ללא היתרים. אותם מבנים הוקמו על אדמות שפלסטינים טענו לבעלות עליהם, ופונו למאחז הסמוך שדה בועז לאחר שהם עתרו לבג"ץ.

את המאחז החדש מצאו אנשי ארגון כרם נבות, שמסרו כי "בשבועות האחרונים נרשמת התעוררות בפעילות הפיראטית של המתנחלים בשטחים. ניתן ללמוד שהם מריחים את חולשתו המשפטית של נתניהו ומנצלים אותה על מנת לחמוס אדמות בגדה, בהנחה שהממשלה תאפשר להם לעשות כל מה שמתחשק מהם".

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה: "השבוע הונחו ארבעה יבילים בלתי חוקיים צפונית לנווה דניאל, ללא קבלת האישורים הנדרשים מהרשויות המוסמכות. הלכי פיקוח יינקטו בהתאם לנהלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ