אחרי החלטת הקבינט: מוסרים גלאי המתכות בכניסות להר הבית

ההחלטה קובעת כי במקום גלאי המתכות תוצב מערכת טכנולוגית ל"בידוק חכם" בעיר העתיקה, כשעד להתקנתה יתוגברו משמעותית כוחות מג"ב והמשטרה באזור. הקבינט הקצה 100 מיליון שקל לצורך הצבת המערכת החדשה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסרת גלאי מתכות בכניסה להר הבית, הלילה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט הלילה (שני) להסיר את גלאי המתכות שהוצבו בכניסות להר הבית והביאו לגל מחאה בקרב הפלסטינים בירושלים ובגדה המערבית וכן בעולם הערבי. פקיד בכיר שהשתתף בישיבה הלילה ציין כי בהחלטת הקבינט הודגש כי גלאי המתכות יוחלפו במערכת "בידוק חכם" שתיפרס ברחבי העיר העתיקה כדי להבטיח את ביטחון המבקרים בהר הבית.

צילומים מהכניסה להר הבית הראו כי לפחות כמה גלאי מתכות כבר הוסרו הלילה לאחר קבלת ההחלטה בקבינט. לפי הפקיד הבכיר, הקבינט הקצה 100 מיליון שקל למשטרת ישראל ולמשרד לביטחון פנים לצורך הכנת וביצוע תוכנית הבידוק החכם. לדבריו, עד ליישום התוכנית יתוגברו כוחות מג"ב והמשטרה בעיר העתיקה בצורה משמעותית. הפקיד הבכיר הוסיף כי בהחלטת הקבינט הודגש כי ישראל תשמור על הסטטוס-קוו במקומות הקדושים בירושלים. ישיבת הקבינט נמשכה כארבע שעות. 

"הקבינט מקבל את המלצת כל גופי הביטחון להמיר את הבידוק של גלאי המתכות בבידוק ביטחוני שמבוסס על טכנולוגיות מתקדמות – בידוק חכם – ובאמצעים נוספים כדי להבטיח את ביטחון המבקרים והמתפללים בעיר העתיקה בירושלים", נכתב בהודעת הקבינט. אמש דרש מלך ירדן עבדאללה מראש הממשלה בנימין נתניהו להסיר את גלאי המתכות.

נתניהו למד בשבוע האחרון שבמזרח התיכון צרות מגיעות בצרורות / ברק רביד | המשבר בהר הבית ועם ירדן: חלון הזדמנויות למהלכים מדיניים / צבי בראל | הקב"ט האסטרטגי: הפתרון למשבר הר הבית טמון בשגרירות ישראל בעמאן / אמיר אורן | שותפים בהר הבית / מאמר המערכת

פלסטינים מנסים להכניס ארון מתים למתחם הר הבית, בשבוע שעברצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

בדיונים שהתקיימו ביום רביעי בשבוע שעבר הביעו נציגי שב"כ, צה"ל ומנגנון תיאום הפעולות בשטחים הסתייגות מהמשך ההתעקשות על הפעלת השערים המגנטיים בכניסה להר הבית והמליצו למצוא פתרון שיאפשר לישראל "לצאת בכבוד" מהעימות. עם זאת, ביום שישי החליט הקבינט כי גלאי המתכות בכניסה להר הבית לא יוסרו. לשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה ובה נכתב כי "הקבינט הסמיך את משטרת ישראל לקבל כל החלטה על מנת להבטיח את הגישה החופשית למקומות הקדושים, תוך שמירה על הביטחון והסדר הציבורי".

בישיבת קבינט שהתקיימה ביום ראשון הציגו נציגי שב"כ לשרים מידע מודיעיני, שהצביע על עלייה משמעותית בהתרעות לפיגועים בגדה, על רקע התגברות המתיחות. בישיבת הקבינט הציגו נציגי המשטרה חלופה טכנולוגית אחרת לגלאי המתכות. פקיד ישראלי בכיר אמר כי אחד האמצעים החלופיים שהציעה המשטרה הינו שימוש במצלמות מתוחכמות, המשולבות עם תוכנות זיהוי פנים.

בימים האחרונים קיים הבית הלבן שיחות עם ישראל, ירדן והפלסטינים בניסיון לבלום את ההסלמה וחברות הקוורטט הביעו דאגה מהמתח בירושלים. ‏אתמול נפגשו השליח האמריקאי לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט ושגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן עם נתניהו בלשכתו בירושלים, כדי לדון במשבר בהר הבית ובתקרית בשגרירות ישראל בעמאן בה נדקר מאבטח.

המתיחות סביב הר הבית, שהחלה בפיגוע במתחם באמצע החודש והמשיכה בהצבת גלאי המתכות במקום, הובילה לעימותים במוקדים שונים באזור ירושלים והגדה המערבית. בעימותים נהרגו ארבעה פלסטינים ונפצעו מאות אחרים. ביום שישי חדר מחבל לבית בהתנחלות חלמיש ורצח שלושה בני משפחה. המחבל כתב בפייסבוק לפני הפיגוע: "אני הולך למות למען אל-אקצא".

בנוסף, ביומיים האחרונים נורו שתי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל ולא גרמו לנפגעים. בצה"ל העריכו כי ההסלמה הביטחונית בגדה ובירושלים עשויה להביא להתפרצות ברצועת עזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ