צה"ל הכריז על אזור בית המכפלה שטח צבאי סגור לאחר שפרצו אליו עשרות מתנחלים

המתנחלים נכנסו אמש לבית מגורים בחברון שפונה ב-2012, וסביבו קיים סכסוך רכישה משפטי שטרם נפתר מול הפלסטינים. נציגי משרד הביטחון באו למקום ומקיימים משא ומתן עם המתנחלים

יותם ברגר
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המכפלה בחברון, היום
יותם ברגר
גילי כהן

מח"ט חברון הכריז היום (רביעי) על אזור בית המכפלה שטח צבאי סגור, זאת לאחר שפרצו אליו אתמול עשרות מתנחלים. הבית הוא בניין מגורים בן שלוש קומות בחברון שפונה על ידי צה"ל ב-2012. הוצאת הצו נועדה למנוע את הגעתם של אנשים נוספים לאזור, ועשויה לסמן את היערכות מערכת הביטחון לאפשרות של פינוי המתבצרים במקום.‎

נציגי משרד הביטחון באו למקום אחר הצהריים והם מנהלים משא ומתן עם המתנחלים. מי שמנהל את המגעים מטעם המדינה הוא עוזר שר הביטחון להתיישבות, קובי אלירז. בשלב זה לא ברור אם יהיה ניתן להגיע להסדר פשרה עם המתנחלים השוהים במקום, הטוענים כי רכשו את הבית כחוק. במקביל, במערכת הביטחון בודקים אפשרות של פינוי המתנחלים, אך המגעים מולם נועדו לברר האם יש אפשרות לפינוי או עזיבה רצון.

בכניסה לבית עומדים שוטרי מג"ב רבים המונעים מאנשים נוספים להכנס, כאשר מסביב למבנה ישנה התקהלות של כמה עשרות מתנחלים המביעים תמיכה במתבצרים.

המתנחלים טוענים כי רכשו את הבית לפני כשש שנים מפלסטיני שגר באזור. הפלסטינים אומרים מנגד כי אם הבית אכן נרכש, היה זה מידיו של יורש אחד מתוך כמה יורשים. בעבר דחתה הוועדה הרלוונטית את טענות הרכישה, אך ועדת הערר הורתה לשוב ולבחון אותן.

המתנחלים אמרו ל"הארץ" כי שר הביטחון אביגדור ליברמן העניק להם לאחרונה אישור עסקה עקרוני. עם זאת, השר ביקש מהם להימנע מלהיכנס לבית עד תום הדיונים בנושא. המתנחלים לא פונו במהלך הלילה, לאחר שמקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו דיווחו כי הוא הורה לליברמן שלא לפנותם.

בראשית אפריל 2012, ערב פסח, נכנסו מתנחלי חברון לבית הסמוך למערת המכפלה. במינהל האזרחי החליטו שמסמכי הרכישה בעייתיים ושנפלו פגמים בשרשרת הרכישה, ולא נתנו היתר לעסקה. לפי הצווים הצבאיים בשטחים, כל עסקת נדל"ן מחויבת בהיתר מראש מהמפקד הצבאי. בעקבות כך הורה משרד הביטחון על פינוי הבית. מאז הבית היה ריק, בכוונה לאפשר את סיום בירור מעמד רכישתו בבית המשפט.

מלשכת שר הביטחון ליברמן טרם הובהר כיצד בכוונתו לפעול בעניין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ