משבר חמור עם ירדן: אזרח ירדני תקף מאבטח בשגרירות ישראל בירדן ונורה למוות

התוקף הגיע לדירת המאבטח ליד שגרירות ישראל בירדן, דקר אותו במברג ופצע אותו באורח קל. בעל הדירה נפצע גם הוא מירי המאבטח ומת. משרד החוץ: למאבטח יש חסינות דיפלומטית מחקירה וממעצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגרירות ישראל בעמאן, אמש

מאבטח ישראלי בשגרירות ישראל בעמאן נדקר אתמול (ראשון) על ידי נגר ירדני, שהתקין רהיטים בדירתו הסמוכה למתחם השגרירות. איש הביטחון הישראלי, שנפצע קל, ירה בדוקר והרג אותו. בעל הבית הירדני ששהה בדירה בזמן התקרית נפצע מהירי, ומאוחר יותר מת גם הוא מפצעיו.

המשבר עם ירדןהרשויות בירדן אסרו על המאבטח לצאת לישראל | גורם ביטחוני בכיר ייצא למשא ומתן בעמאן, נתניהו: "נדאג להחזיר אותו" | זה לא רק בידיים של נתניהו ועבדאללה \ עמוס הראל | הקב"ט האסטרטגי: הפתרון למשבר הר הבית טמון בעמאן \ אמיר אורן

התקרית הביטחונית החריגה התרחשה אתמול לפנות ערב. צוות של נגרים הגיע לאחת הדירות בה מתאכסנים המאבטחים הישראלים סמוך למתחם השגרירות בעמאן כדי להתקין רהיטים. מלבד המאבטח, בדירה שהה גם בעל הבית הירדני. פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי בשלב מסוים שלף אחד הנגרים מברג ותקף את המאבטח הישראלי. המאבטח קפץ לאחור, דרך את הנשק וירה למוות בדוקר. בעל הבית נפצע מהירי, ומאוחר יותר מת מפצעיו. המאבטח נפצע קל כשקפץ לאחור ומעד. 

בעקבות אירוע הירי הגיעו למקום כוחות גדולים של מנגנוני הביטחון הירדניים, שחסמו את כל דרכי הגישה למקום ופתחו בחקירה. הרקע לאירוע עדיין לא ברור, ומנהלת הביטחון הכללי בירדן פרסמה הודעה ובה מסרה כי נסיבותיו עדיין נחקרות. בהודעה לא צוין כי הנגר הירדני תקף את המאבטח הישראלי.

המאבטח הגיע לשגרירות מיד לאחר האירוע. פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי הוא דיפלומט מואמן ולפי אמנת וינה הוא חסין מחקירה וממעצר. דקות לאחר האירוע הוכרז בשגרירות בעמאן ובמטה משרד החוץ בירושלים מצב חירום. נתניהו שוחח הלילה בטלפון עם השגרירה עינת שלאין ועם המאבטח. "הדבר האחרון שהיינו צריכים זה שידור חוזר של ההתקפה על השגרירות בקהיר", אמר בכיר במשרד החוץ, שיחד עם גורמי ביטחון פועל בערוצים שונים מול ממשלת ירדן כדי לסיים את הפרשה. הקבינט המדיני-ביטחוני שדן בנושא זה ובנושא הר הבית במשך כחמש שעות ישוב ויתכנס לדיון נוסף במהלך היום.

במשך כמה שעות לאחר האירוע, בעוד אמצעי התקשורת בירדן וברחבי העולם מדווחים על התקרית הביטחונית החמורה, הטילה הצנזורה הצבאית בישראל איפול על פרטי האירוע וזאת משיקולים של הבטחת ביטחונם של הדיפלומטים הישראלים.

בספטמבר 2011 יצאו כמה מאות מפגינים מצרים מהפגנה גדולה שהתקיימה בכיכר תחריר לכיוון שגרירות ישראל. כוחות המשטרה והצבא שהוצבו באזור לא התעמתו עמם, והם נכנסו לבניין שבו שכנה שגרירות ישראל. המפגינים עלו לקומה בה נמצאת המחלקה הקונסולרית של השגרירות ופרצו את הסורגים והדלתות, נכנסו לחדרים והשליכו מסמכים שמצאו במקום מחלונות הבניין.

באותו זמן התבצרו כמה מעובדי השגרירות בקומה העליונה והמאובטחת יותר. כעבור כמה שעות הצליחו כוחות מצרים מתוגברים בכלי רכב משוריינים להשתלט על אזור בניין השגרירות להגיע לקומה שבה התפרעו המפגינים ולפזר אותם. צוות השגרירות ובני משפחותיהם פונו והוטסו לישראל, וכעבור זמן קצר חילצו המצרים גם שישה מאבטחים ואנשי הצוות שנותרו נצורים בשגרירות. כוח קומנדו מצרי נכנס למתחם וחילץ אותם כשהם בלבוש אזרחי ופניהם מכוסות, מחשש שיזוהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ