המשבר עם ירדן: צוות השגרירות בעמאן הוחזר לישראל

לפי פקיד ישראלי בכיר, ישראל וירדן סיכמו כי המאבטח שנדקר וירה למוות בשני ירדנים לא ייחקר, אך ימסור הצהרה בשגרירות לנציגי המשטרה המקומית בנוכחות דיפלומטים ישראלים ■ כעבור שעה קלה עזבו כל הדיפלומטים והמאבטחים את השגרירות ונסעו בשיירה ארוכה אל מעבר אלנבי

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגרירות ישראל בירדן, אתמול
ברק רביד - צרובה

אחרי יותר מ-24 שעות הסתיים המשבר סביב שגרירות ישראל בירדן. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי מעט לפני השעה 11 בלילה (שני) הגיעו אנשי שגרירות ישראל בירדן בראשות השגרירה עינת שלאין לישראל דרך מעבר אלנבי. בין אנשי הצוות גם איש האבטחה אשר נפצע אמש בפיגוע הדקירה בעמאן.

"לכל השליחים שלום", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "שובם של השליחים התאפשר הודות לשיתוף פעולה הדוק, שהתקיים ביממה האחרונה בין ישראל לבין ירדן. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני זמן קצר עם השגרירה ואיש האבטחה, דרש בשלומם וברך אותם". 

המשבר בהר הבית ועם ירדן: חלון הזדמנויות למהלכים מדיניים / צבי בראל | הקב"ט האסטרטגי: הפתרון למשבר הר הבית טמון בשגרירות ישראל בעמאן / אמיר אורן | רעידות המשנה של משבר הר הבית הובילו לתקרית החמורה בירדן / עמוס הראל | המשטרה הציעה בישיבת הקבינט חלופה טכנולוגית למגנומטרים בהר הבית

לדברי פקיד ישראלי בכיר, במהלך המגעים שקיים ראש השב"כ, שנשלח היום לשיחות בעמאן לפתור את המשבר, נמצא פתרון שאפשר את שחרורו של המאבטח ואת פינוי אנשי הסגל הישראלים מהשגרירות. הפקיד הבכיר אמר כי ישראל סירבה לאפשר לחקור את המאבטח אך הסכימה כי שוטרים ירדנים יגיעו למתחם השגרירות ובנוכחות דיפלומטים ישראלים ישמעו מהמאבטח הצהרה שתכלול את תיאור האירוע. הערב הגיעו השוטרים לשגרירות ושמעו את דברי המאבטח. שעה קלה לאחר מכן עלו כל הדיפלומטים והמאבטחים על כלי רכב ונסעו בשיירה ארוכה למעבר הגבול. 

שחרור המאבטח הישראלי ופינוי אנשי השגרירות התאפשר גם לאחר שיחת טלפון שהתקיימה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין עבדאללה מלך ירדן. במהלך אותה שיחה הדגיש המלך בפני נתניהו כי יש לפתור במהירות האפשרית את המשבר סביב הר הבית ולהסיר את גלאי המתכות שישראל התקינה במקום לפני שבוע ימים.

במשך יותר מ-24 שעות היו כ-20 דיפלומטים ומאבטחים נצורים בשגרירות ישראל בעמאן לאחר תקרית ביטחונית חריגה במהלכה מאבטח ישראלי ירה והרג אזרח ירדני שהגיע להתקין רהיטים בדירתו לאחר שזה תקף אותו. האירוע שהתרחש על רקע המתיחות הרבה ממילא בין ישראל לירדן סביב המצב בהר הבית, הפך לאחד המשברים החמורים ביחסים בין המדינות בשנים האחרונות.

ביום ראשון אחר הצהריים הגיע מוחמד אל־ג'ואודה, בן 17, תושב עמאן ממוצא פלסטיני, לדירתו של המאבטח הישראלי הסמוכה לשגרירות כדי להתקין בה רהיטים. פקיד בכיר במשרד החוץ אמר כי בשלב מסוים שלף הנגר מברג ודקר את המאבטח הישראלי בגבו. המאבטח ניסה להתחמק מהתוקף, דרך את הנשק וירה בו למוות. בעל הדירה, ד"ר בשאר אל־חמארנה, נפצע גם הוא מהירי ומאוחר יותר מת מפצעיו. גורם ביטחוני בישראל אמר אתמול כי על פי הערכות, הרקע לדקירה הוא לאומני וכי הדוקר ביצע את הפיגוע בהשראת אירועי הר הבית.

המאבטח, שנפצע קל, הגיע מיד לשגרירות, דיווח על מה שאירע וקיבל טיפול רפואי ראשוני. במקביל בעקבות אירוע הירי הגיעו למקום כוחות גדולים של מנגנוני הביטחון הירדניים, שחסמו את כל דרכי הגישה למקום ופתחו בחקירת האירוע. אחרי שהשגרירות דיווחה למשרד החוץ בירושלים על התקרית החריגה הוחלט להכריז על מצב חירום וכל הדיפלומטים הישראלים הונחו להגיע למתחם השגרירות ולהיערך לפינוי בהול בחזרה לישראל.

בכיר במשרד החוץ ציין כי החשש המרכזי היה מפני הפגנות המוניות באזור השגרירות שיהפכו לאירוע דומה להתקפה על שגרירות ישראל בקהיר לפני כמה שנים. במסגרת אמצעי הזהירות שננקטו פנה משרד החוץ פנה לצנזורה הצבאית וביקש להטיל איפול מלא את פרטי האירוע מחשש לביטחונם של הדיפלומטים והמאבטחים. באותו זמן כבר החלה התקשורת הירדנית והבינלאומית לדווח על תקרית הירי החריגה.

ביום ראשון בערב כבר שהו כל אנשי הסגל של השגרירות בכלי הרכב לקראת פינוי חזרה לישראל אלא שאז הבהירו כוחות הביטחון הירדנים כי הם דורשים שהמאבטח הישראלי יועבר לידיהם לצורך חקירה. ישראל סירבה לאפשר זאת בטענה כי יש למאבטח חסינות דיפלומטית. פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי הוא דיפלומט מואמן ולפי אמנת וינה הוא חסין מחקירה וממעצר.

כוחות הביטחון הירדניים ליד השגרירות הישראלית בעמאן, שלשוםצילום: KHALIL MAZRAAWI/אי־אף־פי

הדרישה הירדנית הגיעה על רקע שורת דיווחים בתקשורת הירדנית שבהם נטען כי האזרח הירדני לא תקף את המאבטח הישראלי אלא נורה במהלך ויכוח בין השניים. "ירו בבן שלי שני כדורים בחזה. מדובר ברצח בדם קר", אמר אביו של הדוקר, זכריא אל-ג'ואודה, לכלי התקשורת בירדן. "אנחנו רוצים לדעת ולהבין מה קרה, אחרת לא נסכים לקבל את גופתו". הוא הוסיף כי הוא מצפה שהמאבטח הישראלי יעמוד לדין. "אני מבקש מהמלך ומהממשלה לקחת את ענייני הבן שלי לידיהם", הוסיף האב. "אנחנו לא רפובליקת בננות. אני דורש מהממשלה וממשרד החוץ לפעול על פי חוק כי הבן שלי הוא אזרח ירדני לכל דבר".

האב אמר כי בנו נכנס לבניין שבו נמצאת דירתו של המאבטח לאחר שעבר בידוק ולא היה חמוש. הוא גם הדגיש שבנו לא היה שייך לאף ארגון ולא דגל באידאולוגיה כלשהי. אחד מקרובי משפחתו של אל-ג'ואודה אמר כי הצעיר לא ידע שמדובר ביהודים. "אם היינו יודעים שמדובר בישראלים, הוא לא היה הולך לשם". לדבריו, "במקום החל ויכוח ביניהם ואז אותו ישראלי שלף אקדח וירה בו". לדבריו, ההרוג הוא תלמיד שעבד בחופשת הקיץ והגיע לדירת המאבטח כדי לקבל תשלום על ריהוט.

באותן שעות ביום ראשון בערב החלו שיחות טלפון בהולות בין ראשי קהיליית המודיעין ומערכת הביטחון הישראלית עם עמיתיהם בירדן בנסיון לפתור את המשבר. במקביל החלה בירושלים ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהיתה אמורה לעסוק במשבר בהר הבית אך במהרה עברה לעסוק במשבר ההולך ומתהווה בעמאן. במהלך ישיבת הקבינט ניסה ראש הממשלה נתניהו כמה פעמים להשיג בטלפון את עבדאללה מלך ירדן בנסיון למצוא פתרון מהיר למשבר, אולם המלך שהה באותו זמן בטיסה ארוכה מהוואי ללוס-אנג'לס ולא ניתן היה לתפוס אותו.

ככל שעבר הזמן התבהר שהירדנים מסרבים לוותר על דרישתם לחקור את המאבטח הישראלי ולא מוכנים לאפשר לו לעזוב את המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו עזב את ישיבת הקבינט ושוחח פעמיים עם שגרירת ישראל בעמאן עינת שלאין ועם המאבטח עצמו. לאחר אותן שיחות טלפון הוחלט כי הפינוי המתוכנן של השגרירות יושהה וכי כל הדיפלומטים ימשיכו לשהות במתחם השגרירות עד מציאת פתרון למשבר. "התרשמתי שהיא מנהלת את הדברים שם היטב", אמר נתניהו אתמול. "הבטחתי לאיש האבטחה שאנחנו נדאג להחזיר אותו לארץ, אנחנו כבר מנוסים בזה".

במהלך ישיבת הקבינט הלילית החליט נתניהו לשגר את ראש השב"כ נדב ארגמן לירדן. ביום שני בבוקר הגיע ארגמן לעמאן, נפגש עם ראש המודיעין הכללי הירדני והחל במו"מ על פתרון למשבר. במקביל הוזמן שגריר ירדן בישראל וואליד עובידאת לפגישה אצל מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם והתבקש לסייע בפתרון המשבר. בשעות אחר הצהריים שב ארגמן לירושלים ועידכן את נתניהו ואת בכירי משרד החוץ. פקיד ישראלי בכיר ציין כי בשיחות עם ארגמן הירדנים לא הטילו ספק בכך שהמאבטח הישראלי הותקף וכי הירי היה מוצדק, אולם הבהירו שבשל הלחץ הציבורי יש למצוא פתרון שיאפשר גם לירדן מוצא של כבוד מהאירוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ