ברק רביד - צרובה
ברק רביד

‏ראש השב"כ נדב ארגמן הוא הבכיר הביטחוני שנשלח היום (שני) לשיחות בעמאן לפתור את המשבר סביב תקרית הירי בין ישראל לירדן, כך הותר הערב לפרסום. בשעות הבוקר נפגש ארגמן בעמאן עם ראש המודיעין הכללי הירדני ושב לישראל אחר הצהריים ועדכן את ראש הממשלה נתניהו בפרטי השיחות.

המשבר בהר הבית ועם ירדן: חלון הזדמנויות למהלכים מדיניים / צבי בראל | הקב"ט האסטרטגי: הפתרון למשבר הר הבית טמון בשגרירות ישראל בעמאן / אמיר אורן | רעידות המשנה של משבר הר הבית הובילו לתקרית החמורה בירדן / עמוס הראל | המשטרה הציעה בישיבת הקבינט חלופה טכנולוגית למגנומטרים בהר הבית

המשבר עם ירדן פרץ אתמול, לאחר שמאבטח ישראלי בשגרירות ישראל בעמאן נדקר בידי נגר ירדני, שהתקין רהיטים בדירתו הסמוכה למתחם השגרירות. איש הביטחון הישראלי, שנפצע קל, ירה בדוקר והרג אותו. בעל הבית הירדני ששהה בדירה בזמן התקרית נפצע מהירי, ומאוחר יותר מת גם הוא מפצעיו. ישראל החליטה לפנות מיד את כל אנשי סגל השגרירות בעמאן מחשש שתקרית הירי תביא למהומות וניסיונות לתקוף את השגרירות. אך שלטונות ירדן סירבו לאפשר למאבטח שהיה מעורב בתקרית הירי לעזוב את המדינה ודורשים לחקור אותו. ישראל מסרבת לאפשר את חקירת המאבטח בשלב זה וטוענת כי יש לו חסינות דיפלומטית.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב כדי לדון במשבר עם ירדן ובהסלמה סביב הר הבית. אמש הציגו נציגי המשטרה בישיבת הקבינט חלופה טכנולוגית למגנומטרים, שהוצבו בכניסות להר הבית ועוררו גל מחאה בקרב הפלסטינים בירושלים ובגדה המערבית וכן בעולם הערבי כולו. התקרית החריגה בירדן קטעה כמה פעמים את ישיבת הקבינט ולבסוף לא התקיימה הצבעה על הצעת המשטרה.

השליח האמריקאי לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט ושגריר ארה"ב דיוויד פרידמן נפגשו הערב עם ראש הממשלה נתניהו בלשכתו בירושלים, כדי לדון במשבר בהר הבית ובתקרית בשגרירות בעמאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ