נתניהו תקף את האיחוד האירופי: התנהגות הארגון כלפי ישראל מטורפת

דבריו החריפים של נתניהו בפגישה סגורה עם ראשי ממשלות הונגריה, צ'כיה, פולין וסלובקיה שודרו בטעות אל האוזניות שחולקו לעיתונאים. "אירופה צריכה להחליט אם היא רוצה לחיות ולשגשג או להיעלם", אמר נתניהו, "אני יודע שאתם בהלם כי אני לא פוליטיקלי קורקט. זו בדיחה, זו בדיחה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו הראש ממשלת הונגריה אורבן בבודפשט, היום
נתניהו הראש ממשלת הונגריה אורבן בבודפשט, היוםצילום: בלאזס מוהאי/אי־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף היום (רביעי) בחריפות את האיחוד האירופי ואמר כי התנהגות הארגון כלפי ישראל היא מטורפת. דברי נתניהו נאמרו בפגישה סגורה בבודפשט עם ראשי הממשלות של הונגריה, צ'כיה, פולין וסלובקיה – אך הדברים שודרו בטעות אל האוזניות שחולקו לעיתונאים. אחרי כמה דקות התגלתה הטעות והשידור הופסק. בשיחה התייחס נתניהו גם למצב בסוריה והודה כי ישראל תקפה עשרות משלוחי נשק לחיזבאללה. 

"האיחוד האירופי הוא הארגון הבינלאומי היחיד שמתנה את היחסים עם ישראל, שנותנת לו טכנולוגיה, בשיקולים פוליטיים", אמר נתניהו. "אף אחד לא עושה זאת. יש לנו יחסים מיוחדים עם סין ולא אכפת לה מהנושאים הפוליטיים. מודי אמר לי: 'אני צריך לדאוג לאינטרסים של הודו, איפה אקבל את זה? ברמאללה?'. רוסיה לא מציבה תנאים פוליטיים ואפריקה גם לא. רק האיחוד האירופי מתנה את זה. זה מטורף. זה מנוגד לאינטרסים של אירופה".

נתניהו ביקש מארבעת ראשי הממשלה עמם נפגש לסייע לישראל בתוך מוסדות האיחוד האירופי, כדי להסיר את התניית קידום היחסים עם ישראל בהתקדמות בתהליך השלום עם הפלסטינים. "אני מציע שאתם תעבירו מסר לעמיתיכם באירופה לגבי איך לעזור לאירופה", אמר נתניהו. "אל תחתרו תחת המדינה היחידה באזור שדואגת לאינטרסים של אירופה. תפסיקו לתקוף את ישראל, תתמכו בישראל. אירופה מנתקת עצמה ממרכז החדשנות הגדול בעולם. אין כאן היגיון. אירופה חותרת תחת ביטחונה בכך שהיא חותרת תחת ישראל, בגלל ניסיון מטורף להציב תנאים פוליטיים".

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן התערב בשלב זה של השיחה ואמר תוך כדי שהוא צוחק: "מר נתניהו, האיחוד האירופי ייחודי אפילו יותר. האיחוד האירופי שם תנאים גם למי שכבר בתוך האיחוד האירופי ולא רק למדינות שמחוץ לו".

נתניהו הגיב: "אירופה צריכה להחליט אם היא רוצה לחיות ולשגשג או להיעלם. אני יודע שאתם בהלם כי אני לא פוליטיקלי קורקט. זו בדיחה, זו בדיחה. אם תוכלו לקדם זאת זה יועיל לכם ולכל אירופה. אנחנו חלק מהתרבות האירופית. אירופה נגמרת בישראל - מזרחה לה אין יותר אירופה. אין לנו ידידים גדולים יותר מהנוצרים שתומכים בישראל ברחבי העולם, לא רק אוונגליסטים. אם אגיע לברזיל אתקבל שם בהתלהבות גדולה יותר מבמרכז הליכוד".

נתניהו אמר עוד בשיחה עם ארבעת ראשי הממשלה כי יש לישראל קשרים עם מדינות ערב. "הערבים מדברים איתנו. הם מדברים איתנו על טכנולוגיה ועל כל מה שאנחנו מדברים כאן", ציין.

ראש הממשלה התייחס למדיניות הממשל האמריקאי במזרח התיכון ותקף את נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה. "היתה לנו בעיה גדולה בארה"ב (עם אובמה, ב"ר). זה שונה עכשיו. יש עמדה נוקשה יותר כלפי איראן, יש נוכחות אמריקאית מחודשת באזור ויותר הפצצות וזה חיובי. המצב טוב עם ארה"ב לגבי דאעש, אבל עדיין לא טוב בעניין איראן", אמר נתניהו. הוא כיוון ככל הנראה לכך שממשל טראמפ לא ביטל את הסכם הגרעין עם איראן, בניגוד להבטחות.

נתניהו התייחס גם למצב בסוריה והודה בפני ארבעת ראשי הממשלה האחרים כי ישראל תקפה עשרות משלוחי נשק לחיזבאללה. "חסמנו את הגבול לא רק במצרים, אלא גם ברמת הגולן", אמר נתניהו. "בנינו את הגדר כי היתה בעיה עם דאעש ואיראן שמנסה לבנות חזית טרור שם. אמרתי לפוטין: אם נראה אותם מעבירים נשק לחיזבאללה, נפגע בהם". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ